Тоновас, или познат по шпанското име Дублон, е остров во сојузната држава Чук во Микронезија. Островот има површина од 8.8 километри кцадратни и население од 3.200 жители според пописот од 1980. Околу островот има тесен пат со кој се поврзуваат населбите на островот. На Тоновас има две училишта. На островот има рушевини од јапонски згради од Втората светска војна.

Карта на Чук.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Координати: 07°22.36′N 151°52.30′E / 7.37267° СГШ; 151.87167° ИГД / 7.37267; 151.87167