Номвин е голем атол кој е дел од Халовите Острови. Номвин е исто така име на селото и општината која ја сочинува атолот. Номвин е дел од сојузната држава Чук во Микронезија.[1] Атолот се наоѓа на 9 км југозападно од Мурило и на 82 кмсеверно од Чук.[2] Другиот атол од Халовите Острови е Мурило.

Сателитска снимка на атолот.

Наводи уреди

  1. Statoids.com, retrieved December 8, 2010
  2. Oceandots - Nomwin

Координати: 8°25′53″ N; 151°44′48″ E / 8.4313° СГШ; 151.7466° ИГД / 8.4313; 151.7466

Поврзано уреди