Полуват

(Пренасочено од Пулуват)

Полуват, Половат или Пулуват е корален атол во сојузната држава Чук во Микронезија. Полуват е една од општините во државата.

Сателитска снимка на Полуват.

Географија

уреди

Полуват се наоѓа во северозападниот дел на Чук. Атолот има пет мали островчиња со вкупна површина од 3.4 км2. Петте островчиња се: Половат, Аленделап, То, Алеј и Хав. Атолот има мала лагуна и со лагуната има 7 км2. Островчето Алеј е најзападна територија на Чук. На атолот има три села со вкупно население од 1.015 жители според пописот од 2000 година: Релонг, Лукаф и Ревов.

Наводи

уреди
  • L, Klemen (1999–2000). „Forgotten Campaign: The Dutch East Indies Campaign 1941-1942“. Архивирано од изворникот на 2011-07-26. Посетено на 2012-04-07.CS1-одржување: датумски формат (link)

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди