Кити е една од општините во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Општината се наоѓа во југозападниот дел од островот Понпеј до јужните предели на планината Нахна Лауд.

Карта на Понпеј.

Наводи

уреди
  • Bendure, G., & Friary, N. (1988) Micronesia: A travel survival kit. South Yarra, Australia: Lonely Planet.

6°50′30″N 158°12′30″E / 6.84167° СГШ; 158.20833° ИГД / 6.84167; 158.20833

Поврзано

уреди