Колонија (Понпеј)

За главниот град на Јап видете Колонија.

Колонија (Kolonia) е гратче во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Колонија е главен град на Понпеј и поранешен главен град на Микронезија до 1989 кога бил заменет од Паликир.

Поглед кон Колонија.
Карта на Понпеј.

ОсобеностиУреди

Колонија се наоѓа во централниот дел на Понпеј. Порано бил дел од општината Нет, но денес е посебна административна единица. Според податоците од 2010 година гратчето има 6.068 жители.[1] Колонија е најнаселен центар на Понпеј и е трговски центар на островот. Колонија зазема 1.5 км2.Колонија низ историјата била под германска, јапоснка и американска управа. Со независноста на Микронезија, градот е под микронезиска управа.

КлимаУреди

Климатски податоци за Колонија
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 29
(84)
29
(84)
29
(85)
29
(85)
29
(85)
29
(85)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
29
(85)
29
(84)
29.3
(85.1)
Прос. ниска °C (°F) 26
(78)
26
(78)
26
(79)
26
(78)
26
(78)
25
(77)
24
(76)
24
(76)
24
(76)
24
(76)
25
(77)
26
(78)
25.2
(77.3)
Прос. врнежи мм (ин) 302
(11.9)
262
(10.3)
353
(13.9)
452
(17.8)
500
(19.7)
434
(17.1)
447
(17.6)
419
(16.5)
401
(15.8)
419
(16.5)
414
(16.3)
430
(17)
4.833
(190,4)
Извор: Weatherbase [2]

НаводиУреди

  1. „2010 FSM Census of Population and Housing“. Архивирано од изворникот на 2012-03-22. Посетено на 2012-04-06.
  2. „Weatherbase: Historical Weather for Kolonia, Federated States of Micronesia“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

Координати: 6°57′50″N 158°12′29″E / 6.96389° СГШ; 158.20806° ИГД / 6.96389; 158.20806

ПоврзаноУреди