Фефан е остров и општина во сојузната држава Чук во Микронезија. Островот е трет најголем во лагуната Трук. Островот има површина од 13.2 км2 и население од 3,000 жители според пописот од 1980. Северниот дел од островот е ридски и највисоката точка има 298 метри надморска височина.

Карта на островите Чук.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Координати: 07°20.41′N 151°50.31′E / 7.34017° СГШ; 151.83850° ИГД / 7.34017; 151.83850