Такуми Минамино (роден 16 јануари 1995) — јапонски фудбалер, играч од средниот ред на Ливерпул и на јапонската репрезентација.

Такуми Минамино
Лични податоци
Роден на 16 јануари 1995(1995-01-16)(29 г.)
Роден во Изумисано, Јапонија
Држава Јапонија Јапонија
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 18
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 Церезо Осака Церезо Осака 62 (7)
2015–2020 Салцбург Салцбург 136 (42)
2020- Ливерпул Ливерпул 18 (1)
Репрезентација
2011 Јапонија Јапонија 17 4 (1)
2012 Јапонија Јапонија 20 8 (5)
2011-2012 Јапонија Јапонија 23 3 (1)
2015- Јапонија Јапонија 26 (12)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Статистика

уреди
  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2015 2 0
Вкупно 2 0

Надворешни врски

уреди