Фудбалска лига на Англија Еден

Фудбалска лига на Англија Еден или позната само како Лига Еден (поради спонзорски причини уште се нарекува и Скај Бет Лига Еден) е втора највисока дивизија во Фудбалската лига на Англија, после Чемпионшип, и третото ниво севкупно во англискиот лигашки фудбалски систем, после Премиер лигата и Чемпионшип.

Лига Еден
ЗемјаАнглија Англија
КонфедерацијаУЕФА
Основана2004
1992–2004 (Втора Дивизија)
1958–1992 (Трета Дивизија)
1921–1958 (Трета Дивизија Север/Југ)
1920–1921 (Трета Дивизија)
Број на клубови24
Нивоа на пирамида3
Промоција воЧемпионшип (второ ниво)
Испаѓање воЛига Два (четврто ниво)
Домашен купФА Куп
Тековен првакВиган Атлетик Виган Атлетик (3. титула)
(2020-2021)
Најмногу титулиВиган Атлетик Виган Атлетик
(3 титули)
ТВ партнериСкај Спортс
Мрежно местоefl.com/sky-bet-league-one/
Фудбалска лига на Англија Еден 2022-2023

Првото издание на Лига Еден било во сезоната 2004–2005. Претходно лигата била позната накратко како Втора дивизија на фудбалската лига на Англија и многу подолго, пред формирањето на Премиер лигата, како Трета дивизија на фудбалската лига на Англија.

Лигата содржи 24 клубови кои играат помеѓу себе двапати. Првите два клуба на крајот од сезоната, заедно со победникот на плејофот, добиваат промоција во Чемпионшип, додека последните четири клуба на табелата испаѓаат во Лига Два. Последен шампион на лигата е Виган Атлетик, кој бил победник во сезоната 2021-2022.

Историја

уреди

Сегашната деноминација била применета во 2004 за да ја замени преодната Втора дивизија, назив кој се користел од 1993 до 2003, наместо класичната Трета дивизија, име со кое категоријата била позната од 1920 до 1992.

Третата дивизија - Југ била инаугурирана во 1920 година, кога фудбалската лига одлучила да се прошири на југот на Англија (област на земјата каде што дотогаш имало многу малку екипи) и со тоа избрале во своите редови 22 нови клубови од Јужната лига. Ова довело до протести од неколку северни клубови, кои исто така се пријавиле да се приклучат, и на тој начин следната година била формирана подеднакво нова лига - Трета дивизија - Север - со 20 клубови. Во 1923 година, бројот на клубови и на северот, исто така, се зголемил на 22 (колку што имала и Третата дивизија - Југ), а во 1950 двете лиги имале по 24 учесници. Само победниците од двете групи имале пристап до повисоката дивизија и тоа ја отежнувало многу промоцијата во Втората дивизија.

Во 1958 било одлучено наместо досегашните две лиги да се воведе единствената група во ова ниво на натпреварување, создавајќи една лига позната само како Трета дивизија, додека исклучените клубови биле собрани во нова Четврта дивизија. Така, местата кои воделе во повисок ранг станале две, додека за да се смират негодувањата на клубовите кои биле спуштени во четвртото ниво, биле утврдени дури четири испаѓања од Третата дивизија. Во 1974 механизмот бил оживеан со трета промоција, која од 1987 година се добива преку систем на играње плејоф.

Во 2013 година биле усвоени правилата елаборирани од УЕФА, кои се однесуваат на финансиски фер-плеј, кои наметнуваат фиксна граница на дозволени трошоци за потпишување на играчите со клубовите.[1]

Правила

уреди

Во Лига Еден се натпреваруваат 24 екипи кои играат меѓусебно во Бергеров систем, со први и реванш натпревари, за вкупно 46 кола. По 3 поени се доделуваат за секоја победа, по 1 поен за нерешено и без поени за пораз. Во случај на ист број бодови на крајот од сезоната, за формулирање на конечниот пласман се земаат предвид следните критериуми: гол-разлика, поголем број на постигнати голови, посебен пласман во меѓусебните дуели меѓу засегнатите екипи, поголем број на победи, поголем број на голови дадени во гости, фер-плеј и доколку е се тоа изедначено на крајот ќе се игра плејоф натпревар.[2]

Првопласираниот тим на крајот од сезоната ќе биде крунисан за шампион на Лига Еден и добива промоција во Чемпионшип, заедно со второпласираната екипа и победникот на плејофот, во кои учествуваат екипите кои завршуваат од 3-тото до 6-тото место во регуларниот дел од сезоната. Последните четири екипи испаѓаат во Лига Два.

Формула по која се игра плејофот

  • Полуфинале:
    • 4. место - 5. место
    • 3. место - 6. место

Двомеч со прв натпревар и реванш, кој најпрво се игра на домашниот терен на полошо пласираната екипа во поредокот, додека подобро пласираната екипа ќе игра на домашен терен во реваншот. Во случај на еднаков број на голови во збирот од двата натпревари (не се применува правилото гол во гости), се играат продолженија и евентуално доколку е потребно ќе се изведуваат пенали.

  • Финале:
    • Победникот од полуфинале 1 - Победникот од полуфинале 2

Еден натпревар, се игра на неутрален терен. Во случај на нерешено, се играат продолженија и евентуално доколку е потребно ќе се изведуваат пенали.

Екипи во сезоната 2022-2023

уреди
Клуб Град Стадион Капацитет
  Акрингтон Стенли Акрингтон Краун Граунд 5,057
  Барнсли Барнсли Оуквел 23,287
  Бартон Албион Бартон на Трент Пирели 6,912
  Болтон Болтон Јуниверзити оф Болтон 28,723
  Бристол Роверс Бристол Меморијал 12,300
  Викомб Вондерерс Хај Викомб Адамс Парк 9,448
  Дарби Каунти Дарби Прајд Парк 33,597
  Ексетер Сити Ексетер Сент Џејмс Парк 8,696
  Ипсвич Таун Ипсвич Портман Роуд 30,311
  Кембриџ Јунајтед Кембриџ Аби 8,127
  Линколн Сити Линколн Стедиум ЛНЕР 10,120
  МК Донс Милтон Кинс Стедиум МК 30,500
  Морекамб Морекамб Мазума 6,476
  Оксфорд Јунајтед Оксфорд Касам 12,400
  Питерборо Јунајтед Питерборо Лондон Роуд 14,793
  Плимут Плимут Хом Парк 18,600
  Порт Вејл Стоук на Трент (Барслем) Вејл Парк 19,052
  Портсмут Портсмут Фратон Парк 19,670
  Флитвуд Таун Флитвуд Хајбери 5,327
  Форест Грин Нејлсворт Њу Лон 5,147
  Чарлтон Лондон (Чарлтон) Вели 27,111
  Челтнем Таун Челтнем Џони-Рокс 7,066
  Шефилд Венздеј Шефилд Хилсборо 39,732
  Шрусбери Шрузбери Монтгомери Вотерс Мидоу 9,875

Шампиони и промоции

уреди
Сезона Шампиони Второ место Победник на плејофот
2004-05   Лутон Таун   Хал Сити   Шефилд Венздеј
2005-06   Саутенд Јунајтед   Колчестер Јунајтед   Барнсли
2006-07   Сканторп Јунајтед   Бристол Сити   Блекпул
2007-08   Свонзи Сити   Нотингем Форест   Донкастер Роверс
2008-09   Лестер Сити   Питерборо Јунајтед   Сканторп Јунајтед
2009-10   Норич Сити   Лидс Јунајтед   Милвол
2010-11   Брајтон   Саутхемптон   Питерборо Јунајтед
2011-12   Чарлтон   Шефилд Венздеј   Хадерсфилд Таун
2012-13   Донкастер Роверс   Борнмут   Јовил Таун
2013-14   Вулверхемптон   Брентфорд   Ротерам Јунајтед
2014-15   Бристол Сити   МК Донс   Престон
2015-16   Виган Атлетик   Бартон Албион   Барнсли
2016-17   Шефилд Јунајтед   Болтон   Милвол
2017-18   Виган Атлетик   Блекбурн Роверс   Ротерам Јунајтед
2018-19   Лутон Таун   Барнсли   Чарлтон
2019-20   Ковентри Сити   Ротерам Јунајтед   Викомб Вондерерс
2020-21   Хал Сити   Питерборо Јунајтед   Блекпул
2021-22   Виган Атлетик   Ротерам Јунајтед   Сандерленд

Успешност по клубови

уреди
Клуб Титули Сезони
  Виган Атлетик 3 2015-2016, 2017-2018, 2021-2022
  Лутон Таун 2 2004-2005, 2018-2019
  Брајтон 1 2010-2011
  Бристол Сити 1 2014-2015
  Чарлтон 1 2011-2012
  Ковентри Сити 1 2019-2020
  Донкастер Роверс 1 2012-2013
  Хал Сити 1 2020-2021
  Лестер Сити 1 2008-2009
  Норич Сити 1 2009-2010
  Сканторп Јунајтед 1 2006-2007
  Шефилд Јунајтед 1 2016-2017
  Саутенд Јунајтед 1 2005-2006
  Свонзи Сити 1 2007-2008
  Вулверхемптон 1 2013-2014

Статистика

уреди

Пласмани

уреди
Клуб Вкупно сезони Прва сезона Последна сезона Пласмани по сезони
2004–05
2005–06
2006–07
2007–08
2008–09
2009–10
2010–11
2011–12
2012–13
2013–14
2014–15
2015–16
2016–17
2017–18
2018–19
2019–20
2020–21
2021–22
2022–23
  Акрингтон Стенли 5 2018-2019 2022-2023 14 17 11 12 -
  AФК Вимблдон 6 2016-2017 2021-2022 15 18 20 20 19 23
  Барнсли 6 2004-2005 2022-2023 13 5 11 6 2 -
  Блекбурн Роверс 1 2017-2018 2017-2018 2
  Блекпул 8 2004-2005 2020-2021 16 19 3 22 12 10 13 3
  Болтон 4 2016-2017 2022-2023 2 23 9 -
  Борнмут 7 2006-2007 2014-2015 8 17 19 21 6 11 2
  Брадфорд Сити 9 2006-2007 2020-2021 11 11 22 11 7 5 5 11 24
  Брентфорд 8 2004-2005 2013-2014 4 3 24 9 11 9 3 2
  Брајтон 5 2006-2007 2010-2011 18 7 16 13 1
  Бристол Сити 5 2004-2005 2014-2015 7 9 2 12 1
  Бристол Роверс 10 2007-2008 2022-2023 16 11 11 22 10 13 15 14 24 -
  Бартон Албион 6 2015-2016 2022-2023 2 9 12 16 16 -
  Бери 6 2011-2012 2019-2020 14 22 16 19 24 24
  Виган Атлетик 4 2015-2016 2021-2022 1 1 20 1
  Викомб Вондерерс 6 2009-2010 2022-2023 22 21 17 3 6 -
  Волсол 14 2004-2005 2018-2019 14 24 12 13 10 20 19 9 13 14 3 14 19 22
  Вулверхемптон 1 2013-2014 2013-2014 1
  Даг енд Ред 1 2010-2011 2010-2011 21
  Дарби Каунти 1 2022-2023 2022-2023 -
  Донкастер Роверс 12 2004-2005 2022-2023 10 8 11 3 1 13 21 15 6 9 14 22
  Ексетер Сити 4 2009-2010 2022-2023 18 8 23 -
  Ипсвич Таун 4 2019-2020 2022-2023 11 9 11 -
  Карлајл Јунајтед 8 2006-2007 2013-2014 8 4 20 14 12 8 17 22
  Кембриџ Јунајтед 2 2021-2022 2022-2023 14 -
  Ковентри Сити 7 2012-2013 2019-2020 15 18 17 8 23 8 1
  Колчестер Јунајтед 10 2004-2005 2015-2016 15 2 12 8 10 10 20 16 19 23
  Кроули Таун 3 2012-2013 2014-2015 10 14 22
  Кру Александра 9 2006-2007 2021-2022 13 20 22 13 19 20 24 12 24
  Лејтон Ориент 9 2006-2007 2014-2015 20 14 14 17 7 20 7 3 23
  Лестер Сити 1 2008-2009 2008-2009 1
  Лидс Јунајтед 3 2007-2008 2009-2010 5 4 2
  Линколн Сити 4 2019-2020 2022-2023 16 5 17 -
  Лутон Таун 3 2004-2005 2018-2019 1 24 1
  Милвол 6 2006-2007 2016-2017 10 17 5 3 4 6
  МК Донс 15 2004-2005 2022-2023 20 22 3 12 5 5 8 10 2 12 23 19 13 3 -
  Морекамб 2 2021-2022 2022-2023 19 -
  Нортхемптон Таун 6 2006-2007 2020-2021 14 9 21 16 22 22
  Норич Сити 1 2009-2010 2009-2010 1
  Нотингем Форест 3 2005-2006 2007-2008 7 4 2
  Нотс Каунти 5 2010-2011 2014-2015 19 7 12 20 21
  Рексам 1 2004-2005 2004-2005 22

Учества

уреди

Во досегашните 19 одиграни сезони на првенството, учествувале 75 клубови. Клубовите (24) кои учествуваат во актуелната сезона Лига Еден 2022-2023 се означени со болд.

Учества на клубовите во Лига Еден во број на сезони:

Најдобри стрелци по сезони

уреди
Сезона Најдобар стрелец Клуб Голови
2004–2005   Стјуарт Елиот   Хал Сити 27
  Дин Виндас   Брадфорд Сити
2005–2006   Фреди Иствуд   Саутенд Јунајтед 23
  Били Шарп   Сканторп Јунајтед
2006–2007   Били Шарп   Сканторп Јунајтед 30
2007–2008   Џејсон Скотланд   Свонзи Сити 24
2008–2009   Сајмон Кокс   Свиндон Таун 29
  Рики Ламберт   Бристол Роверс
2009–2010   Рики Ламберт   Саутхемптон 30
2010–2011   Крег Макаил-Смит   Питерборо Јунајтед 27
2011–2012   Џордан Роудс   Хадерсфилд Таун 36
2012–2013   Пади Мејден   Јовил Таун 24
2013–2014   Сам Болдок   Бристол Сити 24
2014–2015   Џо Гарнер   Престон 26
2015–2016   Вил Григ   Виган Атлетик 25
2016–2017   Били Шарп   Шефилд Јунајтед 30
2017–2018   Џек Мериот   Питерборо Јунајтед 27
2018–2019   Џејмс Колинс   Лутон Таун 25
2019–2020   Ајван Тони   Питерборо Јунајтед 24[b]
2020–2021   Џонсон Кларк-Харис   Питерборо Јунајтед 31
2021–2022   Вил Кин   Виган Атлетик 26

b Во 35 натпревари. Сезоната била скратена поради коронавирус

Наводи

уреди
  1. „League agrees to new UEFA financial regulations“ (англиски). BBC Sport. 10 јули 2011.
  2. „EFL Regulations Section 3 – The League; subsection 9 – Method of Determining League Positions“ (англиски). EFL. Архивирано од изворникот на 18 мај 2018. Посетено на 11 октомври 2020. Занемарен непознатиот параметар |dead-link= (help)

Надворешни врски

уреди