За главниот град на Понпеј, видете Колонија.

Колонија (Colonia) е главниот град на сојузната држава Јап во Микронезија. Градот е административен центар на островотЈап и на уште 130 мали атоли. Според податоците од 2010 година, градот имал население од 9.054 жители.[1] Колонија има неколку хотели и пристаниште. Градот бил споменат од шпански мисионери кои биле испратени во тогашната шпанска колонија.[2]

Поглед кон Колонија.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

9°31′N 138°08′E / 9.517° СГШ; 138.133° ИГД / 9.517; 138.133