Фабијан Вегман

друмски велосипедист

Фабијан Вегман (германски: Fabian Wegmann; р. 20 јуни 1980 во Минстер) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, познат како специјалист за планини, кој возел професионално во периодот 2002-2016.

Фабијан Вегман
Вегман на Трката околу Алберта 2013
Лични податоци
Цело имеФабијан Вегман
Роден20 јуни 1980(1980-06-20)(44 г.)
Минстер, Западна Германија
Висина1,76 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
1999-2001 РВ Зосенхајм
Професионални клубови
2002–2008
2009–2010
2011
2012–2014
2015
2016
Геролштајнер
Тим Милрам
Леопард Трек
Гармин-Баракуда
Култ Енерџи Про Сајклинг
Стелтинг Сервис Груп
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Планински пласман (2004)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2007, 2008, 2012)
Тре Вали Варезине (2004)
ГП Мигел Индураин (2006, 2008)
Трка околу Франкфурт (2009, 2010)

Вегман бил трикратен германски национален друмски првак (2007, 2008, 2012).[1]

На Џиро д’Италија 2004, Вегман го освоил планинскиот пласман како најдобар возач низ планините. На Тур де Франс 2005, Вегман нападнал рано на седмата етапа во обид да победи на етапата, кој завршувала во Карлсруе, Германија. Поради неговото огромно водство (до 17 минути од главната група), тој станал виртуелен водач во бодови и генералниот пласман. Меѓутоа, тој бил фатен кон крајот на етапата. Тој ја облекол точкастата маичка на два наврата на Тур де Франс.

Достигнувања

уреди
1999
2. Сиркуи ди Ино
6. Трка околу Кулата Хенингер под 23 години
2001
7. Гронинген-Минстер
2002
6. ГП Триберг-Шварцвалд
2003
1.   Краен пласман Трка околу Саксонија
1. Етапа 3
2. Краен пласман Трка околу Рајнската област-Пфалц
3. Национално друмско првенство
3. Гран при де Фурмје
5. Трофео Алкудија
7. Копа Плаки
9. Џиро дел Пиемонт
2004
1.   Планински пласман Џиро д’Италија
1. Тре Вали Варезине
3. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Трка околу Романија
4. Гран Премио ди Кјасо
5. Гран Премио Чита ди Камаиоре
5. Копа Сабатини
6. ГП Мигел Индураин
Вуелта а Мајорка
8. Трофео Калвија
9. Трофео Солер
9. Шпаркасен Џиро Бохум
10. ГП Западна Франција
2005
1. ГП Сан Франциско
1. ГП Триберг-Шварцвалд
1. Етапа 5 Трка околу Полска
3. Краен пласман Трка околу Рајнска област-Пфалц
3. Шпаркасен Џиро Бохум
4. ГП Бруно Бегели
6. Џиро ди Ломбардија
8. Волта ао Алгарве
10. Трка околу Келн
10. Флеш Валон
2006
1. ГП Мигел Индураин
1. Етапа 1 Дофине Либере
3. Џиро ди Ломбардија
10. ГП Западна Франција
2007
1.   Национално друмско првенство
1. Трка околу Нирнберг
2. ГП Бруно Бегели
2. Јапонски куп
4. Краен пласман Трка околу Полска
8. Трка околу Баварија
9. Светско друмско првенство
2008
1.   Национално друмско првенство
1. ГП Мигел Индураин
4. Трка околу Франкфурт
6. Брабантсе Пејл
6. ГП Бруно Бегели
7. Светско друмско првенство
7. Копа Сабатини
10. Ватенфал Класик
2009
1. Трка околу Франкфурт
2. Страде Бјанке
3. Брабантсе Пејл
3. ГП Мигел Индураин
7. ГП де Валони
7. Гран Премио дел’Инсубрија-Лугано
8. Трофео Калвија
9. ГП ди Лугано
9. ГП Џеф Схеренс
2010
1. Трка околу Франкфурт
3. ГП Џеф Схеренс
6. Трофео Магалуф-Палманова
7. Гран при Квебек
2011
3. ГП Мигел Индураин
3. Краен пласман Тур де ла Сом
4. Гран при Квебек
6. Ле Букл ди Сид-Ардеш
6. Минстерланд Џиро
10. Страде Бјанке
10. Гран при Монтреал
2012
1.   Национално друмско првенство
8. Амстел Голд Рејс
8. Гран при Квебек
2013
4. Гран при Квебек
2014
7. Трка околу Франкфурт
10. Трофео Муро-Порт д ’Алсудија
2015
7. ГП Кантон Аргау
2016
10. Трка околу Франкфурт
10. Гран при де Валони

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 36 СО СО СО
  Тур СО 79 65 60 СО 134 118
  Вуелта не настапил во текот на неговата кариера

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Екипата Гармин-Сервело ги објави имињата на екипата за 2012“. Гармин-Сервело. Slipstream Sports LLC. 18 ноември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-18. Посетено на 3 јануари 2012.

Надворешни врски

уреди