Тол е најголем и најнаселен остров во островската група Фајчук, во сојузната држава Чук во Микронезија. Островот се наоѓа западно од лагуната Трук и опколен е од малите островчиња Пата, Поле, Вонеј, Фата Бегуетс и Улалу. Највисока точка во Тол е Винипат со 439 метри надморска височина

Карта на Чук.

Координати: 7°20′35″ N; 151°37′12″ E / 7.34306° СГШ; 151.62° ИГД / 7.34306; 151.62