Чук (англиски и чучки: Chuuk) е сојузна држава во СД Микронезија. Чук формира група острови кои се наоѓаат во западниот дел на Тихиот Океан, поточно во Каролинските Острови. Чук е најнаселена држава во Микронезија со население од околу 54,595 во 2000[1] и има вкупна површина од 127 км2. Главен град на државата е Вено.

Чик
Chuuk
Острови
Сина лагуна, Чук.
Сина лагуна, Чук.
Знаме на Чик
Карта на државата Чук
Карта на државата Чук
Карта на островите Чук
Карта на островите Чук
Координати: 9°32′N 138°07′E / 9.533° СГШ; 138.117° ИГД / 9.533; 138.117
ДржаваСД Микронезија
Површина
 • Вкупна127 км2 (49 ми2)
Население (2003)
 • Вкупно54,595
 • Густина420/км2 (1,100/ми2)

Потекло на поимот

уреди

Чук во минатото бил познат под различни имиња, како што се Трук, Рук, Хогелеу, Торес, Угулат и Лугулус. Името на државата потекнува од чучкиот збор за планина.

Општини

уреди

Чук е составен од 40 општини, од кои 16 се дел од Лагуната Трук и 24 се надвор од неа.

Севернономонејски Острови
Јужнономонејски Острови
Фаичучки Острови
 • Тол
 • Вонеј
 • Поле
 • Пата
Номвисофо
Халски Острови
 • Номвин со островот Фају
 • Фанану
 • Мурило
 • Руо
Намонуито
 • Писарас
 • Магур
 • Оно
 • Онари
 • Улул
Патив
Источи Острови
 • Нама
 • Лосап
 • Пис-Лосап
 • Намолук
Мортлочки Острови
 • Етал
 • Лукунор
 • Онеоп
 • Сатаван
 • Куту
 • Моч
 • Та

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

7°25′N 151°47′E / 7.417° СГШ; 151.783° ИГД / 7.417; 151.783