Општина Долнениопштина во Западна Македонија. Седиштето на општината е во селото Долнени.

Општина Долнени
Општина
Знаме на Општина ДолнениГрб на Општина Долнени
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеДолнени
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникУрим Ибески
Површина
 • Вкупна412,43 км2 (159,24 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно13.128
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+048
Регистарски табличкиPP
Мреж. местоopstinadolneni.gov.mk
Карта на општина Долнени со селските атари.
Демографска карта на општина Долнени со селските атари (2002 г.).

Географија и местоположба уреди

Општината Долнени се наоѓа во северниот дел на котлината Пелагонија односно во северниот дел на Прилепско Поле.

Историја уреди

Стопанство уреди

Заклучно со 2017 година, во Општина Долнени биле активни 197 деловни субјекти, од кои 151 микро, 45 мали и 1 среден.[2] Главна стопанска гранка во Општина Долнени е земјоделството, особено производство на тутун, пченица и јачмен.

Произведени жита, индустриски, градинарски и фуражни растенија во Општина Долнени во 2017 година[3]
Култура Произведено

(тони)

Вкупно во

Македонија (тони)

Удел

(%)

Пченица 12 018 200 112 6,01
Јачмен 3 693 93 666 3,94
Пченка 663 120 156 0,55
Тутун 4889 22 885 21,36
Компир 1 235 177 721 0,69
Кромид 917 56 259 1,63
Грав 43 4 867 0,88
Пиперки 2 822 175 100 1,61
Бостан 907 121 168 0,75
Луцерка 1 212 98 083 1,24

Сообраќај уреди

Низ Општина Долнени поминуваат следниве патишта:

Р1 регионални патишта:

  Регионален пат 1303: Прилеп-Македонски Брод-Кичево.

Р2 регионални патишта:

  Регионален пат 2335: Вашарејца-Бучин-Обршани-Кривогаштани-Ропотово.
  Регионален пат 2336: Стари Град-Богомила-Ропотово.

Р29 регионални патишта:

  Регионален пат 29375: Костинци-Манастир Св. Преображение (Зрзе).

Население уреди

Во општината живеат Македонци христијани, Македонци муслимани, Албанци, Бошњаци и Турци.

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194822.331—    
195322.585+1.1%
196122.149−1.9%
197119.778−10.7%
198116.826−14.9%
199114.375−14.6%
199413.669−4.9%
200213.568−0.7%
Забелешка: Податоците се однесуваат на населените места во Општина Долнени според административната поделба од 2004 година.
Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија

Според пописот од 2002 година, во општина Долнени живееле 13.805 жители.[4][5] Според последниот попис од 2021 година, во општината живееле 13.128 жители.

2002 2021
НАРОД број % број %
ВКУПНО 13.568 100 13.126 100
Македонци 4.871 35.9 3.831 29.19
Албанци* 3.616 26.7 4.442 33.84
Турци* 2.597 19.1 2.434 18.54
Роми 13 0.1 0 0
Власи 0 0 7 0.05
Срби 16 0.12 15 0.11
Бошњаци 2.380 17.5 2.006 15.28
останати 75 0.55 21 0.16
лица без податоци / / 372 2.83

*Поради политичко-религиски причини, голем дел од Македонците со исламска вера (населени најмногу во Дебреште, Пешталево, Лажани) се изјаснуваат како Турци и помал дел како Албанци.

На табелата е прикажан верскиот состав на населението:[6]

2002 2021
РЕЛИГИЈА број % број %
Православни 4.870 35.96 3.844 29.5
Католици 8 32
Протестанти 1 /
Христијани / 259
Муслимани 8.605 63.42 8.873 67.6
останати 84 0.62 5 0.04
лица без податоци / / 372 2.83

На табелата е прикажано изјаснувањето за мајчин јазик на населението:[6]

јазик вкупно
Македонски 4.893
Албански 3.627
Турски 2.562
Ромски 0
Влашки 0
Српски 21
Бошњачки 1.168
останати 1.297

Населени места уреди

ВКУПНО Македонци Албанци* Турци* Роми Власи Срби Бошњаци Други Лица за кои податоците се преземени од административни извори
Општина Долнени 13.126 3.831 4.442 2.434 - 7 13 2.006 21 372
Бело Поле 174 166 7 - - - - - - 1
Браилово 186 183 1 - - - 1 - - 1
Вранче 84 79 - - - - - - - 5
Горно Селo 7 7 - - - - - - - -
Гостиражни 135 31 97 - - - 1 - - 6
Дабјани - - - - - - - - - -
Дебреште 2.600 81 528 1 941 - - - 3 4 43
Десово 1.108 76 347 8 - - - 603 - 74
Долгаец 41 39 - - - - - - - 2
Долнени 300 287 1 - - - - - 1 11
Дреновци 235 222 3 - - - - - - 10
Дупјачани 127 124 1 - - - - - - 2
Жабјани 49 46 1 - - - - - 1 1
Житоше 1.690 1 1.280 10 - - 3 354 - 42
Забрчани 50 49 - - - - - - - 1
Заполжани 229 218 1 - - - - - - 10
Зрзе 39 36 - - - 1 - - - 2
Костинци 72 71 - - - - - - - 1
Кошино 66 60 2 - - - - - 1 3
Кутлешево 25 25 - - - - - - - -
Лажани 1.755 264 153 377 - - - 901 10 50
Локвени 144 11 4 3 - - - 115 - 11
Мало Мраморани 46 45 - - - - - - - 1
Маргари 7 7 - - - - - - - -
Небрегово 118 105 - - - - - - - 13
Новоселани 94 87 - - - - - - - 7
Пешталево 511 254 119 93 - - 1 30 2 12
Рилево 48 46 1 - - - - - - 1
Ропотово 516 487 2 - - - 1 - 1 25
Сарандиново 93 93 - - - - - - - -
Секирци 258 247 - - - - - - - 11
Сенокос 271 268 - - - - - - 1 2
Слепче 34 24 - - - 6 - - - 4
Сливје 23 21 - - - - - - - 2
Средорек 30 30 - - - - - - - -
Стровија 24 18 - - - - 6 - - -
Црнилиште 1.937 23 1.894 2 - - - - - 18

*Поради политичко-религиски причини, голем дел од Македонците со исламска вера (населени најмногу во Дебреште, Пешталево, Лажани) се изјаснуваат како Турци и помал дел како Албанци.

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Градоначалник на општина Долнени е Џемил Ќамили од редовите на ДУИ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[7] Советот на општина Долнени е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 3 места
  ДУИ: 3 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 2 места
  АА: 2 места
  БЕСА: 1 место
  ДПА: 1 место
  ДПТ: 1 место
  Независни: 2 места

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

ФК.ИЛИНДЕН е формиран на 2 август 2006 година во с.Долнени општина Долнени. Во A-лига на ОФЛ Прилеп сезона 2014/15 на стадионот "Под Рудина" Шампион во Б-лига ОФЛ Прилеп сезона 2013/14 и пласман во А-лигата на ОФЛ Прилеп и шампиони во истата сезона 2014/15

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Активни деловни субјекти по големина, по општини, по години, состојба 31 декември“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 август 2018.[мртва врска]
  3. Полјоделство, овоштарство и лозарство, 2017 (PDF). Државен завод за статистика на Република Македонија. 2018. ISBN 9786082272948.
  4. „Население“. Општина Долнени.
  5. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  6. 6,0 6,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  7. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски уреди