Еаурипик е корален атол и општина составена од три острови. Атолот се наоѓа во западните Каролински Острови и е дел од сојузната држава Јап во Микронезија. Атолот има вкупна површина од 23.6 хектари, а лагуната има 5.921 км2. Сите острови се покриени со кокосови палми. На атолот имало пет острови, но два биле потопени по појавата на тајфуни во 1970-те. Атолот се наоѓа на околу 108 км југозападно од Волеај.

Еаурипик
Eauripik
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати06°41′30″N 143°2′30″E / 6.69167° СГШ; 143.04167° ИГД / 6.69167; 143.04167
АрхипелагКаролински Острови
Вкупно острови3
Површина0,236 км2
Управување
Демографија
Население113 (2000)
Етнички групиМикронезијци

Еаурипик има население од 113 жители според податоците од 2000 година. Голем дел од жителите се со привремен престој на Јап.[1]

Наводи

уреди
  • Columbia Gazeteer of the World. Vol. 1, p. 900
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-10-27. Посетено на 2009-10-27.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди