Сатаван е атол во сојузната држава Чук во Микронезија. Атолот се наоѓа на околу 250 км југоисточно од Чук.[1] Географски атолот е дел од Номојските Острови, или наречени Мортлокови Острови. За време на Втората светска војна на атолот имало јапонска писта.

Сателитска снимка на Сатаван.

Административна поделба уреди

На Сатаван има 4 од 40-те општини во државата:

  1. Сатаван (исток)
  2. Та (југ)
  3. Куту (запад)
  4. Моч (север)

Сатаван и Та статистички се сметаат за Долни Мортлокови, а Куту и Моч како Средни Мортлокови.

Атолот Сатаван има население од 2.935 жители според пописот од 2000 година. Атолот има вкупна површина од 419 км2 (заедно со лагуната), а без лагуната има 4.6 км2.

Наводи уреди

  • L, Klemen (1999–2000). „Forgotten Campaign: The Dutch East Indies Campaign 1941-1942“. Архивирано од изворникот на 2011-07-26. Посетено на 2012-04-05.CS1-одржување: датумски формат (link)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

05°18′N 153°42′E / 5.300° СГШ; 153.700° ИГД / 5.300; 153.700