2010–11 УЕФА Европа Лига групна фаза

Овој статија ја објаснува во детали 2010–11 УЕФА Европа Лига групна фаза.

Групната фаза се состои од 48 тима: освојувачот на титулата, Атлетико Мадрид, 37 победници од плеј-оф рундата, и 10 губитници од плејоф рундата во Лигата на Шампиони[1]

Тимовите се распоредени во дванаесет групи од четири тима. Првите два тима од секоја група, одат во рундата од 32.

Носители

уреди

Жрепката за групната фаза беше одржана во Монако на 27 август 2010 во 13 часот СЕВ (UTC+2).

Тимовите се поделени во 4 шешири засновани на нивните 2010 УЕФА коефициенти.[2] Освојувачот на титулата, Атлетико Мадрид, е автоматски сместен во првиот шешир. Тимовите од иста асоцијација не можат да бидат во иста група. Во Шеширот 1 се тимови рангирани од 4–39, во шеширот тимови од 40–69, во шеширот 3 тимови од 74–127, додека во Шеширот 4 тимови од 130–217 и нерангирани тимови.

Шешир 1
Team Коеф.
  Атлетико Мадрид ОТ 63.951
  Ливепул 115.371
  Севиља ЛШ 108.951
  Порто 76.659
  Виљареал 70.951
  ЦСКА Москва 66.758
  ПСВ Ајндховен 66.309
  Зенит Санкт Петерзбург ЛШ 61.258
  Јувентус 59.867
  Спортинг 57.659
  Штутгарт 52.841
  АЗ 48.309
Шешир 2
Team Коеф.
  Стеауа Букурешт 47.898
  Лил 46.748
  Динамо Киев ЛШ 42.910
  Андерлехт ЛШ 42.580
  Баер Леверкузен 40.841
  Париз Сент-Жермен 39.748
  Клуб Брухе 36.580
  Паермо 35.867
  Хетфе 33.951
  Бешикташ 33.890
  Манчестер Сити 33.371
  Сампдорија ЛШ 30.867
Шешир 3
Team Коеф.
  Спарта Прага ЛШ 27.395
  АЕК Атина 25.979
  Металист Харкив 25.410
  Левски Софија 25.400
  Розенборг ЛШ 23.980
  Ред Бул Салцбург ЛШ 19.915
  ЦСКА Софија 15.400
  Оденсе 14.970
  Наполи 14.867
  Борусија Дортмунд 14.841
  Динамо Загреб 14.466
  БАТЕ 13.308
Шешир 4
Team Коеф.
  Арис 12.979
  Рапид Виена 11.915
  ПАОК 11.479
  Лех Познањ 11.008
  Карпати Лиев 7.910
  Јанг Бојс ЛШ 7.675
  Утрихт 7.309
  Гент 6.580
  Лаузане-Спорт 5.675
  Шериф Тираспол ЛШ 5.458
  Дебрецен 5.350
  Хајдук Сплит 3.466

TH Освојувач на титулата

CL губитници од плејоф рундата во Лигата на Шампиони

На првите четири кола, кога натпреварите се играат во четврток, шест групи ги играат нивните натпревари во 19:00 СЕВ/СЕЛВ, додека другите шест групи ги играат нивните натпревари во 21:05 СЕВ/СЕЛВ, во два пара од групите (А–Ф, Г–Л) менувајќи се помеѓу колата. Во последните две кола, кои се играт во среда и четврток, двата пара од групите се поделени на четити помали подпарови (А–Ц, Д–Ф, Г–И, Ј–Л), со што секој подпар игра во различен ден и различно време. Базриано на овој принцип, жрепката е контролирана за клубовите од иста асоцијација да се поделат подеднакво во ови парови. На пример, ако има два тима од иста асоцијација, тие ќе бидат поделени во различни парови (А–Ф, Г–Л); ако има четири тима од иста асоцијација, секој тим ќе биде поделен во еден од подпаровите (А–Ц, Д–Ф, Г–И, Ј–Л).

Распоредот се одлучува после жрепката. Има одредени рестрикции, на пр., римовите од ист град не играат на домашен терен во исто коло(УЕФА се обидува да избегне тимовите од ист град да играат во ист ден или во последователни денови), и руските тимови не играат дома во последното коло поради ладно време.

Тај-брејк критериум

уреди

Ако два или повеќе имаат еднаков број на бодови после завршувањето на сите натпревари во групата,следниов критериум ќе се употреби за да се одреди рангирањето:[3]

 1. поголем број на бодови освоени во меѓусебните двобои со тимовите кои се во прашање;
 2. поголема гол разлика во групните натпревари меѓу тимовите кои се во прашање;
 3. поголем број постигнати голови постигнати на гостински терен во натпреварите помеѓу тимовите кои се во прашање;
 4. поголема гол разлика восите натпревари во групата;
 5. поголем број на постигнати голови;
 6. поголем коефициент од клубовите, кои се во прашање, исто така и коефициент од асоцијацијата за претходните пет сезони.

Групи

уреди
Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во рундата од 32

Времињата до крајот на октомври се во СЕЛВ (UTC+2), а потоа се во СЕВ (UTC+1)

Група А

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Манчестер Сити 3 3 1 0 6 2 +4 7
  Лех Познањ 3 1 1 1 6 6 0 4
  Јувентус 3 0 3 0 5 5 0 3
  Ред Бул Салцбург 3 0 1 2 1 5 −4 1

Во следното коло (4 ноември):

 • Манчестер Сити ќе се квалификува во нокаут фазата, ако го победат Лех Познањ.

16 септември 2010
19:00
Ред Бул Салцбург   0 – 2   Манчестер Сити Ред Бул Арена, Валт-Сизерхајм
Публика: 25,100
Судија: Гиоргос Далукас (Грција)
Извештај Силва   8'
Жо   33'
16 септември 2010
19:00
Јувентус   3 – 3   Лех Познањ Стадио Олимпико, Торино
Публика: 10,837
Судија: Владислав Безбородов (Русиј)
Кјелини   45+2',   50'
Дел Пјеро   68'
Извештај Рудневс   14' (пен..),   30',   90+2'

30 септември 2010
21:05
Лех Познањ   2 – 0   Ред Бул Салцбург Стадион Миејски, Познањ
Публика: 43,000
Судија: Кристин Јакобсен (Исланд)
Арболеда   47'
Пешко   80'
Извештај
30 септември 2010
21:05
Манчестер Сити   1 – 1   Јувентус Стадион на Градот Манчестер, Манчестер
Публика: 35,212
Судија: Едуардо Итуралде Гонсалес (Шпанија)
Џонсон   37' Извештај Јакинта   10'

21 октомври 2010
21:05
Манчестер Сити   3 – 1   Лех Познањ Стадион на Градот Манчестер, Манчестер
Публика: 33,383
Судија: Александру Дан Тудор (Романија)
Адебајор   13'25'73' Извештај Чибамба   50'
21 октомври 2010
21:05
Ред Бул Салцбург   1 – 1   Јувентус Ред Бул Арена, Валс-Сизенхајм
Публика: 19,200
Судија: Золт Шабо (Унгарија)
Швенто   36' Извештај Красиќ   48'

4 ноември 2010
19:00
Лех Познањ   v   Манчестер Сити Стадион Миејски, Познањ
3 ноември 2010
19:00
Јувентус   v   Ред Бул Салцбург Стадио Олимпико, Торино

1 декември 2010
21:05
Манчестер Сити   v   Ред Бул Салцбург Стадион на Градот Манчестер, Манчестер
1 декември 2010
21:05
Лех Познањ   v   Јувентус Стадион Миејски, Познањ

16 декември 2010
19:00
Ред Бул Салцбург   v   Лех Познањ Ред Бул Арена, Валс-Сајзенхам
16 декември 2010
19:00
Јувентус   v   Манчестер Сити Стадио Олимпико, Торино

Група Б

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Баер Леверкузен 3 1 2 0 5 1 +4 5
  Арис 3 1 1 1 2 2 0 4
  Атлетико Мадрид 3 1 1 1 4 2 +2 4
  Розенборг 3 1 0 2 2 8 −6 3
16 септември 2010
19:00
Арис   1 – 0   Атлетико Мадрид Клинтис Викелидис Стадион, Солун
Публика: 22,800
Судија: Марк Клетенбург (Англија)
Хавито   59' Извештај
16 септември 2010
19:00
Баер Леверкузен   4 – 0   Рознеборг БајАрена, Леверкузен
Публика: 13,065
Судија: Николај Волкурц (Данска)
Хелмес   4',   58' ,   61'
Реинарц   38'
Извештај

30 септември 2010
21:05
Розенборг   2 – 1   Арис Леркендал, Трондхејм
Публика: 11,016
Судија: Ерик Брамхар (Холандија)
Молскред   37'
Прица   68'
Извештај Руиз   43'
30 септември 2010
21:05
Атлетико Мадрид   1 – 1   Баер Леверкузен Стадион Висенте Калдерон, Мадрид
Публика: 15,000
Судија: Паоло Траљавенто (Италија)
Симао   51' (пен..) Извештај Дердијок   39'

21 октомври 2010
21:05
Атлетико Мадрид   3 – 0   Розенборг Стадион Висенте Калдерон, Мадрид
Публика: 28,472
Судија: Кирил Симерман (Швајцарија)
Годин   17'
Агуеро   66'
Коста   78'
Извештај
21 октомври 2010
21:05
Арис   0 – 0   Баер Леверкузен Клинтис Викелидис Стадион, Солун
Публика: 16,372
Судија: Мартин Ингварсон (Шведска)
Извештај

4 ноември 2010
19:00
Розенборг   v   Атлетико Мадрид Леркендал Стадион, Трондхејм
4 ноември 2010
19:00
Баер Леверкузен   v   Арис БајАрена, Леверкузен

1 декември 2010
21:05
Атлетико Мадрид   v   Арис Стадион Висенте Калдерон, Мадрид
1 декември 2010
21:05
Розенборг   v   Баер Леверкузен Леркендал Стадион, Трондхејм

16 декември 2010
19:00
Арис   v   Розенборг Клинтис Викелидис Стадион, Солун
16 декември 2010
19:00
Леверкузен   v   Атлетико Мадрид БајАрена, Леверкузен

Група Ц

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Спортинг 3 3 0 0 12 2 +10 9
  Лил 3 1 1 1 3 3 0 4
  Левски Софија 3 1 0 2 3 8 −5 3
  Гент 3 0 1 2 4 9 −5 1

Во следното коло (4 ноември):

 • Спортинг ќе се квалификува во нокаут фазата ако го победат Гент.
 • Спортинг ќе победи во групата ако го победат Гент И Левски Софија и Лил изиграат нерешено.

16 септември 2010
19:00
Лил   1 – 2   Спортинг Стадион Норд Лил, Виљануеве Д’Аск
Публика: 25,000
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Фрау   57' Извештај Вукчевиќ   11'
Постига   34'
16 септември 2010
19:00
Левски Софија   3 – 2   Гент Георги Аспарухов Стадион, Софија
Публика: 29,000
Судија: Золт Шабо (Унгарија)
Јоаоизињо   42'
Дембеле   60'
Грин   84'
Извештај Азофеифа   23'
Шулер   48'

30 септември 2010
21:05
Гент   1 – 1   Лил Жил Отенстадион, Гент
Публика: 8,000
Судија: Александру Дан Тудор (Романија)
де Смет   5' Извештај Фрау   21'
30 септември 2010
21:05
Спортинг   5 – 0   Левски Софија Стадион Хосе Алваладе, Лисабон
Публика: 15,081
Судија: Саша Кевер (Швајцарија)
Каричо   30'
Маниче   43'
Саломао   53'
Постига   61'
Симао   79'
Извештај

21 октомври 2010
21:05
Спортинг   5 – 1   Гент Стадион Хосе Алваладе, Лисабон
Публика: 15,008
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Саломао   6'
Лиедсон   13'27'
Маниче   37'
Постига   60'
Извештај Вилс   16'
21 октомври 2010
21:05
Лил   1 – 0   Левски Софија Стадион Норд Лил, Виљануеве Д’Аск
Публика: 14,646
Судија: Кристин Јакобсон (Исланд)
Чејду   49' Извештај

4 ноември 2010
19:00
Гент   v   Спортинг Жил Отенстадион, Гент
4 ноември 2010
19:00
Левски Софија   v   Лил Георги Аспарухов Стадион, Софија

1 декември 2010
21:05
Спортинг   v   Лил Стадион Хосе Алваладо, Лисабон
1 декември 2010
21:05
Гент   v   Левски Софија Георги Аспарухов Стадион, Софија

16 декември 2010
19:00
Лил   v   Гент Стадион Норд Лил, Виљануеве Д’Аск
16 декември 2010
19:00
Левски Софија   v   Спортинг Георги Аспарухов Стадион, Софија

Група Д

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Виљареал 3 2 0 1 3 3 0 6
  ПАОК 3 1 1 1 2 2 0 4
  Динамо Загреб 3 1 1 1 2 1 +1 4
  Клуб Брухе 3 0 2 1 2 3 −1 2
16 септември 2010
19:00
Динамо Загреб   2 – 0   Виљареал Стадион Максимир, Загреб
Публика: 22,000
Судија: Павел Краловац (Чешка Република)
Рукавина   18'
Самир   80'
Извештај
16 септември 2010
19:00
Клуб Брухе   1 – 1   ПАОК стадион Јан Брејдун, Брухе
Публика: 15,155
Судија: Стефан Јохансен (Шведска)
Кумаха   31' Извештај Малезас   78'

30 септември 2010
21:05
ПАОК   1 – 0   Динамо Загреб Тумба Стадион, Солун
Публика: 23,000
Судија: Фреди Фаутрел (Франција)
Илиќ   58' Извештај
30 септември 2010
21:05
Виљареал   2 – 1   Клуб Брухе Стадион Ел Мадригал, Виљареал
Публика: 23,000
Судија: Максим Лајшкин (Русија)
Роси   41'
Родригес   56'
Извештај Донк   45'

21 октомври 2010
21:05
Виљареал   1 – 0   ПАОК Стадион Ел Мадригал, Виљареал
Публика: 14,760
Судија: Марцин Борски (Полска)
Рубен   38' Извештај
21 октомври 2010
21:05
Динамо Загреб   0 – 0   Клуб Брухе Стадион Максимир, Загреб
Публика: 17,270
Судија: Алон Јефет (Израел)
Извештај

4 ноември 2010
19:00
ПАОК   v   Виљареал Тумба Стадион, Солун
4 ноември 2010
19:00
Клуб Брухе   v   Динамо Загреб стадион Јан Брејдел, Софија

2 декември 2010
21:05
Виљареал   v   Динамо Загреб Стадион Ел Мадригал, Виљареал
2 декември 2010
21:05
ПАОК   v   Клуб Брухе Тумба Стадион, Солун

15 декември 2010
19:00
Динамо Загреб   v   ПАОК Стадион Максимир, Загреб
15 декември 2010
19:00
Клуб Брухе   v   Виљареал стадион Јан Брејдел, Брухе

Група Е

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  БАТЕ 3 2 1 0 7 3 +4 7
  Динамо Киев 3 1 1 1 4 5 –1 4
  АЗ 3 1 0 2 4 7 –3 3
  Шериф Тираспол 3 1 0 2 3 3 0 3

Во следното коло (4 ноември):

 • БАТЕ ќе се квалификува во нокаут фазата ако фо победат Шериф Тираспол И Динамо Киев го победи АЗ.

16 септември 2010
19:00
АЗ   2 – 1   Тираспол АФАС Стадион, Алкмар
Публика: 10,624
Судија: Тони Асума (Финска)
Гудмундсон   13'
Јалиенс   84'
Извештај Морено   68' (а.г)
16 септември 2010
19:00
Динамо Киев   2 – 2   БАТЕ Лобановски Динамо Стадион, Киев
Публика: 11,000
Судија: Маркус Стормбергсун (Шведска)
Милевски   34'
Еременко   44'
Извештај Родионов   3'
Нјакхајчик   53'

30 септември 2010
21:05
БАТЕ   3 – 1   АЗ Динамо Стадион, Минск1
Публика: 13,000
Судија: Леонтис Трантау (Кипар)
Родионов   5'
Контсевој   49'
Бресан   77' (пен..)
Алјакнович   83'
Извештај Сигпорсон   89'
30 септември 2010
21:05
Шериф Тираспол   2 – 0   Динамо Киев Шериф Стадион, Тираспол
Публика: 10,000
Судија: Јири Јеш (Чешка Република)
Ерокин   41'
Џими Франча   37' (а.г.)
Извештај

21 октомври 2010
21:05
Шериф Тираспол   0 – 1   БАТЕ Шериф Стадион, Тираспол
Публика: 7,000
Судија: Дуарте Гомес (Португалија)
Извештај Сосновски   8'
21 октомври 2010
21:05
АЗ   1 – 2   Динамо Киев АФАС Стадион, Алкмар
Публика: 12,338
Судија: Даглас МекДоналд (Шкотска
Фалкенбург   35' Извештај Милевски   16'
Качериди   39'

4 ноември 2010
19:00
БАТЕ   v   Шериф Тираспол Динамо Стадион, Минск1
4 ноември 2010
19:00
Динамо Киев   v   Динамо Киев Лобановски Динамо Стадион, Киев

2 декември 2010
21:05
Шериф Тираспол   v   АЗ Шериф Стадион, Тираспол
2 декември 2010
21:05
БАТЕ   v   Динамо Киев Динамо Стадион, Минск1

15 декември 2010
19:00
АЗ   v   БАТЕ АСАФ Стадион, Алкмар
15 декември 2010
19:00
Динамо Киев   v   Шериф Тираспол Лобановски Динамо Стадион, Киев
Нота

Група Ф

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  ЦСКА Москва 3 3 0 0 9 0 +9 9
  Спарта Прага 3 1 1 1 6 8 −2 4
  Палермо 3 1 0 2 3 6 −3 3
  Лаузана Спорт 3 0 1 2 3 4 −1 1

Во следното коло (4 ноември):

 • ЦСКА Москва ќе се квалификува во нокаут фазата ако не изгубат од Палермо.
 • ЦСКА Москва ќе победи во групата ако го победат Палермо И Спара Прага не ја победи Лаузане-Спорт.
 • Лаузане-Спорт ќе биде елиминирано ако изгубат од Спарта Прага.

16 септември 2010
19:00
Спарта Прага   3 – 2   Палермо Џенерали Арена, Прага
Публика: 13,765
Судија: Анастасиос Какос (Грција)
Вилфред   17'
Кладбурски   68'
Кадлец   75'
Извештај Макароне   38'
Ернандес   83'
16 септември 2010
19:00
Лаузане-Спорт   0 – 3   Москва Стадион Олимпик де ла Понтаис, Лозана
Публика: 11,500
Судија: Симон Ли Еванс (Велс)
Извештај Вагнер Лове   22'80' (пен..)
Игнашевиќ   68'

30 септември 2010
21:05
ЦСКА Москва   3 – 0   Спарта Прага Арена Кимки, Кимки
Публика: 15,000
Судија: Томи Скјервен (Норвешка)
Думбиа   72'86'
Гонсалес   84'
Извештај
30 септември 2010
21:05
Палермо   1 – 0   Лаузане-Спорт Стадион Ренцо Барбера, Палермо
Публика: 10,000
Судија: Ханс Каслик (Естонија)
Миљачио   79' Извештај

21 октомври 2010
21:05
Палермо   0 – 3   ЦСКА Москва Стадион Ренцо Барбера, Палермо
Публика: 17,548
Судија: Роберт Шоргенхофер (Австрија)
Извештај Думбиа   34'59'
Нецид   82'
21 октомври 2010
21:05
Спарта Прага   3 – 3   Лаузане-Спорт Џенерали Арена, Прага
Публика: 12,430
Судија: Тони Асума (Финска)
Бони   10'23'
Куцка   20'
Извештај Меоли   6'
Стубл   75'
Силвио   90+6'

4 ноември 2010
19:00
ЦСКА Москва   v   Палермо Арена Кимки, Москва
4 ноември 2010
19:00
Лаузане-Спорт   v   Спарта Прага Стадион Олимпик де ла Понтаис, Лозана

2 декември 2010
21:05
Палермо   v   Спарта Прага Шериф Стадион, Палермо
2 декември 2010
21:05
ЦСКА Москва   v   Лаузане-Спорт Арена Кимки, Москва

15 декември 2010
19:00
Спарта Прага   v   ЦСКА Москва Џенерали Арена, Прага
15 декември 2010
19:00
Лаузане-Спорт   v   Палермо Стадион Олимпик де ла Понтаис, Лозана

Група Г

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Зенит Санкт Петерзбург 3 3 0 0 9 3 +6 9
  Андерлехт 3 1 0 2 4 4 0 3
  АЕК Атина 3 1 0 2 5 8 −3 3
  Хајдук Сплит 3 1 0 2 2 5 −3 3

Тајбрејк меѓу 3 тима

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Андерлехт 2 1 0 1 3 1 +2 3
  АЕК Атина 2 1 0 1 3 4 −1 3
  Хајдук Сплит 2 1 0 1 2 3 −1 3

Во следното коло (4 ноември):

 • Зенит Санкт Петерзбург ќе се квалификува во нокаут рундата ако не изгубат од Хајдук Сплит.
 • Зенит Санкт Петерзбург ќе победи во групата ако го победат Хајдук Сплит И АЕК Атина и Андерлехт изиграат нерешено.

16 септември 2010
21:05
Андерлехт   1 – 3   Зенит Санкт Петерзбург Констант Ванден Сток Стадион, Брисел
Публика: 30,000
Судија: Мануел Графе (Германија)
Јухаш   66' Извештај Кержаков   8'33'44'
16 септември 2010
21:05
АЕК Атина   3 – 1   Хајдук Сплит Олимписки Стадион, Атина
Публика: 20,000
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Џебур   12'
Либеропулус   65'
Скоко   89'
Извештај Ибричиќ   68' (пен..)

30 септември 2010
19:00
Хајдук Сплит   1 – 0   Андерлехт Стадион Пољут, Сплит
Публика: 32,000
Судија: Булент Јилдирим (Турција)
Анте Вукушиќ   90+5' Извештај
30 септември 2010
19:00
Зенит Санкт Петерзбург   4 – 2   Аек Атина Петровски Стадион, Санкт Петербург
Публика: 21,000
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Хубочан   1'
Алвеш   13'
Лазовиќ   43' (пен..)57'
Извештај Либеропулус   37'
Кафес   84' (пен..)

21 октомври 2010
19:00
Зенит Санкт Петерзбург   2 – 0   Хајдук Сплит Петровски Стадион, Санкт Петербург
Публика: 19,500
Судија: Либор Коварик (Словачка)
Букаров   25'
Дани   68'
Извештај
21 октомври 2010
19:00
Андерлехт   3 – 0   АЕК Атина Констант Ванден Сток Стадион, Брисел
Публика: 14,508
Судија: Ханес Касик (Естонија)
Бусафа   40'
Лукаку   71'
Јухаш   75'
Извештај

4 ноември 2010
21:05
Хајдук Сплит   v   Зенит Санкт Петерзбург Стадион Пољут, Сплит
4 ноември 2010
21:05
АЕК Атина   v   Андерлехт Олимписки Стадион, Атина

1 декември 2010
19:00
Зенит Санкт Петерзбург   v   Андерлехт Петровски Стадион, Санкт Петербург
1 декември 2010
19:00
Хајдук Сплит   v   АЕК Атина Стадион Пољут, Сплит

16 декември 2010
21:05
Андерлехт   v   Хајдук Сплит Констант Ванден Сток Стадион, Брисел
16 декември 2010
21:05
АЕК Атина   v   Зенит Санкт Петерзбург Олимписки Стадион, Атина

Група Х

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Штутгарт 3 3 0 0 6 1 +5 9
  Јанг Бојс 3 2 0 1 6 5 +1 6
  Хетафе 3 1 0 2 2 4 −2 3
  Оденсе 3 0 0 3 4 8 −4 0

Во следното коло (4 ноември):

 • Штутгарт ќе се квалификува во нокаут фазата ако не изгубат од Хетафе.
 • Оденсе ќе бидат елиминирани ако не ги победат Јанг Бојс.

16 септември 2010
21:05
Штутгарт   3 – 0   Јанг Бојс Мерцедес-Бенц Арена, Штутгарт
Публика: 15,500
Судија: Лука Банти (Италија)
Какау   23' (пен..)
Гентер   59'
Таски   90+1'
Извештај
16 септември 2010
21:05
Хетафе   2 – 1   Оденсе Колосеум Алфонсо Перес, Хетафе
Публика: 4,000
Судија: Марк Кортни (Северна Ирска)
Аризменди   51'
Педро Риоз   81'
Извештај Андресен   44'

30 септември 2010
19:00
Оденсе   1 – 2   Штутгарт ТРЕ-ФОР Парк, Одесе
Публика: 8,854
Судија: Александру Дикону (Романија)
Јохансон   78' Извештај Кузмановиќ   72'
Харник   86'
30 септември 2010
19:00
Јанг Бојс   2 – 0   Хетафе Стад де Свис, Берн
Публика: 20,000
Судија: Роберт Малек (Полска)
Деген   11'64' Извештај

21 октомври 2010
19:00
Јанг Бојс   4 – 2   Оденсе Стад де Свис, Берн
Публика: 12,511
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Биенвену   25'
Сутер   34'
Деген   64'
Лулиќ   71'
Извештај Утака   48'
Соренсен   84' (пен..)
21 октомври 2010
19:00
Штутгарт   1 – 0   Хетафе Мерцедес-Бенц Арена, Штутгарт
Публика: 17,400
Судија: Анастасиос Какос (Грција)
Марица   29' Извештај

4 ноември 2010
21:05
Оденсе   v   Јанг Бојс ТРЕ-ФОР Парк, Оденсе
4 ноември 2010
21:05
Хетафе   v   Штутгарт Колосеум Алфонсо Перес, Хетафе

1 декември 2010
19:00
Јанг Бојс   v   Штутгарт Стад де Свис, Берн
1 декември 2010
19:00
Оденсе   v   Хетафе ТРЕ-ФОР Парк, Оденсе

16 декември 2010
21:05
Штутгарт   v   Оденсе Мецедес-Бенц Арена, Штутгарт
16 декември 2010
21:05
Хетафе   v   Јанг Бојс Колосеум Алфонсо Переџ, Хетафе

Група И

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  ПСВ Ајндховен 3 2 1 0 5 2 +3 7
  Металист Харкив 3 2 0 1 7 3 +4 6
  Сампдорија 3 1 1 1 3 3 0 4
  Дебрецен 3 0 0 3 1 8 −7 0

Во следното коло (4 November):

 • Дебрецен ќе биде елиминиран
  • ако изгубат од ПСВ Ајндховен, ИЛИ
  • ако изиграат нерешено со ПСВ Ајндховен И Металист Харкив ја победи Сампдорија.

16 септември 2010
21:05
Дебрецен   0 – 5   Металист Харкив Стадион Ференц Пушкаш, Будимпешта2
Публика: 5,000
Судија: Александар Ставрев (Македонија)
Извештај Едмар   24'74'
Хавиер   34'
Финињо   77'
Валјајев   89'
16 септември 2010
21:05
ПСВ Ајндховен   1 – 1   Сампдорија Филипс Стадион, Ајндховен
Публика: 17,400
Судија: Кнуд Кирхер (Германија)
Џурџак   90' Извештај Какиаторе   25'

30 септември 2010
19:00
Сампдорија   1 – 0   Дебрецен Стадион Лујџи Ферара, Џенова
Публика: 12,159
Судија: Либор Коварик (Чешка Република)
Пацини   18' (пен..) Извештај
30 септември 2010
19:00
Металист Харкив   0 – 2   ПСВ Ајндховен Металист Стадион, Харкив
Публика: 25,000
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Извештај Џурџак   27' (пен..)
Берг   30'

21 октомври 2010
19:00
Металист Харкив   2 – 1   Сампдорија Металист Стадион, Харкив
Публика: 34,580
Судија: Флориан Маер (Германија)
Таисон   38'
Ксавиер   73'
Извештај Коман   32'
21 октомври 2010
19:00
Дебрецен   1 – 2   ПСВ Ајндховен Стадион Ференц Пушкаш, Будимпешта2
Публика: 18,000
Судија: Николаи Волкурц (Данска)
Мијадиноски   35' Извештај Енгелар   40'
Џурџак   66'

4 ноември 2010
21:05
Сампдорија   v   Металист Харкив Стадион Лујџи Ферара, Џенова
4 ноември 2010
21:05
ПСВ Ајндховен   v   Дебрецен Филипс Арена, Ајндховен

1 декември 2010
19:00
Металист Харкив   v   Дебрецен Металист Стадион, Харкив
1 декември 2010
19:00
Сампдорија   v   ПСВ Ајндховен Стадион Лујџи Ферара, Џенова

16 декември 2010
21:05
Дебрецен   v   Сампдорија Стадион Ференц Пушкаш, Будимпешта2
16 декември 2010
21:05
ПСВ Ајндховен   v   Металист Харкив Филипс Арена, Ајндховен
Ноти

Група Ј

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Париз Сент-Жермен 3 2 1 0 4 1 +3 7
  Севиља 3 2 0 1 2 1 +1 6
  Борусија Дортмунд 3 1 1 1 5 5 0 4
  Карпати Лиев 3 0 0 3 3 7 −4 0

Во следното коло (4 ноември):

 • Париз Сент-Жермен ќе се квалификува во нокаут фазата ако ја победат Борусија Дортмунд.
 • Карпати Лиев ќе биде еилимиран
  • ако изгуби од Севиља, ИЛИ
  • ако изигра нерешено со Севиља И Борусија Дортмунд не го победи Париз Сент-Жермен.

16 септември 2010
21:05
Карпати Лиев   3 – 4   Борусија Дортмунд Украина Стадион, Лиев
Публика: 25,000
Судија: Клаудио Кирчета (Швајцарија)
Холодјук   44'
Кополовец   52'
Кожанов   78'
Извештај Шахин   12'пен.'
Готце   27'90+2'
Бариос   87'
16 септември 2010
21:05
Севиља   0 – 1   Париз Сент-Жермен Стадион Роман Санчес Пижуан, Севиља
Публика: 29,000
Судија: Роберт Шоргенхофер (Австрија)
Извештај Нене   78'

30 септември 2010
19:00
Париз Сент-Жермен   2 – 0   Карпати Лиев Парк де Принс, Париз
Публика: 10,000
Судија: Марио Страхоња (Хрватска)
Жалет   4'
Нене   20'
Извештај
30 септември 2010
19:00
Борусија Дортмунд   0 – 1   Севиља Вестфаленстадион, Дортмунд
Публика: 46,000
Судија: Мајк Дин (Англија)
Извештај Цигарини   45'

21 октомври 2010
19:00
Борусија Дортмунд   1 – 1   Париз Сент-Жермен Вестфаленстадион, Дортмунд
Публика: 50,200
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Шахин   50' (пен..) Извештај Шантом   87'
21 октомври 2010
19:00
Карпати Лиев   0 – 1   Севиља Украина Стадион, Лиев
Публика: 27,925
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Извештај Кануте   34'

4 ноември 2010
21:05
Париз Сент-Жермен   v   Борусија Дортмунд Парк де Принс, Париз
4 ноември 2010
21:05
Севиља   v   Карпати Лиев Стадион Роман Санчес Пижуан, Севиља

2 декември 2010
19:00
Борусија Дортмунд   v   Карпати Лиев Вестфаленстадион, Дортмунд
2 декември 2010
19:00
Париз Сент-Жермен   v   Севиља Парк де Принс, Париз

15 декември 2010
21:05
Карпати Лиев   v   Париз Сент-Жермен Украина Стадион, Лиев
15 декември 2010
21:05
Севиља   v   Борусија Дортмунд Стадион Роман Санчес Пижуан, Севиља

Група К

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Ливерпул 3 1 2 0 4 1 +3 5
  Наполи 3 0 3 0 3 3 0 3
  Утрихт 3 0 3 0 1 1 0 3
  Стеауа Букурешт 3 0 2 1 5 8 −3 2
16 септември 2010
21:05
Наполи   0 – 0   Утрихт Стадион Сан Паоло, Неапол
Публика: 35,000
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
Извештај
16 септември 2010
21:05
Ливерпул   4 – 1   Стеауа Букурешт Енфилд, Ливерпул
Публика: 25,605
Судија: Цезар Муњиз Фернандес (Шпанија)
Кол   1'
Н’Гог   55' (пен..)90+1'
Лукаш   81'
Извештај Танасе   13'

30 септември 2010
19:00
Стеауа Букурешт   3 – 3   Наполи Стадион Стеауа, Букурешт
Публика: 10,230
Судија: Марцин Борски (Полска)
Крибари   2' (a.г.)
Танасе   11'
Капетанос   16'
Извештај Витале   33'
Хамшик   73'
Кавани   90+7'
30 септември 2010
19:00
Утрихт   0 – 0   Ливерпул Стадион Галгенвард, Утрихт
Публика: 23,662
Судија: Дуарт Гомес (Португалија)
Извештај

21 октомври 2010
19:00
Утрихт   1 – 1   Стеауа Букурешт Стадион Галгенвард, Утрихт
Публика: 24,000
Судија: Саид Енжими (Франција)
Диплан   60' Извештај Шут   75' (пен..)
21 октомври 2010
19:00
Наполи   0 – 0   Ливерпул Стадион Сан Паоло, Неапол
Публика: 52,910
Судија: Торстен Кинхофер (Германија)
Извештај

4 ноември 2010
21:05
Стеауа Букурешт   v   Утрихт Стадион Стеауа, Букурешт
4 ноември 2010
21:05
Ливерпул   v   Наполи Енфилд, Ливерпул

2 декември 2010
19:00
Утрихт   v   Наполи Стадион Галгенвард, Утрихт
2 декември 2010
19:00
Стеауа Букурешт   v   Ливерпул Стадион Стеауа, Букурешт

15 декември 2010
21:05
Наполи   v   Стеауа Букурешт Стадион Сан Паоло, Неапол
15 декември 2010
21:05
Ливерпул   v   Утрихт Енфилд, Ливерпул

Група Л

уреди
Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Порто 3 3 0 0 7 1 +6 9
  Бешикташ 3 2 0 1 4 4 0 6
  Рапид Виеан 3 1 0 2 3 5 −2 3
  ЦСКА Софија 3 0 0 3 0 4 −4 0

Во следното коло (4 ноември):

 • Порто ќе се квалификува во нокаут фазата
  • ако го победат Бешикташ, ИЛИ
  • ако изиграат нерешено со Бешикташ И Рапид Виена не ја победи ЦСКА Софија.
 • Порто ќе победи во групата ако го победат Бепикташ И Рапид Виена не ја победи ЦСКА Софија.
 • ЦСКА Софија ќе биде елиминирана
  • ако изгубат од Рапид Виена, ИЛИ
  • ако изиграат нерешено со Рапид Виена И Порто не го победи Бешикташ.

16 септември 2010
21:05
Бешикташ   1 – 0   ЦСКА Софија БЈК Инону Стадион, Истанбул
Публика: 25,035
Судија: Лоран Диамел (Франција)
Ернст   90' Извештај
16 септември 2010
21:05
Порто   3 – 0   Рапид Виена Стадион Драгао, Порто
Публика: 30,014
Судија: Даглас МекДоналд (Шкотска)
Роландо   26'
Фалкао   65'
Микаел   77'
Извештај

30 септември 2010
19:00
Рапид Виена   1 – 2   Бешикташ Ернст-Хапел Стадион, Виена3
Публика: 48,500
Судија: Алексеј Кулбаков (Белорусија)
Квлак   51' Извештај Холошко   56'
Бобо   65'
30 септември 2010
19:00
ЦСКА Софија   0 – 1   Порто Национален Стадион Васил Левски, Софија4
Публика: 18,000
Судија: Алон Јефет (Израел)
Извештај Фалкао   16'

21 октомври 2010
19:00
ЦСКА Софија   0 – 2   Рапид Виена Национален Стадион Васил Левски, Софија4
Публика: 7,996
Судија: Леонтис Тратоу (Кипар)
Извештај Ванегор   28'
Хофман   32'
21 октомври 2010
19:00
Бешикташ   1 – 3   Порто БЈК Инону Стадион, Истанбул
Публика: 21,722
Судија: Карлос Клос Гомес (Шпанија)
Бобо   90+2' Извештај Фалкао   26'
Хулк   59'77'

4 ноември 2010
21:05
Рапид Виена   v   ЦСКА Софија Ернст-Хапел Стадион, Виена3
4 ноември 2010
21:05
Порто   v   Вешикташ Стадион Драгао, Порто

2 декември 2010
19:00
ЦСКА Софија   v   Бешикташ Национален Стадион Васил Левски, Софија4
2 декември 2010
19:00
Рапид Виена   v   Порто Ернст-Хапел Стадион, Виена3

15 декември 2010
21:05
Бешикташ   v   Рапид Виена БЈК Инону Стадион, Истанбул
15 декември 2010
21:05
Порто   v   ЦСКА Софија Стадион Драгао, Порто
Ноти

Наводи

уреди
 1. „2010/11 list of participants“. Архивирано од изворникот на 2011-06-10. Посетено на 2010-10-18.
 2. Seeding in the Europa League 2010/2011 Bert Kassies
 3. „2010/11 Regulations of the UEFA Europa League“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-05-19. Посетено на 2010-10-18.