Отвори го главното мени

Бахреин-Мерида

бахреинска велосипедска екипа

Бахреин-Мерида (кратенка на екипата според UCI: TBM) — бахреинска професионална велосипедска друмска екипа, која била создадена во 2017 година. Екипата настапува во рамките на Светската турнеја.[1]

Logo Bahrain-Merida 2017.jpg
Лого на екипата
UCI кодTBM
Основан2017 (2017)
СтатусUCI World Tour екипа
2017– Бахреин-Мерида

Состав на екипатаУреди

2017Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јукија Араширо  22 септември 1984Лампре-Мерида (2016)
  Валерио Ањоли  6 јануари 1985Астана (2016)
  Мануеле Боаро  12 март 1987Тинкоф (2016)
  Борут Божич  8 август 1980Кофидис (2016)
  Грега Боле  13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
  Николо Бонифацио  29 октомври 1993Трек-Сегафредо (2016)
  Јанез Брајкович  18 декември 1983ЈунајтедХелткеар (2016)
  Мејјин Ванг  26 декември 1988Wisdom-Hengxiang (2016)
  Џовани Висконти  13 јануари 1983Мовистар (2016)
  Андреа Гарозио   (1 авг–31 дек, стажант)12 јуни 1993Colpack (2017)
  Иван Гарсија  20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
  Енрико Гаспарото  22 март 1982Ванти-Груп Гобер (2016)
  Цгабу Грмај  25 август 1991Лампре-Мерида (2016)
  Јон Исагире  4 февруари 1989Мовистар (2016)
  Јон Андер Инсаусти  13 декември 1992Еускади Баскија-Муријас (2016)
  Сони Колбрели  17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
  Хавиер Морено  18 јули 1984Мовистар (2016)
  Рамунас Навардаускас  30 јануари 1988Cannondale-Drapac (2016)
  Антонио Нибали  23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
  Винченцо Нибали  14 ноември 1984Астана (2016)
  Домен Новак  12 јули 1995Adria Mobil (2016)
  Марк Падун   (1 јан–31 дек, стажант)6 јули 1996Colpack (2017)
  Франко Пелицоти  15 јануари 1978
  Давид Пер  13 февруари 1995Adria Mobil (2016)
  Лука Пиберник  23 октомври 1993Лампре-Мерида (2016)
  Канстанцин Сивцов  9 август 1982Дименжн Дата (2016)
  Андреа Тонијати   (1 авг–31 авг, стажант)13 август 1992
  Чун Кај Фенг  2 ноември 1988Лампре-Мерида (2016)
  Хајнрих Хауслер  25 февруари 1984ИАМ (2016)
  Онджеј Цинк  7 декември 1990

2018Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јукија Араширо  22 септември 1984Лампре-Мерида (2016)
  Валерио Ањоли  6 јануари 1985Астана (2016)
  Мануеле Боаро  12 март 1987Тинкоф (2016)
  Борут Божич  8 август 1980Кофидис (2016)
  Грега Боле  13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
  Николо Бонифацио  29 октомври 1993Трек-Сегафредо (2016)
  Мејјин Ванг  26 декември 1988Wisdom-Hengxiang (2016)
  Џовани Висконти  13 јануари 1983Мовистар (2016)
  Иван Гарсија  20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
  Енрико Гаспарото  22 март 1982Ванти-Груп Гобер (2016)
  Јон Исагире  4 февруари 1989Мовистар (2016)
  Горка Исагире  7 октомври 1987Мовистар (2017)
  Сони Колбрели  17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
  Кристијан Корен  25 ноември 1986Cannondale-Drapac (2017)
  Матеј Мохорич  19 октомври 1994ОАЕ Емирати (2017)
  Рамунас Навардаускас  30 јануари 1988Cannondale-Drapac (2016)
  Антонио Нибали  23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
  Винченцо Нибали  14 ноември 1984Астана (2016)
  Домен Новак  12 јули 1995Adria Mobil (2016)
  Марк Падун  6 јули 1996Colpack (2017)
  Франко Пелицоти  15 јануари 1978
  Давид Пер  13 февруари 1995Adria Mobil (2016)
  Херман Пернштајнер  7 август 1990
  Лука Пиберник  23 октомври 1993Лампре-Мерида (2016)
  Доменико Поцовиво  30 ноември 1982AG2R La Mondiale (2017)
  Канстанцин Сивцов  9 август 1982Дименжн Дата (2016)
  Чун Кај Фенг  2 ноември 1988Лампре-Мерида (2016)
  Хајнрих Хауслер  25 февруари 1984ИАМ (2016)

2019Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јукија Араширо  22 септември 1984Лампре-Мерида (2016)
  Валерио Ањоли  6 јануари 1985Астана (2016)
  Фил Баухаус  8 јули 1994Sunweb (2018)
  Грега Боле  13 август 1985Нипо-Вини Фантини (2016)
  Мејјин Ванг  26 декември 1988Wisdom-Hengxiang (2016)
  Стивен Вилијамс  9 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
  Андреа Гарозио  12 јуни 1993D'Amico-Utensilnord (2018)
  Иван Гарсија  20 ноември 1995Klein Constantia (2016)
  Роан Денис  28 мај 1990БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Марсел Зиберг  30 април 1982Лото-Судал (2018)
  Дамијано Карузо  12 октомври 1987БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Сони Колбрели  17 мај 1990Бардијани ЦСФ (2016)
  Кристијан Корен  25 ноември 1986Cannondale-Drapac (2017)
  Матеј Мохорич  19 октомври 1994ОАЕ Емирати (2017)
  Антонио Нибали  23 септември 1992Нипо-Вини Фантини (2016)
  Винченцо Нибали  14 ноември 1984Астана (2016)
  Домен Новак  12 јули 1995Adria Mobil (2016)
  Марк Падун  6 јули 1996Colpack (2017)
  Херман Пернштајнер  7 август 1990
  Лука Пиберник  23 октомври 1993Лампре-Мерида (2016)
  Доменико Поцовиво  30 ноември 1982AG2R La Mondiale (2017)
  Дилан Тенс  1 март 1992БМЦ Рејсинг Тим (2018)
  Јан Тратник  23 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
  Чун Кај Фенг  2 ноември 1988Лампре-Мерида (2016)
  Хајнрих Хауслер  25 февруари 1984ИАМ (2016)

НаводиУреди

  1. „Сезона 2017 на Бахреин-Мерида“. ProCyclingStats. конс. 2 август 2016. 

Надворешни врскиУреди