Луцерка

Луцерка или обична луцерка (науч. Medicago sativa) е едно од најраспронатите индустриски растенија. Во Македонија е познато и под името детелина и турцизмот јонџа.

Луцерка
Обична луцерка (Medicago sativa)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Луцерка
Вид: Луцерка
Научен назив
Medicago sativa
L.[1]
Подвидови
  • M. sativa subsp. ambigua (Trautv.) Tutin
  • M. sativa subsp. microcarpa Urban
  • M. sativa subsp. sativa
  • M. sativa subsp. varia (T. Martyn) Arcang.
Синоними[2]

Во 2007 г. во Македонија луцерката се одгледувала на вкупна површина од 13.709 хектари.[3]

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Medicago sativa – ILDIS LegumeWeb“. ildis.org. Посетено на 7 март 2008.
  2. „The Plant List: A Working List of All Plant Species“. Посетено на 3 октомври 2014.
  3. Површина на фуражни растенија, Попис на земјоделството 2007[мртва врска] — база МАКСтат, Државен завод за статистика на РМ

Надворешни врски уреди