Пулусук или Хоук е мал остров кој е дел од Патив и се наоѓа на 244 км од Чук. Пулусук е исто така име на селото и општината која го опфаќа островот. Пулусук е дел од сојузната држава Чук во Микронезија.[1][2]

Сателитска снимка на Пулусук.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Statoids.com, retrieved December 8, 2010
  2. Oceandots - Houk

6°41′23″N 149°18′08″E / 6.6898° СГШ; 149.3021° ИГД / 6.6898; 149.3021