ФК Питерборо Јунајтед

Питерборо Jунајтед (англ. Peterborough United) e фудбалски клуб од Питерборо, Англија. Основан е во 1934 година и игра на стадионот Лондон Роуд.

ФК Питерборо Јунајтед
Peterborough United F.C.
Целосно имеPeterborough United Football Club
ПрекариThe Posh
Основан1934
СтадионЛондон Роуд Стадион
Питерборо, Англија
(Капацитет: 14.640)
СопственикДејв Вилан
ПретседателИрскаДараг МакАнтони
МенаџерШкотскаДарен Фергусон
ЛигаПрва лига
2018–197.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Надворешни врскиУреди