Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 јули
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 јули
1646  Готфрид Лајбницгермански математичар.
1804  Жорж Сандфранцуска писателка.
1902  Вилијам Вајлерамерикански режисер.
1909  Никола Парапунов — македонски револуционер.
1915  Вили Диксон — американски блуз-музичар.
1916  Оливија де Хевиленд — англиско-американска глумица.
1926  Роберт Фогел — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1993 година.
1938  Александар Курлјандски — советски аниматор, творец на цртаниот филмНу, погоди!“.
1939  Паскал Гилевски — македонски поет.
1941  Симеон Гугуловски — македонски оперски пејач.
1945  Деби Хари — американска пејачка, членка на групата „Блонди“ (Blondie).
1946  Слободан Сантрач — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1955  Ли Кеќангпремиер на НР Кина.
1955  Владимир Петровиќ - Пижон — српски и југословенски фудбалер.
1961  Карл Луис — американски атлетичар.
1961  Горан Петровиќ — српски писател, член на САНУ.
1961  Дијана — Принцеза од Велс.
1967  Тони Михајловски — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, водител и шоумен.
1971  Миси Елиот — американска раперка и продуцентка.
1976  Реваз Миндорашвили — грузиски борач во слободен стил, освојувач на златен медал на ЛОИ 2008 во Пекинг.
1976  Руд ван Нистелројхоландски фудбалер.
1976  Патрик Клајвертхоландски фудбалер.
1977  Лив Тајлер — американска глумица и модел.
1977  Бјерн Лекеманс — белгиски велосипедист.
1982  Јохан Чоп — швајцарски велосипедист.
1989  Том-Јелте Слагтер — холандски велосипедист.
1990  Ендру Фен — британски велосипедист.
1991  Лукас Вазкез — шпански фудбалер.
1996  Лудовик Фабрегас — француски ракометар.