Вено, или порано познат како Моен, е остров и општина во сојузната држава Чук во Микронезија. Островот се наоѓа во лагуната Трук и еглавен трговски центар и исто така е главен град на Чук. Вено е втор најнаселен остров во Микронезија со население од околу 17,624 жители.[1]

Карта на островот Вено.
Аеродром Чук.

Сообраќај

уреди

Патниот систем на островот е најразвиен во државата. На островот се наоѓа и меѓународниот аеродром Чук.

Клима

уреди
Климатски податоци за Вено
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 31
(87)
30.2
(86.4)
30.4
(86.7)
30.6
(87.1)
30.9
(87.6)
30.7
(87.2)
30.9
(87.7)
30.8
(87.4)
31
(87.8)
31.3
(88.3)
31.3
(88.3)
30.9
(87.7)
30.83
(87.43)
Прос. ниска °C (°F) 24.4
(75.9)
24.6
(76.2)
24.7
(76.4)
24.7
(76.4)
24.5
(76.1)
24
(76)
24
(75)
23.5
(74.3)
23.7
(74.7)
23.6
(74.5)
24.3
(75.8)
24.1
(75.3)
24.18
(75.55)
Прос. врнежи мм (ин) 246
(9.7)
206
(8.1)
234
(9.2)
318
(12.5)
312
(12.3)
328
(12.9)
335
(13.2)
358
(14.1)
363
(14.3)
280
(11)
290
(11.4)
274
(10.8)
3.544
(139,5)
Извор: Weatherbase [2]

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-01-22. Посетено на 2012-04-06.
  2. „Weatherbase: Historical Weather for Weno, Federated States of Micronesia“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

Надворешни врски

уреди

7°27′N 151°51′E / 7.450° СГШ; 151.850° ИГД / 7.450; 151.850