Кристијан Пулишиќ


Кристијан Мате Пулишиќ (роден 18 септември 1998 година) — американски професинален фудбалер кој настапува како играч од средниот ред за германскиот тим Борусија Дортмунд, како позјамен играч од англискиот Челси, и за репрезентацијата на САД.[7][8][9]

Кристијан Пулишиќ
Christian Pulisic 2017 (cropped).jpg
Пулишиќ тренирајќи со Борусија Дортмунд во 2017
Лични податоци
Полно име Кристијан Мате Пулишиќ[1]
Роден на септември 18 1998 (1998-09-18) (24 г.)[2]
Роден во Херши (Пенсилванија), U.S.[3]
Висина 5 ft 8 in[3]
Позиција Офнзивен играч од средината на теренот
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси)
Број 22
Младинска кариера
2005–2006 Беркли Таун[4]
2006–2007 Мичиген Раш[5]
2008–2015 ПА Класик[6]
2015–2016 Борусија Дортмунд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2019 Борусија Дортмунд 81 (10)
2019– Челси 2 (0)
2019–Борусија Дортмунд (позајмен) 4 (2)
Репрезентација
2012–2013 САД под 15 28 (21)
2013–2015 САД под 17 34 (28)
2016– САД 25 (10)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 07
23, 17 March 2019 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од March 26, 2019

НаводиУреди

  1. „Updated squad lists for 2018/19 Premier League“. Premier League. February 1, 2019. Посетено на February 12, 2019.
  2. „FIFA U-17 World Cup Chile 2015 List of Players“ (PDF). fifadata.com. стр. 24. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-11-03. Посетено на January 31, 2016.
  3. 3,0 3,1 „Men's national team: Christian Pulisic“. ussoccer.com. United States Soccer Federation. Посетено на July 30, 2018.
  4. Ames, Nick (May 31, 2016). „Christian Pulisic: the making of a young man ready to step up“. Посетено на August 31, 2016 – преку The Guardian.
  5. „Rush Alumni Christian Pulisic Makes Bundesliga Debut with Borussia Dortmund“. Rush Soccer Club. RushCanada.com. Посетено на October 6, 2017.
  6. „Christian Pulisic“. ussda.demosphere.com. Архивирано од изворникот на February 2, 2016. Посетено на January 31, 2016.
  7. „Christian Pulisic“. soccerway.com. Посетено на January 24, 2016.
  8. „Christian Pulisic – USMNT – US Mens Soccer Official Site“. www.ussoccer.com. Архивирано од изворникот на 30 јануари 2016. Посетено на 26 јануари 2016.
  9. Caley, Michael. „Can Christian Pulisic Possibly Live Up To The Hype?“. Посетено на January 14, 2019.