ФК Шефилд Јунајтед

ФК Шефилд Јунајтед (англиски: Sheffield United Football Club) е фудбалски клуб од градот Шефилд, Јужен Јоркшир, Англија. Моментално се натпреварува во Премиер лигата, највисокото ниво на англискиот фудбал. Клубот е основан во 1889 година и има прекар сечилата кои се наоѓаат и на амблемот на клубот, поради историјата на градот Шефилд за производство на челик.

Шефилд Јунајтед
Sheffield United FC logo.png
Целосно имеФудбалски клуб Шефилд Јунајтед
ДржаваАнглија Англија
ПрекарThe Blades (Сечилата)
Основан22 март 1889
Бои               црвена, бела и црна
СтадионБрамал Лејн
Капацитет32,125
СопственикАбдула бин Мусаад бин Абдулазиз Ал Сауд (50%)
СопретседателСаудиска Арабија Мусаад бин Калид Ал Сауд
МенаџерАнглија Крис Вајлдер
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2019–20Чемпионшип, 2-ри (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Во својата долга историја, Шефилд Јунајтед само еднаш бил шампион на Англија, во сезоната 1987-1988 во старата Прва дивизија. Порај тоа, тие имаат освоено и четири ФА Купа во 1989, 1902, 1915 и 1925 година. Шефилд Јунајтед бил еден од основачките членови на Премиер лигата, а нивниот играч Брајан Дин го постигнал првиот гол во новоформираната лига во победата на домашен терен со 2-1 над Манчестер Јунајтед.

Својте домашни натпревари Шефилд Јунајтед ги игра на стадионот Брамал Лејн, кои има капацитет од нешто повеќе од 32,000 седечки места. Традиционално, клубот игра во пругасти црвено-бели дресови и црни шорцеви. Најголемо соперништво имаат со Шефилд Венздеј, со кои го играат градското дерби на Шефилд познато како Дерби на Челичниот град.

Надворешни врскиУреди