Трка околу Баскија 2012

Трката околу Баскија 2012 било 52. издание на велосипедската етапна трка Трка околу Баскија. Започнала на 2 април во Гуењес и завршила на 7 април во Оњати. Била составена од шест етапи, вклучувајќи го и индивидуалниот хронометар. Таа била деветта трка во сезоната 2012 во Светската турнеја.

Трка околу Баскија 2012
Светска турнеја UCI 2012, трка 9 од 28
Vuelta al pais vasco 2012.png
Рута на трката
Детали за трката
Датум(и) 2–7 април
Етапи 6
Растојание 824,6 км
Време 20ч 58' 15" (39,321 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Самуел Санчез (Шпанија) (Еускалтел-Еускади)
Втор  Хоаким Родригез (Шпанија) (Катјуша)
Трет  Бауке Молема (Холандија) (Рабобанк)

Бодовен  Самуел Санчез (Шпанија) (Еускалтел-Еускади)
Планински  Мадс Кристенсен (Данска) (Тим Саксо Банк)
Спринтерски  Марко Пиноти (Италија) (БМЦ Рејсинг Тим)
Екипен Катјуша
2011
2013

Трката била освоена од Шпанецот Самуел Санчез од екипата Еускалтел-Еускади, по освојување две етапи, вклучувајќи ја и последната хронометарска етапа, со што го преземал генералниот пласман последниот ден. Санчез го освоил генералниот пласман 12 секунди пред возачот на Катјуша Хоаким Родригез, кој водел сè до последната етапа; Санчез исто така го победил Родригез во бодовниот пласман. Третото место му припаднало на Холанѓанецот од Рабобанк Бауке Молема, откако завршил втор зад Санчез на хронометарот и добил доволно време да се помести од единаесеттото место наеднаш. Во другите пласмани на трката, Марко Пиноти од БМЦ Рејсинг Тим ја освоил зелената маичка за најголем број бодови добиени во посредните спринтови, додека возачот на Тим Саксо Банк Мадс Кристенсен го освоил планинскиот пласман, додека Катјуша завршиле на чело на екипниот пласман.

ДвижењеУреди

Откако трката била финансирана од шпанската банка Banco Sabadell на 5 март,[1][2] организаторите на трката ја објавиле маршрутата десет дена подоцна.[3]

Етапа Движење Растојание Датум Победник
1 Гуењес до Гуењес 152 км 2 април   Хосе Хоакин Рохас (ШПА)
2 Гуењес до Виторија 165,7 км 3 април   Дарил Импи (ЈАР)
3 Виторија до Еибар 164 км 4 април   Самуел Санчез (ШПА)
4 Еибар до Бера-Ибардин 151 км 5 април   Хоаким Родригез (ШПА)
5 Бера-Ибардин до Оњати 183 км 6 април   Хоаким Родригез (ШПА)
6 (ITT) Оњати до Оњати 18,9 км 7 април   Самуел Санчез (ШПА)

ЕкипиУреди

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја UCI, сите 18 UCI ProTeam биле повикани автоматски и се обврзани да испратат своја екипа. На две други екипи им биле дадени дополнителни покани за трката,[4] и така се создале групата од 20 екипи.

Екипите, кои ќе учествуваат во трката се:[5]

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

2 април 2012 — Гуењес до Гуењес, 152 км[6]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим 3ч 57' 44"
2   Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ и.в.
3   Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда и.в.
4   Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
5   Артур Вишо (ФРА) ФДЖ-БигМет и.в.
6   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда и.в.
7   Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
8   Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
9   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
10   Паоло Баилети (ИТА) Утенсилнорд-Нејм и.в.
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Хосе Хоакин Рохас (ШПА)     Мовистар Тим 3ч 57' 44"
2   Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 0"
3   Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда + 0"
4   Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 0"
5   Артур Вишо (ФРА) ФДЖ-БигМет + 0"
6   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 0"
7   Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол + 0"
8   Горка Изагире (ШПА) Еускалтел-Еускади + 0"
9   Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 0"
10   Паоло Баилети (ИТА) Утенсилнорд-Нејм + 0"

Етапа 2Уреди

3 април 2012 — Гуењес до Виторија, 165,7 км[7]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Дарил Импи (ЈАР) ГринЕЏ 4ч 10' 07"
2   Алан Дејвис (АВС) ГринЕЏ и.в.
3   Давиде Аполонио (ИТА) Тим Скај и.в.
4   Хосе Хоакин Рохас (ШПА)   Мовистар Тим и.в.
5   Мајкл Метјус (АВС) Рабобанк и.в.
6   Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
7   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
8   Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда и.в.
9   Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
10   Даниеле Пјетрополи (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Хосе Хоакин Рохас (ШПА)     Мовистар Тим 8ч 07' 51"
2   Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 0"
3   Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Баракуда + 0"
4   Дарил Импи (ЈАР) ГринЕЏ + 0"
5   Франческо Гаваци (ИТА) Астана + 0"
6   Џани Мерсман (БЕЛ) Лото-Белисол + 0"
7   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 0"
8   Мајкл Метјус (АВС) Рабобанк + 0"
9   Давиде Аполонио (ИТА) Тим Скај + 0"
10   Мауро Сантамброџо (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 0"

Етапа 3Уреди

4 април 2012 — Виторија до Еибар, 164 км[8]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади 3ч 58' 15"
2   Хоаким Родригез (ШПА) Катјуша и.в.
3   Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан и.в.
4   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 12"
5   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 12"
6   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 12"
7   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 12"
8   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 12"
9   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 12"
10   Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 12"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Самуел Санчез (ШПА)   Еускалтел-Еускади 12ч 06' 06"
2   Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 0"
3   Хоаким Родригез (ШПА) Катјуша + 0"
4   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 12"
5   Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 12"
6   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 12"
7   Васил Кириенка (БЛР) Мовистар Тим + 12"
8   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 12"
9   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 12"
10   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 12"

Етапа 4Уреди

5 април 2012 — Еибар до Бера-Ибардин, 151 км[9]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Хоаким Родригез (ШПА) Катјуша 3ч 55' 56"
2   Самуел Санчез (ШПА)   Еускалтел-Еускади + 9"
3   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 12"
4   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 12"
5   Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 16"
6   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 16"
7   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 16"
8   Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 16"
9   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 16"
10   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 16"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Хоаким Родригез (ШПА)   Катјуша 16ч 02' 02"
2   Самуел Санчез (ШПА)   Еускалтел-Еускади + 9"
3   Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 21"
4   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 24"
5   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 24"
6   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 28"
7   Ваут Пулс (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 28"
8   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 28"
9   Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 28"
10   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 28"

Етапа 5Уреди

6 април 2012 — Бера-Ибардин до Оњати, 183 км[10]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Хоаким Родригез (ШПА)   Катјуша 4ч 27' 16"
2   Самуел Санчез (ШПА)   Еускалтел-Еускади и.в.
3   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 2"
4   Васил Кириенка (БЛР) Мовистар Тим + 5"
5   Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 5"
6   Даниеле Рато (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 5"
7   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 5"
8   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 7"
9   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 7"
10   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 7"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1   Хоаким Родригез (ШПА)     Катјуша 20ч 29' 18"
2   Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади + 9"
3   Роберт Кишерловски (ХРВ) Астана + 26"
4   Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 33"
5   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 33"
6   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај + 34"
7   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 35"
8   Рајдер Хесједал (КАН) Гармин-Баракуда + 40"
9   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 40"
10   Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 44"

Етапа 6Уреди

7 април 2012 — Оњати, 18,9 км индивидуален хронометар (ITT)[11]
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Самуел Санчез (ШПА) Еускалтел-Еускади 28' 48"
2   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 6"
3   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 7"
4   Марко Пиноти (ИТА)   БМЦ Рејсинг Тим + 15"
5   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 16"
6   Хоаким Родригез (ШПА) Катјуша + 21"
7   Стеф Клемент (ХОЛ) Рабобанк + 22"
8   Тревис Мајер (АВС) ГринЕЏ + 24"
9   Морено Мозер (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 28"
10   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 31"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Самуел Санчез (ШПА)     Еускалтел-Еускади 20ч 58' 15"
2   Хоаким Родригез (ШПА) Катјуша + 12"
3   Бауке Молема (ХОЛ) Рабобанк + 42"
4   Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-ИСД + 47"
5   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 54"
6   Ларс Петер Нордхауг (НОР) Тим Скај + 1' 03"
7   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 07"
8   Микеле Скарпони (ИТА) Лампре-ИСД + 1' 19"
9   Крис Хорнер (САД) РадиоШек-Нисан + 1' 27"
10   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 1' 29"

ПоредокУреди

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планинска пласман
 
Спринтерски пласман
 
Екипен пласман
1 Хосе Хоакин Рохас Хосе Хоакин Рохас Хосе Хоакин Рохас Давид де ла Фуенте Давиде Мучели Вакансолел-ДКМ
2 Дарил Импи Хулијан Санчез ГринЕЏ
3 Самуел Санчез Самуел Санчез Мадс Кристенсен Мадс Кристенсен Катјуша
4 Хоаким Родригез Хоаким Родригез Самуел Санчез
5 Хоаким Родригез Хоаким Родригез Марко Пиноти Тим Скај
6 Самуел Санчез Самуел Санчез Самуел Санчез Катјуша
На крај
Самуел Санчез Самуел Санчез Мадс Кристенсен Марко Пиноти Катјуша

НаводиУреди

 1. Косинс, Петер. „Баскиската трка спасена од шпанска банка“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 5 март 2012 (посет. 2 април 2012 г).
 2. Худ, Ендрју. „Трката околу Баскија и Класика спасена во последен час“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 6 март 2012 (посет. 2 април 2012 г).
 3. La Vuelta al País Vasco retira de su trazado la subida a Goikouria“, „Deia – Noticias de Bizkaia“, Editorial Iparraguirre, S.A., 15 март 2012 (посет. 2 април 2012 г). (на шпански)
 4. Wildcards für Caja Rural und Utensilnord–Named“, „Radsport News“, Sport Aktiv Media GmbH, 24 март 2012 (посет. 2 април 2012 г). (на германски)
 5. „Стартен список на Трката околу Баскија 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. конс. 2 април 2012. 
 6. „Clasificación de la etapa 1: Güeñes – Güeñes (152 Km)“ [Classification of Stage 1: Güeñes – Güeñes (152 km)]. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. 2 април 2012. конс. 2 април 2012. 
 7. „Perfil etapa 2: Güeñes – Vitoria-Gasteiz“ [Profile Stage 2: Güeñes – Vitoria-Gasteiz]. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. конс. 2 април 2012. 
 8. „Perfil etapa 3: Vitoria-Gasteiz – Eibar-Arrate“ [Profile Stage 3: Vitoria-Gasteiz – Eibar-Arrate]. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. конс. 2 април 2012. 
 9. „Perfil etapa 4: Eibar – Bera-Ibardin“ [Profile Stage 4: Eibar – Bera-Ibardin]. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. конс. 2 април 2012. 
 10. „Perfil etapa 5: Bera – Oñati“ [Profile Stage 5: Bera – Oñati]. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. конс. 2 април 2012. 
 11. „Perfil etapa 6 (C.R.I.): Oñati – Oñati“ [Profile Stage 6 (I.T.T.): Oñati – Oñati]. Трка околу Баскија (шпански). El Diario Vasco. конс. 2 април 2012. 

Надворешни врскиУреди