Лосап е атол во сојузната држава Чук во Микронезија. Атолот се наоѓа на 81 км југоисточно од Чук.[1] На атолот има 3 села: Пекијас, Сотив и Лукан.

Сателитска снимка на Лосап.

Села и група населби

уреди
Пекијас Лукан Сотив
Лемок Ангеру Пејчен
Лемок Лечапетив Имвеникау
Летоу Тиела
Фанмок Латулуа
Ситова Учукај
Фангета
Малајо
Алингава
Бубис
Дардлс

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

07°20.41′N 151°50.31′E / 7.34017° СГШ; 151.83850° ИГД / 7.34017; 151.83850