Административна поделба на СД Микронезија

Административната поделба на Сојузните Држави на Микронезија ги опфаќа првостепените и второстепените административни единици. Првостепени административни единици на Микронезија се сојузние држави, кои се четири на број, а второстепени се општините.

Карта на Микронезија.

Држави уреди

знаме држава главен град површина[1] население[2] гистина на население
  Чук Вено 127 км2 53,595 420 на км2
  Кошрај Тофол 110 км2 7,686 70 на км2
  Понпеј Колонија 346 км2 34,486 100 на км2
  Јап Колонија 118 км2 11,241 95 на км2

Градови уреди

Општини уреди

Чук уреди

Кошрај уреди

 
Карта на општините на Кошрај.

Понпеј уреди

Јап уреди

Наводи уреди

  1. „FSM government website - Geography“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2011-06-02.
  2. „FSM government website - Population“. Архивирано од изворникот на 2012-06-29. Посетено на 2011-06-02.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди