Финале на ФА Купот во 2022 година

1leftarrow.pngМатична статија: ФА Куп 2021-2022.

Финалето на ФА Купот во 2022 година бил фудбалски натпревар, со кој се одредил победникот на ФА Купот за сезоната 2021-2022. Ова било 141-вото финале на ФА Купот, англискиот фудбалски куп организиран од страна на ФА. Финалето било одиграно на Вембли на 14 мај 2021 година, а во него се сретнале екипите на Челси и Ливерпул. Ова било прв пат истиот пар на екипи да се сретнат во финалето на Лига Купот и во финалето на ФА Купот во истата сезона по Арсенал и Шефилд Венздеј во 1993 година.[3]

ФА Куп финале 2022
Wembley-Stadion 2013.JPG
Вембли бил домаќин на финалето.
ПрвенствоФА Куп 2021–2022
По продолженија
Ливерпул победил со 6–5 на пенали
Датум14 мај 2022 (2022-05-14)
СтадионВембли, Лондон
Играч на
натпреварот
Колумбија Луис Дијас (Ливерпул)[1]
СудијаАнглија Крег Поусон[2]
Гледачи84,897
2021
2023

Финалето завршило без голови (0-0) по 90 и 120 минути игра, па победникот бил решен по изведување на пенали. Иако Ливерпул имал предност по раното промашување на Сесар Аспиликуета, во последната серија Садио Мане не успеал да им го донесе трофејот на црвените откако неговиот пенал бил одбранет од неговиот сонародник на голот на Челси, Едуар Менди, по што драмата продолжила; сепак, две серии подоцна Алисон Бекер го одбранил пеналот на Мејсон Маунт, a Костас Цимикас бил прецизен за победа на Ливерпул.

Ливерпул го освоил трофејот за прв пат од 2006 година, а нивниот менаџер, Јирген Клоп, станал првиот германски тренер кој го освоил ФА Купот.[4] На спротивната страна, Челси поставил непосакуван рекорд, губејќи го своето трето последователно финале во натпреварувањето, по поразите од Арсенал и Лестер Сити во финалињата играни во 2020 и 2021 година.

Патот до финалетоУреди

Патот на Челси до финалето
Рунда Противник Резултат
3.   Честерфилд (Д) 5–1
4.   Плимут (Д) 2–1 (прод.)
5.   Лутон Таун (Г) 3–2
ЧФ   Мидлсбро (Г) 2–0
ПФ   Кристал Палас (Н) 2–0
Клуч: (Д) = Дома; (Г) = Гости; (Н) = Неутрален терен

Патот на Ливерпул до финалето
Рунда Противник Резултат
3.   Шрусбери (Д) 4–1
4.   Кардиф Сити (Д) 3–1
5.   Норич Сити (Д) 2–1
ЧФ   Нотингем Форест (Г) 1–0
ПФ   Манчестер Сити (Н) 3–2
Клуч: (Д) = Дома; (Г) = Гости; (Н) = Неутрален терен

НатпреваротУреди

ДеталиУреди

 
 
 
 
 
 
 
 
Челси
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ливерпул
GK 16   Едуар Менди
CB 14   Тревох Чалоба   106'
CB 6   Тијаго Силва
CB 2   Антонио Ридигер
RM 24   Рис Џејмс   77'
CM 5   Жоржињо  
CM 8   Матео Ковачиќ   66'
LM 3   Маркос Алонсо
RW 19   Мејсон Маунт
LW 10   Кристијан Пулишиќ   106'
CF 9   Ромелу Лукаку   85'
Замени:
GK 1   Кепа Арисабалага
DF 28   Сесар Аспиликуета   106'
DF 31   Маланг Сар
MF 7   Н'Голо Канте   66'
MF 12   Рубен Лофтус-Чик   106'   120'
MF 17   Саул
MF 18   Рис Баркли   120'
MF 22   Хаким Зијеш   85'
FW 11   Тимо Вернер
Менаџер:
  Томас Тухел
 
GK 1   Алисон Бекер
RB 66   Трент Александер-Арнолд
CB 5   Ибрахима Конате
CB 4   Вирџил ван Дајк   91'
LB 26   Ендрју Робертсон   111'
CM 8   Наби Кеита   74'
CM 14   Џордан Хендерсон  
CM 6   Тијаго
RF 11   Мохамед Салах   33'
CF 10   Садио Мане
LF 23   Луис Дијас   98'
Замени:
GK 62   Куивин Келехер
DF 12   Џо Гомес
DF 21   Костас Цимикас   111'
DF 32   Жоел Матип   91'
MF 7   Џејмс Милнер   74'
MF 17   Картис Џонс
FW 9   Роберто Фирмино   98'
FW 20   Диого Жота   33'
FW 27   Дивок Ориги
Менаџер:
  Јирген Клоп

Играч на натпреварот:
Луис Дијас (Ливерпул)[1]

Помошни судии:[2]
Дан Кук
Едвард Смарт
Четврти судија:[2]
Дејвид Кут
Четврти судија:[2]
Дан Робатан
Video assistant referee:[2]
Пол Тирни
Assistant video assistant referee:[2]
Сајмон Бенет

Правила на натпреварот[5]

  • 90 минути
  • 30 минути продолженија ако е потребно.
  • Изведување пенали ако резултатот е нерешен.
  • Девет избрани резерви. Од нив пет можат да бидат искористени како замени, а доколку се играат продолженија дозволена е и шеста замена.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Bennett, Charlie (14 May 2022). „Tsimikas fires Klopp's quadruple-chasers to dramatic shootout win over Chelsea“. The Football Association. Посетено на 15 May 2022.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 „Match officials confirmed for the Emirates FA Cup and Vitality Women's FA Cup Finals“. The Football Association. 21 April 2022. Посетено на 21 April 2022.
  3. McNulty, Phil (20 April 2022). „Chelsea 2–0 Crystal Palace: 'Blues again show ability to thrive amid chaos'. BBC Sport.
  4. Jürgen Klopp maintains hex on Tuchel to make history in the FA Cup with Liverpool
  5. „Rules of the FA Challenge Cup competition“ (PDF). The Football Association. Архивирано од изворникот 11 April 2022. Посетено на 16 April 2022.