ФФБ Штутгарт или познат како ФК Штутгарт е германски фудбалски клуб од градот Штутгарт, Баден-Виртемберг. Клубот е од најпознатите во германската Бундеслига. Досега во својата историја шест пати го освоил државното првенство, последен пат во сезоната 2006-2007, а трипати бил освојувач и на Купот на Германија.

ФФБ Штутгарт
VfB Stuttgart 1893 Logo.svg
Целосно имеФудбал клуб Штутгарт
Прекаршвабите
Основан9 септември 1893
СтадионМерцедес-Бенц Арена
Штутгарт, Германија
Капацитет60,441
ПретседателГерманија Бернд Валер
ТренерГерманија Јирген Крами
ЛигаБундеслига Бундеслига
2021/22Бундеслига, 15-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ТитулиУреди

  Бундеслига : 5

1949-1950, 1951-1952, 1983-1984, 1991-1992, 2006-2007

  Куп на Германија : 3

1953-1954, 1957-1958, 1996-1997

  Суперкуп на Германија : 1

1922

  УЕФА Интертото куп : 2

2000, 2002

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Мичел Лангерак
2   ОД Емилиано Инсуа
3   ОД Даниел Шваб
4   ОД Тони Шуњиќ
5   ОД Тимо Баумгартл
6   ОД Георг Нидермајер
7   НП Мартин Харник
8   СР Лукас Руп
9   СР Роби Крус
10   СР Даниел Дидави
11   СР Карлос Груесо
14   ОД Филип Хајзе
15   СР Кевин Гроскројц
16   ОД Флориан Клајн
17   ГМ Одисеас Влаходимос
18   НП Филип Костиќ
Бр. Позиција Играч
19   НП Тимо Вернер
20   СР Кристијан Гентнер
21   СР Адам Хлушек
22   ГМ Пржемислав Титон
23   НП Артем Краветс
26   СР Сереј Дие
27   СР Март Ристл
28   СР Марвин Ваничек
31   СР Арианит Ферати
32   ГМ Бенјамин Упхоф
33   НП Даниел Гинчек
34   НП Борис Таши
39   СР Јан Климент
41   ОД Стивен Сама
42   СР Џером Кизеветер
44   СР Александру Максим

Познати поранешни играчиУреди

Надворешни врскиУреди