У е една од општините во сојузната држава Понпеј во Микронезија.[1]

Карта на Понпеј.

ОсобеностиУреди

У е општина на островот Понпеј. Општината се наоѓа во североисточниот дел од островот и има население од 2.289 жители според пописот од 2008. Најзначаен град е Алохкапв. Канал е границата меѓу У и Мадоленихмв.[2]

НаводиУреди

  1. State of Pohnpei
  2. Thomas Panholzer & Rufino Mauricio, Place Names of Pohnpei Island, ISBN 978-1573061667

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 6°58′13″N 158°15′27″E / 6.97028° N; 158.25750° E / 6.97028; 158.25750