Мејџор Лига Сокер или МЛС (мак. Главна фудбалска лига) е професионална фудбалска лига во која учествуваат 20 клубови; 17 од САД и 3 од Канада.

МЛС
ЗемјаСАД САД
Останати клуб(ови) одКанада Канада (три клуба)
КонфедерацијаКОНКАКАФ
Основана1993
Број на клубови20
Нивоа на пирамидаСАД 1, Канада 1,
Испаѓање вонема
Домашен купКуп на САД
Канадско првенство
Тековен првакПортланд Тимберс Портланд Тимберс (1.титула)
(2015)
Current Supporters' ShieldЊујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс (2.shield)
(2015)
Најмногу титулиЛос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
(5 титули)
Најмногу Supporters' ShieldsДи Си Јунајтед Ди Си Јунајтед и
Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси
(4 Supporters' Shields)
ТВ партнериESPN
Мрежно местоmlssoccer.com
Трофеј
МЛС 2016

Лигата е поделена на две конференции: Источна (со 10 клуба) и Западна (10 клуба). По одигрувањето на 34 кола, најдобрите два клуба од секоја конференција се пласираат во разигрувањето за титулата, како и уште четири клубови од двете кондференции со најголем број бодови. Во првото коло се играат два натпревари, додека во конференциските финалиња и во МЛС финалето се игра само еден натпревар.

Тимот кој во регуларниот дел од сезоната ќе биде прв на табелата го освојува Supporters Shield трофејот, додека МЛС купот е наменет за победникот во финалето на плеј-офот.

Главната фудбалска лига е основана во 1993 година како дел од кандидатурата на САД за Светското првенство во фудбал. Првата сезона е одиграна во 1996 година и во неа учествувале 10 тима. Првенството се игра од март до ноември, каде секоја екипа игра по 34 натпревари.

Клубови во сезоната 2018 уреди

Екипа Град Стадион Приклучување Тренер
Источна конференција
  Атланта Јунајтед Атланта, Џорџија Стадион Мерцедес Бенц 2017   Херардо Мартино
  Чикаго Фајр Бриџвју, Илиноис Тојота парк 1998   Вељко Пауновиќ
  Колумбус Кру Колумбус, Охајо Стадион Мапфре 1996   Грег Берхалтер
  Ди Си Јунајтед Вашингтон РФК Стедиум 1 2 1996   Бен Олсен
  Монтреал Импакт Монтреал, Квебек Стадион Сапуто 2012   Мауро Биело
  Њу Ингланд Револушн Фоксборо, Масачусетс Стадион Жилете 1 2 1996   Џеј Хипс
  Њујорк Сити Њујорк Сити, Њујорк Стадион Јенки 1 2 2015   Патрик Виера
  Њујорк Ред Булс Харисон, Њу Џерси Ред Бул Арина 1996   Џеси Марш
  Орландо Сити Орландо, Флорида Орландо Цитрус Бол 1 2 2015   Едриан Хит
  Филаделфија Јунион Честер, Пенсилванија Стадион Тејлен Енерџи 2010   Џим Куртин
  Торонто Торонто, Онтарио БМО Филд 2007   Грег Вани
Западна конференција
  Колорадо Рапидс Комерс Сити, Колорадо Дикс Спортинг Гудс Парк 1996   Пабло Мастроени
  Далас Фриско, Тексас Стадион Тојота 1996   Оскар Пареха
  Хјустон Дајнамо Хјустон, Тексас Би-Би-Ви-Еј Компас Стедиум 2006   Овен Којл
  Лос Анџелес Галакси Карсон, Калифорнија Стабхаб Сентер 1996   Брус Арина
  ФК Лос Анџелес Лос Анџелес, Калифорнија Стадион Банк оф Калифорнија 2018   Боб Бредли
  Минесота Јунајтед Минеаполис, Минесота Стадион ТЦФ Банк 2017   Едријан Хит
  Портланд Тимберс Портланд, Орегон Провиденс парк 2011   Калеб Портер
  Реал Солт Лејк Санди, Јута Стадион Рио Тинто 2005   Џеф Касар
  Сан Хосе Ертквејкс Сан Хосе, Калифорнија Стадион Аваја 1996   Доминик Кинар
  Сиетл Саундерс Сиетл, Вашингтон СенчриЛинк Филд 1 2009   Зиги Шмид
  Спортинг Канзас Сити Канзас Сити, Канзас Чилдренс Мерси парк 1996   Питер Вермес
  Ванкувер Вајткапс Ванкувер, Британска Колумбија Би-Си Плејс1 2011   Карл Робинсон
Идни екипи
Екипа Град Стадион Капацитет Приклучување
Мајами Мајами, Флорида Мајами МЛС Стедиум 2 25,000 2020[1]
Нешвил Нешвил, Тенеси Стадион Нешвил Феирграундс 27,500 2019 или 2020
Угасени екипи
Екипа Град Стадион Постоење
  Чивас САД Карсон, Калифорнија Стабхаб Сентер 2005–2014
  Мајами Фјушн Форт Лаудердејл, Флорида Локхарт 1998–2001
  Тампа Беј Мутини Тампа, Флорида Рејмонд Џејмс 1 1996–2001

Освојувачи на МЛС купот и на Supporters' Shield по сезони уреди

Сезона Шампион Резултат Финалист Место на одржување Supporters' Shield
1996
Детали
  Ди Си Јунајтед 3-2
(прод.)
  Лос Анџелес Галакси Стадион Фоксборо (Фоксборо)   Тампа Беј Мутини
1997
Детали
  Ди Си Јунајтед 2-1   Колорадо Рапидс РФК Стедиум (Вашингтон)   Ди Си Јунајтед
1998
Детали
  Чикаго Фајр 2-0   Ди Си Јунајтед Роуз Бол (Пасадана)   Лос Анџелес Галакси
1999
Детали
  Ди Си Јунајтед 2-0   Лос Анџелес Галакси Стадион Фоксборо (Фоксборо)   Ди Си Јунајтед
2000
Детали
  КС Визардс 1-0   Чикаго Фајр РФК Стедиум (Вашингтон)   КС Визардс
2001
Детали
  Сан Хосе Ертквејкс 2-1
(прод.)
  Лос Анџелес Галакси Колумбус Кру Стедиум (Колумбус)   Мајами Фјушн
2002
Детали
  Лос Анџелес Галакси 1-0
(прод.)
  Њу Ингланд Револушн Жилете Стедиум (Фоксборо)   Лос Анџелес Галакси
2003
Детали
  Сан Хосе Ертквејкс 4-2   Чикаго Фајр Хоум дипо центар (Карсон)   Чикаго Фајр
2004
Детали
  Ди Си Јунајтед 3-2   КС Визардс Хоум дипо центар (Карсон)   Колумбус Кру
2005
Детали
  Лос Анџелес Галакси 4-2
(прод.)
  Њу Ингланд Револушн Пица Хат парк (Фриско)   Сан Хосе Ертквејкс
2006
Детали
  Хјустон Дајнамо 1-1
(4-3 пенали)
  Њу Ингланд Револушн Пица Хат парк (Фриско)   Сан Хосе Ертквејкс
2007
Dettagli
  Хјустон Дајнамо 2-1   Њу Ингланд Револушн РФК Стедиум (Вашингтон)   Ди Си Јунајтед
2008
Детали
  Колумбус Кру 3-1   Њујорк Ред Булс Хоум дипо центар (Карсон)   Колумбус Кру
2009
Детали
  Реал Солт Лејк 1-1
(4-3 пенали)
  Лос Анџелес Галакси Квест филд (Сиетл)   Колумбус Кру
2010
Детали
  Колорадо Рапидс 2-1
(прод.)
  Далас БМО Филд (Торонто)   Лос Анџелес Галакси
2011
Детали
  Лос Анџелес Галакси 1-0   Хјустон Дајнамо Хоум дипо центар (Карсон)   Лос Анџелес Галакси
2012
Детали
  Лос Анџелес Галакси 3-1   Хјустон Дајнамо Хоум дипо центар (Карсон)   Сан Хосе Ертквејкс
2013
Детали
  Спортинг Канзас Сити 1-1
(4-3 пенали)
  Реал Солт Лејк Лајвстронг Спортинг парк (Канзас Сити)   Њујорк Ред Булс
2014
Детали
  Лос Анџелес Галакси 2-1
(прод.)
  Њу Ингланд Револушн Стабхаб сентер (Карсон)   Сиетл Саундерс
2015
Детали
  Портланд Тимберс 2-1   Колумбус Кру Колумбус Кру Стедиум (Колумбус)   Њујорк Ред Булс
2016
Детали
  Сиетл Саундерс 0-0
(5-4 пенали)
  Торонто БМО Филд (Торонто)   Далас
2017
Детали
  Торонто 2-0   Сиетл Саундерс БМО Филд (Торонто)   Торонто

Успешност на клубовите уреди

Освојувачи на МЛС купот и Supporters' Shield

Екипа МЛС
купови
Години Supporters'
Shields
Години МЛС
сезони
  Лос Анџелес Галакси 5 2002, 2005, 2011, 2012, 2014 4 1998, 2002, 2010, 2011 20
  Ди Си Јунајтед 4 1996, 1997, 1999, 2004 4 1997, 1999, 2006, 2007 20
  Сан Хосе Ертквејкс 2 2001, 2003 2 2005, 2012 18
  Спортинг Канзас Сити 2 2000, 2013 1 2000 20
  Хјустон Дајнамо 2 2006, 2007 10
  Колумбус Кру 1 2008 3 2004, 2008, 2009 20
  Чикаго Фајр 1 1998 1 2003 18
  Сиетл Саундерс 1 2016 1 2014 9
  Торонто 1 2017 1 2017 11
  Портланд Тимберс 1 2015 5
  Колорадо Рапидс 1 2010 20
  Реал Солт Лејк 1 2009 11
  Њујорк Ред Булс 2 2013, 2015 20
  Сиетл Саундерс 1 2014 7
  Мајами Фјушн* 1 2001 4*
  Тампа Беј Мутини* 1 1996 6*
  Далас 1 2016 22
*Франшиза се повлекла по завршувањето на сезоната во 2001 година

МЛС Драфт уреди

Како што се случува и во другите американски лиги за тимските спортови, секоја година пред почетокот на сезоната екипите во МЛС можат да изберат играчи кој дипломирале на колеџ-системот на САД. Драфтот се одржува во кругови во кои секој тим во еден круг избира еден на фудбалер. Драфтот е со цел да се утврди приоритет и е изведен од позициите на тимовите во претходното првенство, во обратен редослед на поставување на табелата, но клубовите можат да се согласат и за размена на играчи.

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. „Miami MLS expansion team to begin play in 2020“. MLS. January 29, 2018.