Абел Ернандес

Абел Матијас Ернандес Платеро (роден во Пандо на 8 август 1990) — уругвајски фудбалер, напаѓач, на англискиот Хал Сити во Премиер лигата и на Уругвајската репрезентација.

Уругвај Абел Ернандес[1]
Abel Hernández.png
Лични податоци
Роден на 8 август 1990 (1990-08-08) (30 г.)
Роден во Пандо, Уругвај
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Хал Сити Хал Сити
Број 9
Агент Уругвај Оскар Бентанкур
Младинска кариера
Пењарол Пењарол
Сентрал Еспањол Сентрал Еспањол
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2008 Сентрал Еспањол Сентрал Еспањол 30 (9)
2008-2009 Пењарол Пењарол 8 (3)
2009-2014 Палермо Палермо 111 (31)
2014- Хал Сити Хал Сити 99 (36)
Репрезентација
2008-2010 Уругвај Уругвај 20 11 (9)
2012 Уругвај Уругвај 23 3 (1)
2010- Уругвај Уругвај 11 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

Неговиот прекар е La Joya (превод на мак. - скапоцен камен).[2]

Технички карактеристикиУреди

Брз играч со одлична техника, добар во воздухот со силен и прецизен удар со глава.

ТитулиУреди

КлупскиУреди

  ПалермоУреди

  РепрезентацијаУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „ABEL MATHIAS PLATERO HERNANDEZ“ (италијански). US Liverpool. Архивирано од изворникот на 8 February 2009. Посетено на 2009-02-12.
  2. Palermo, Hernàndez la scheda Tuttomercatoweb.com