Утве (Utwe) или Утва (Utwа) е втората најголема општина во сојузната држава Косрае во Микронезија.

Карта на Утве на Косрае.

ГеографијаУреди

Утве го зазема јужниот дел од островот Косрае и не излегува на брогот на источниот дел. Според податоците од 1994 година, во општината живееле 1.056 жители и административен центар е селото Утве Ма. Вкупната површина на општината е 28.5 километри квадратни.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 5°17′42″ N; 162°57′58″ E / 5.295° N; 162.966° E / 5.295; 162.966