Јап (јапски, волеајски, сатавалски, улитиски: Yap или Wa'ab[1]; англиски: Yap) е една од четирите сојузни држави во СД Микронезија. Јап е името главниот остров кој се наоѓа во Каролинските Острови и истото име се користи за посочување на уште три околни острови и поради тоа се нарекуваат Јапски Острови. Јапските Острови се блику еден со друг и се поврзани со корален гребен. Културата и традицијата на Јап е силно врзана со тие на околните острови.[2]

Јап
Yap
Острови
Јапскиот аеродром
Знаме на Јап
Знаме
Амблем на Јап
Амблем
Карта на државата Јап
Карта на државата Јап
Карта на островите Јап
Карта на островите Јап
Координати: 9°32′N 138°07′E / 9.533° N; 138.117° E / 9.533; 138.117
ДржаваСД Микронезија
Површина
 • Земјишна1,000 км2 (38,7 ми2)
Население (2003)
 • Вкупно6.300

Главен град на Јап е градот Колонија. Колонија е центар на самиот остров Јап, но и на уште 14 атоли кои се распространети на територија од 800 километри источно и јужно. Во Јап има пет службени јазици и тоа: англиски, јапски, волеајски, сатавалски и улитиски јазик. Во 2003 година Јап имал вкупно население од 6,300 жители, а вкупната површина изнесува 102 км2. Јап е познат по камените пари познати како раиски камења.

ОпштиниУреди

Сојузната држава Јап е поделена на следните општини[3]:

Јапски Остров
Околните острови

НаводиУреди

  1. VisitYap.com
  2. Mary B. Dickenson (уред.). National Geographic Picture Atlas of Our World. National Geographic Society. стр. 235. ISBN 0-87044-812-9.
  3. Census 1987 with village population figures
  • Статија на Washington Post од 29 март, 1984.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 9°32′N 138°07′E / 9.533° N; 138.117° E / 9.533; 138.117