Мајами (англиски: Miami) е град во јужната страна на американската држава Флорида. Овој град според статистиките во 2020 година, има 467,963 жители[1], што го прави најголем град во Флорида, по Џексонвил, и 44-ти град по број на жители во САД. Мајами е главен град за финансии, издаваштво, забава, уметност, и трговија што го прави глобален град. Форбс вели дека градот е најчистиот во цела САД во 2008 година.

Мајами, Флорида
Мајами

Мајами како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
  • „Мајами“ (Miami) - песна на американскиот музичар Ренди Њумен (Randy Newman) од 1983 година.[2]

Наводи

уреди
  1. „QuickFacts: Miami city, Florida“. United States Census Bureau. Посетено на 20 August 2021.
  2. YouTube, Miami- Randy Newman (Vinyl Restoration) (пристапено на 8.10.2017)