Истражувачки станици на Антарктикот

Повеќе влади поставиле постојани истражувачки станици на Антарктикот и овие бази се широко распространети. За разлика од ледените станици поставени на Арктикот, Истражувачките станици на Антарктикот се изградени или на карпи или на мраз кои се (за практични цели) фиксирани на своето место.

Картата ја покажува местоположбата на постојаните станици за истражување на Антарктикот
Земји кои имаат една или повеќе станици на Антарктикот
Сликата ја покажува местоположбата на истражувачките станици на Антарктикот и нивната близина до другите континенти

Многу од станиците се екипирани во текот на целата година. Вкупно 42 земји (од октомври 2006 година), сите потписнички на Антарктичкиот договор, работат со сезонски (лето) и целогодишни истражувачки станици на континентот. Популацијата на луѓе кои вршат и поддржуваат научни истражувања на континентот и блиските острови варира од приближно 4.000 во текот на летната сезона до 1.000 во текот на зимата (јуни).[1] Покрај овие постојани станици, секое лето се формираат приближно 30 теренски кампови за поддршка на конкретни проекти.[2]

Историја

уреди

Први бази

уреди
 
„Омондова куќа“, првата постојана база, изградена во 1903 година од Шкотската национална антарктичка експедиција

За време на херојското доба на истражувањето на Антарктикот кон крајот на 19 век, биле воспоставени првите бази на континентот. Во 1898 година, Карстен Борхгревинк, норвешки/британски истражувач, ја предводел британската антарктичка експедиција до Адеровиот ’Рт, каде што ја основале првата антарктичка база на плажата Ридли. Експедицијата често се нарекува како Експедиција на „Јужен Крст“, по името на бродот на експедицијата. Повеќето од персоналот биле Норвежани, но средствата за експедицијата биле британски, обезбедени од сер Џорџ Њунс. 10-те членови на експедицијата го истражувале Робертсоновиот Залив западно од Адеровиот ’Рт со кучешки тимови, а подоцна, откако биле земени од бродот во базата, излегле на брегот на Росовиот Леден Гребен на кратки патувања. Колибата на експедицијата се уште е во добра состојба и често ја посетуваат туристите.

Колибата подоцна била окупирана од Северната група на Скот под команда на Виктор Кембел една година во 1911 година, откако нејзиниот обид да го истражи источниот крај на ледениот гребен го открил Роалд Амундсен веќе на брегот, подготвувајќи се за неговиот марш на Јужниот пол.

Во 1903 година, Шкотската национална антарктичка експедиција на д-р Вилијам С. Брус тргнала на Антарктикот, со една од нејзините цели да воспостави метеоролошка станица во областа. Откако експедицијата не успеала да најде на земја, Брус решил да се врати на островот Лори во Јужните Оркниски Острови и да најде сидро таму.[3] Островите биле добро сместени како место за метеоролошка станица, а нивната релативна близина до јужноамериканското копно овозможило да се воспостави постојана станица. [4] Брус воспоставил сеопфатна програма за работа, која вклучува метеоролошки читања, ловење на морски примероци, ботанички екскурзии и собирање биолошки и геолошки примероци.[3]

Главната задача што била завршена во ова време е изградбата на камена зграда, наречена „Омондова куќа“.[5] Ова требало да делува како сместување за живеење за странките што ќе останат на островот Лори за да работат со предложената метеоролошка лабораторија. Зградата е изградена од локални материјали со метод на сув камен, со покрив импровизиран од дрво и платно. Завршената куќа била 6 м × 6м, со два прозорци, опремени како четвртини за шест лица. Рудмоз Браун напишал: „Со оглед на тоа што немавме малтер и алатки на ѕидарите, тоа е прекрасно убава куќа и многу трајна. Сметам дека ќе постои еден век оттука . . .“ [6]

Брус подоцна и понудил на Аргентина трансфер на станицата и инструментите под услов владата да се обврзе на продолжување на научната мисија.[7] Брус го информирал британскиот офицер Вилијам Хагард за неговите намери во декември 1903 година, а Хагард ги ратификувал условите на предлогот на Брус.[8]

Бродот Шкотска отпловил назад за островот Лори на 14 јануари 1904 година носејќи аргентински службеници од Министерството за земјоделство, Националната метеоролошка канцеларија, Министерството за сточарство и Националната поштенска и телеграфска канцеларија. Во 1906 година, Аргентина и соопштила на меѓународната заедница за воспоставување постојана база на Јужните Оркниски Острови.

Втората светска војна и повоената експанзија

уреди

Малку се случило во следните четириесет години до Втората светска војна, кога Британците ја започнале операцијата „Табарин“ во 1943 година, за да воспостават присуство на континентот. Главната причина била да се воспостават цврсти британски претензии за различни ненаселени острови и делови од Антарктикот, засилени со аргентинските симпатии кон Германија.

 
Поглед на базата капетан Артуро Прат во Чиле, основана во 1947 година

Пред почетокот на војната, германските авиони фрлале маркери со свастики низ Земјата на Кралицата Мод во обид да создадат територијални претензии (Нова Швабија).[9] Предводен од поручникот Џејмс Мар, 14-члениот тим ги напуштил Фолкландските Острови со два брода, ХМС Вилијам Скорсби и Фицрој, во саботата на 29 јануари 1944 година. Мар го придружувал британскиот истражувач Сер Ернест Шеклтон на неговата последна експедиција на Антарктикот во 1921-22 година.

Базите биле воспоставени во текот на февруари во близина на напуштената норвешка станица за китови, каде што знамето на Унијата било подигнато на местото на аргентинските знамиња и во Локрој (на 11 февруари) на брегот на Греамовата Земја. Понатамошна база била основана во Хоуповиот Залив на 13 февруари 1945 година, по неуспешниот обид да се истоварат магазините на 7 февруари 1944 година. Овие бази биле првите што некогаш биле изградени на копното на Антарктикот.[10]

Соединетите Американски Држави, почнувајќи под водство на адмиралот Ричард Е. Берд, изградиле серија од пет бази во близина на Заливот на китовите наречени Мала Америка помеѓу 1929 и 1958 година. Сите тие сега се оддалечиле во морето на ледените брегови.

По војната следело масивно проширување на меѓународната активност. Чиле ја организирал својата Прва чилеанска антарктичка експедиција во 1947-48 година. Меѓу другите достигнувања, тоа му донело на чилеанскиот претседател Габриел Гонсалес Видела лично да инаугурира една од нејзините бази, со што станал првиот шеф на држава што стапнал на континентот.[11] Истражувачката станица Сигни (Велика Британија) е основана во 1947 година, австралиската станица Мосон во 1954 година, станицата Димон Дирвил била првата француска станица во 1956 година. Истата година, САД ја изградиле станицата Мекмердо и станицата Амундсен-Скот на Јужниот Пол, а Советскиот Сојуз ја изградиле станицата Мирни.

Список на истражувачки станици

уреди

Соединетите Американски Држави ја одржуваат најјужната база, Амундсен-Скот на Јужниот Пол и најголемата база и истражувачка станица на Антарктикот, станицата Мекмердо. Втората најјужна база е кинеската станица Кунлун на 80°25′02″S во текот на летната сезона и руската станица Восток на 78°27′50″S во текот на зимската сезона.

Име на
станица
LOCODE Вид Земја Година
на основање
Администрирана од Местоположба Статус & Координати Часовен појас Просечна годишна температура °C
Абоа AQ ABA Летна   Финска 1988 Финска Антарктичка Истражувачка Програма Земја на Кралицата Мод Активна 73°02′32″S 13°24′26″W / 73.042283° ЈГШ; 13.407350° ЗГД / -73.042283; -13.407350
Агире Церада AQ Летна   Чиле 1955 Чилеански антарктички институт Дисепшан (остров) Затворена
1967
62°56′01″S 60°35′45″W / 62.933704° ЈГШ; 60.5958931° ЗГД / -62.933704; -60.5958931
Амундсен-Скот AQ AMS Постојана   САД 1957 Американска антарктичка програма Јужен Пол Активна 90°S 0°E / 90° ЈГШ; 0° ИГД / -90; 0 (Amundsen-Scott Јужен Пол Station (USA)) UTC+12* -49.5
Арктовски AQ ARC Постојана   Полска 1977 Полска академија на науките Остров на Кралот Џорџ Активна 62°09′37″S 58°28′24″W / 62.160140° ЈГШ; 58.473247° ЗГД / -62.160140; -58.473247
Сателитска станица „Ајравал Хајгс“[12] AQ Постојана   Нов Зеланд 1959 Антарктика Нов Зеланд Росов Остров Активна 77°49′50″S 166°39′40″E / 77.830577° ЈГШ; 166.661174° ИГД / -77.830577; 166.661174
Сателитска станица „Ајравал Хајгс“[12] AQ Постојана   Нов Зеланд 1959 Антарктика Нов Зеланд Росов Остров Активна 77°49′48″S 166°39′42″E / 77.830016° ЈГШ; 166.661659° ИГД / -77.830016; 166.661659
Артигас AQ ART Постојана   Уругвај 1984 Уругвајски Антарктички Институт Остров на Кралот Џорџ Активна 62°11′04″S 58°54′14″W / 62.184444° ЈГШ; 58.903889° ЗГД / -62.184444; -58.903889 UTC−3
База „Поручник Артуро Пароди Алистер“ AQ Летна   Чиле 1999 Чилеански антарктички институт Елсвортова Земја Затворена
Relocated to
Union Glacier
2014
80°18′15″S 81°23′13″W / 80.304170° ЈГШ; 81.3870573° ЗГД / -80.304170; -81.3870573
Артуро Прат AQ APT Постојана   Чиле 1947 Чилеанска Морнарица Остров Гринич Активна 62°28′44″S 59°39′52″W / 62.478889° ЈГШ; 59.664444° ЗГД / -62.478889; -59.664444 UTC−3 -2
Асука AQ Летна   Јапонија 1985 Национален институт за поларни истражувања Земја на Кралицата Мод Затворена
Активност без екипаж
71°31′33″S 24°06′41″E / 71.525950° ЈГШ; 24.111409° ИГД / -71.525950; 24.111409
Дабово Езеро[13] AQ Летна   Австралија 1995 Австралиска Антарктичка Дивизија Дабарово Езеро Активна 70°47′42″S 68°10′08″E / 70.795115° ЈГШ; 68.168909° ИГД / -70.795115; 68.168909
Белграно I AQ Постојана   Аргентина 1955 Аргентински антарктички институт Филхнер-Ронеов Леден Гребен Напуштена
1980
77°46′S 38°11′W / 77.767° ЈГШ; 38.183° ЗГД / -77.767; -38.183 UTC−3
Белграно II AQ BEL Постојана   Аргентина 1979 Аргентински антарктички институт Коутсова Земја Активна 77°52′25″S 34°37′39″W / 77.873696° ЈГШ; 34.627588° ЗГД / -77.873696; -34.627588 UTC−3 -13.3
Белграно III AQ Постојана   Аргентина 1980 Аргентински антарктички институт Беркнер (остров) Напуштена
1984
77°54′02″S 45°47′01″W / 77.900556° ЈГШ; 45.783611° ЗГД / -77.900556; -45.783611 UTC−3
Белингсхаузен AQ BHN Постојана   Русија 1968 Руска Антарктичка Експедиција Остров на Кралот Џорџ Активна 62°11′55″S 58°57′38″W / 62.198591° ЈГШ; 58.960547° ЗГД / -62.198591; -58.960547 -2.3
Барати AQ Постојана   Индија 2012 Национален центар за поларно и океанско истражување Ларсеманови Ридови Активна 69°24′29″S 76°11′14″E / 69.408030° ЈГШ; 76.187361° ИГД / -69.408030; 76.187361
Борга AQ Летна   ЈАР 1969 Јужноафриканска Национална Антарктичка Програма Боргов Масив Затворена
1976
72°58′00″S 3°48′00″W / 72.966667° ЈГШ; 3.8° ЗГД / -72.966667; -3.8
Броктон AQ Летна   САД 1965 Воена морнарица на САД Росов Леден Гребен Напуштена
1972
80°02′00″S 178°42′00″W / 80.033333° ЈГШ; 178.7° ЗГД / -80.033333; -178.7
Браун AQ Летна   Аргентина 1951 Аргентински антарктички институт Рајско пристаниште Активна 64°53′44″S 62°52′15″W / 64.895476° ЈГШ; 62.870905° ЗГД / -64.895476; -62.870905 UTC−3 +2
Берд AQ Постојана
Летна
од 1972
  САД 1957 Американска антарктичка програма Земја на Мери Берд Затворена
2005
80°00′53″S 119°33′56″W / 80.01472° ЈГШ; 119.56556° ЗГД / -80.01472; -119.56556 -28.1
Камара AQ Летна   Аргентина 1953 Аргентински антарктички институт Халф Мун (остров) Активна 62°35′41″S 59°55′07″W / 62.594847° ЈГШ; 59.918558° ЗГД / -62.594847; -59.918558 UTC−3
Карвахал AQ Летна   Чиле 1984 Чилеански антарктички институт Аделаида (остров) Активна 67°45′40″S 68°54′52″W / 67.761201° ЈГШ; 68.914365° ЗГД / -67.761201; -68.914365
Кејси AQ CAS Постојана   Австралија 1957 Австралиска Антарктичка Дивизија Винсенсов Залив Активна 66°16′57″S 110°31′36″E / 66.282514° ЈГШ; 110.526613° ИГД / -66.282514; 110.526613 UTC+8 -8
Аделина Земја[14] AQ Постојана   Франција 1957 Француски Поларен Институт Аделина Земја Затворена 1959
Напуштена
69°22′30″S 139°01′00″E / 69.375° ЈГШ; 139.016667° ИГД / -69.375; 139.016667
Колинс AQ Летна   Чиле 2006 Чилеански антарктички институт Филдес (полуостров) Активна 62°10′09″S 58°51′07″W / 62.169250° ЈГШ; 58.851852° ЗГД / -62.169250; -58.851852
Командант Фераз AQ CFZ Постојана   Бразил 1984 Бразилска Антарктичка Програма Остров на Кралот Џорџ Активна 62°05′07″S 58°23′29″W / 62.085379° ЈГШ; 58.391513° ЗГД / -62.085379; -58.391513 UTC−3 -1.8
Конкордија AQ CON Постојана   Италија
  Франција
2005 Национална Антарктичка Истражувачка Програма
and
IPEV
Купола Ц
Антарктичка Висорамнина
Активна 75°05′59″S 123°19′56″E / 75.099780° ЈГШ; 123.332196° ИГД / -75.099780; 123.332196 UTC+10 -51.7
Дакшин Ганготри AQ Постојана   Индија 1984 Национален центар за поларно и океанско истражување Дакшинганготриев Ледник Затворена
1990
Support base
69°24′24″S 76°11′36″E / 69.406752° ЈГШ; 76.193379° ИГД / -69.406752; 76.193379
Далман AQ Летна   Германија 1994 Институт „Алфред Вегенер“ Карлини Активна 62°14′18″S 58°40′04″W / 62.238251° ЈГШ; 58.667764° ЗГД / -62.238251; -58.667764
Дејвис AQ DAV Постојана   Австралија 1957 Австралиска Антарктичка Дивизија Земја на Принцезата Елизабета Активна 68°34′36″S 77°58′03″E / 68.576667° ЈГШ; 77.9675° ИГД / -68.576667; 77.9675 UTC+7 -13.0
Дисепшан AQ Летна   Аргентина 1948 Аргентински антарктички институт Дисепшан (остров) Активна 62°58′31″S 60°41′52″W / 62.975284° ЈГШ; 60.697771° ЗГД / -62.975284; -60.697771 UTC−3
Лабааторија Дирк Гериц AQ Летна   Холандија 2013 Британско антарктичко истражување и Холандска Поларна Програма Ротера Активна 67°34′08″S 68°07′29″W / 67.568979° ЈГШ; 68.124626° ЗГД / -67.568979; -68.124626 -5.3
Доброволски AQ Летна   Полска 1959 Полска академија на науките Вилксова Земја Затворена
1998
66°16′28″S 100°45′00″E / 66.274514° ЈГШ; 100.749889° ИГД / -66.274514; 100.749889
Купола Ф AQ DMF Летна   Јапонија 1995 Национален институт за поларни истражувања Земја на Кралицата Мод Затворена 77°18′59″S 39°42′04″E / 77.316285° ЈГШ; 39.701049° ИГД / -77.316285; 39.701049 -54.3
Дрешер AQ Летна   Германија 1986 Институт „Алфред Вегенер“ Земја на Кралицата Мод Last used
2016
72°50′00″S 19°02′00″W / 72.833333° ЈГШ; 19.033333° ЗГД / -72.833333; -19.033333
Дружба AQ Летна   СССР 1960 Советска Антарктика Експедиција Завадовски (остров) Затворена
1960
66°43′00″S 86°24′00″E / 66.716667° ЈГШ; 86.4° ИГД / -66.716667; 86.4
Дружнаја I AQ Летна   СССР 1975 Советска Антарктика Експедиција Филхнер-Ронеов Леден Гребен Затворена
1986
Lost
77°34′00″S 40°13′00″W / 77.566667° ЈГШ; 40.216667° ЗГД / -77.566667; -40.216667
Дружнаја II [ru] AQ Летна   СССР 1982 Советска Антарктика Експедиција Lassiter Coast Затворена
1986
75°36′00″S 57°52′00″W / 75.6° ЈГШ; 57.866667° ЗГД / -75.6; -57.866667
Дружнаја III AQ Летна   СССР 1982 Советска Антарктика Експедиција Земја на Кралицата Мод Затворена
1991
71°06′00″S 10°49′00″W / 71.1° ЈГШ; 10.816667° ЗГД / -71.1; -10.816667
Druzhnaya IV [ru] AQ DRZ Летна   Русија
  СССР
1987 Советска Антарктика Експедиција
Руска Антарктичка Експедиција
Земја на Принцезата Елизабета Затворена
2013
69°44′00″S 73°42′00″E / 69.7333333° ЈГШ; 73.7° ИГД / -69.7333333; 73.7
Димон Дирвил AQ DDU Постојана   Франција 1956 IPEV Аделина Земја Активна 66°39′46″S 140°00′07″E / 66.662778° ЈГШ; 140.001944° ИГД / -66.662778; 140.001944 UTC+10 -11.1
Е-база AQ Летна   ЈАР 1985 Фимбулски Леден Гребен Активна 70°18′00″S 2°26′00″W / 70.3° ЈГШ; 2.433333° ЗГД / -70.3; -2.433333
Источна база AQ Постојана   САД 1941 Американска Антарктичка Експедиција Стонингтонов остров Затворена
1948
68°11′02″S 66°59′53″W / 68.183841° ЈГШ; 66.998158° ЗГД / -68.183841; -66.998158
Нелсонов Остров AQ Постојана Предлошка:CZS
  Чешка
1989 Private station Нелсонов Остров Активна 62°14′47″S 58°58′56″W / 62.246312° ЈГШ; 58.982251° ЗГД / -62.246312; -58.982251
Едуардо Фреј
and
Вила Лас Естрељас
AQ Постојана   Чиле 1969 Чилеанските воздухопловни сили Остров на Кралот Џорџ Активна 62°11′35″S 58°58′55″W / 62.193126° ЈГШ; 58.981986° ЗГД / -62.193126; -58.981986 UTC−3 -2.3
Ејтс AQ Постојана   САД 1963 Национална научна фондација Елсвортова Земја[15] Затворена
1965
75°14′00″S 77°10′00″W / 75.233333° ЈГШ; 77.166667° ЗГД / -75.233333; -77.166667
Елсворт AQ Постојана   САД
  Аргентина
1957 Воена морнарица на САД
Аргентински антарктички институт
Филхнер-Ронеов Леден Гребен Префрлена на Аргентина во 1959 година
Затворена 1962
77°39′00″S 41°02′00″W / 77.65° ЈГШ; 41.033333° ЗГД / -77.65; -41.033333 -22
ECARE
(поранешна Станица Д)
AQ Летна   Уругвај 1997 Уругвајски Антарктички Институт Залив на надежта Активна 63°24′09″S 56°59′27″W / 63.402478° ЈГШ; 56.990707° ЗГД / -63.402478; -56.990707
Ескудеро AQ ESC Постојана   Чиле 1994 Чилеански антарктички институт Остров на Кралот Џорџ Активна 62°12′05″S 58°57′44″W / 62.201382° ЈГШ; 58.962358° ЗГД / -62.201382; -58.962358 UTC−3
Есперанца AQ ESP Постојана   Аргентина 1953 Аргентински антарктички институт Залив на надежта Активна 63°23′51″S 56°59′52″W / 63.3975° ЈГШ; 56.997778° ЗГД / -63.3975; -56.997778 UTC−3 -4.6
Филхнер AQ Летна   Германија 1982 Институт „Алфред Вегенер“ Филхнер-Ронеов Леден Гребен Напуштена
and lost 1999
77°06′00″S 50°24′00″W / 77.10000° ЈГШ; 50.4000° ЗГД / -77.10000; -50.4000
Фосил Блуф
(поранешна Станица КГ)
[16]
AQ Постојана
Летна
  Обединето Кралство 1961 Британско антарктичко истражување Александров Остров Активна 71°19′24″S 68°17′16″W / 71.323389° ЈГШ; 68.287722° ЗГД / -71.323389; -68.287722
Габриел де Кастиља AQ GDC Летна   Шпанија 1989 Шпански Национален Истражувачки Совет Дисепшан (остров) Активна
Marine biology[17]
62°58′37″S 60°40′31″W / 62.976951° ЈГШ; 60.675305° ЗГД / -62.976951; -60.675305
Генерал Бернардо О'Хигинс AQ OHG Постојана   Чиле 1948 Чилеанска Армија Легопилов ’Рт Активна
Logistics
63°19′15″S 57°53′59″W / 63.320947° ЈГШ; 57.899677° ЗГД / -63.320947; -57.899677 UTC−3 -3.9
Џорџ Форстер AQ Постојана   Источна Германија
  Германија
1976

1990
Институт „Алфред Вегенер“ Филхнер-Ронеов Леден Гребен Затворена
1993
70°46′39″S 11°50′56″E / 70.777493° ЈГШ; 11.848847° ИГД / -70.777493; 11.848847
Германска приемна станица на Антарктикот AQ Постојана   Германија 1991 Германски воздушен центар Легопилов ’Рт Активна 63°19′15″S 57°54′02″W / 63.320873° ЈГШ; 57.900615° ЗГД / -63.320873; -57.900615
Џакомо Бове[18] AQ BGB Летна   Италија 1976 Приватна Италијанска Долина Разделена од аргентинската морнарица во 1976 62°10′05″S 58°30′18″W / 62.168055° ЈГШ; 58.505071° ЗГД / -62.168055; -58.505071
Гондвана AQ Летна   Германија 1983 Институт „Алфред Вегенер“ Задантарктички Планини Активна 74°38′07″S 164°13′19″E / 74.635399° ЈГШ; 164.222014° ИГД / -74.635399; 164.222014
Гонсалес Видела AQ Летна   Чиле 1951 Чилеански воздухопловни сили Вотербот Поинт
Греамова Земја
Активна 64°49′26″S 62°51′25″W / 64.823954° ЈГШ; 62.857077° ЗГД / -64.823954; -62.857077
Голем Ѕид AQ GWL Постојана   НР Кина 1985 Институт за поларни истражувања на Кина Остров на Кралот Џорџ Активна 62°13′01″S 58°57′43″W / 62.216838° ЈГШ; 58.961855° ЗГД / -62.216838; -58.961855
Гиљермо Ман AQ Летна   Чиле 1991 Чилеански антарктички институт Cape Shirreff Active 62°28′12″S 60°46′17″W / 62.469917° ЈГШ; 60.771250° ЗГД / -62.469917; -60.771250
База „Халет“ AQ Постојана
Летнаод 1964
  САД
  Нов Зеланд
1956 Меѓународна геофизичка година Халетова Висорамнина Затворена 1973 72°19′00″S 170°16′00″E / 72.316667° ЈГШ; 170.266667° ИГД / -72.316667; 170.266667
Халеј AQ HLY Постојана
Летна[19]
  Обединето Кралство 1956 Британско антарктичко истражување[20] Брунтов Леден Гребен Активна 75°36′45″S 26°11′52″W / 75.612543° ЈГШ; 26.197797° ЗГД / -75.612543; -26.197797
relocated 23 kiloметарs (14 ми) inland[21]
-18.5
Бого AQ JBS Постојана   Јужна Кореја 2014 Корејски поларен истражувачки институт Залив „Тера Нова“ Активна 74°37′26″S 164°13′44″E / 74.624015° ЈГШ; 164.228815° ИГД / -74.624015; 164.228815 UTC+11
Џинах AQ Летна   Пакистан 1991 Пакистанска Антарктичка Програма Сорродонови Планини, Земја на Кралицата Мод Активна 70°24′00″S 25°45′00″E / 70.3999984° ЈГШ; 25.749997° ИГД / -70.3999984; 25.749997
Хуан Карлос I AQ JCP Летна   Шпанија 1988 Шпански национален истражувачки совет Јужен Залив, Остров Лингвистон Активна 62°39′47″S 60°23′17″W / 62.663138° ЈГШ; 60.387992° ЗГД / -62.663138; -60.387992 UTC−3
Џубани
(преименувана од Карлини)
AQ JUB Постојана   Аргентина 1953 Аргентински антарктички институт Остров на Кралот Џорџ Активна 62°14′18″S 58°40′04″W / 62.238251° ЈГШ; 58.667764° ЗГД / -62.238251; -58.667764 UTC−3
Хулио Рипамонти AQ Летна   Чиле 1982 Чилеански антарктички институт Ардли (остров) Активна 62°12′36″S 58°56′08″W / 62.210106° ЈГШ; 58.935508° ЗГД / -62.210106; -58.935508 UTC-3
Крал Бодуен
(прва станица)
AQ Постојана   Белгија 1957 Национален центар за поларни истражувања Брег на Принцеза Рагнилд Затворена 1961
Напуштена
70°25′33″S 24°19′00″E / 70.425833° ЈГШ; 24.316667° ИГД / -70.425833; 24.316667
Крал Бодуен
(втора станица)
AQ Постојана   Белгија
  Холандија
1964 Национален центар за поларни истражувања Брег на Принцеза Рагнилд Затворена 1967
Напуштена
70°25′33″S 24°19′00″E / 70.425833° ЈГШ; 24.316667° ИГД / -70.425833; 24.316667
Крал Сејонг AQ KSG Постојана   Јужна Кореја 1988 Корејски поларен истражувачки институт Остров на Кралот Џорџ Активна 62°13′22″S 58°47′18″W / 62.222803° ЈГШ; 58.788256° ЗГД / -62.222803; -58.788256 UTC−3
Кохнен AQ KHN Летна   Германија 2001 Институт „Алфред Вегенер“ Земја на Кралицата Мод Активна 75°00′07″S 0°04′00″E / 75.001882° ЈГШ; 0.066792° ИГД / -75.001882; 0.066792
Комсомолскаја AQ Постојана   СССР 1957 Институт за истражување на Арктикот и Антарктикот Земја на Кралицата Марија Затворена
1962
74°06′S 94°30′E / 74.1° ЈГШ; 94.5° ИГД / -74.1; 94.5 -52
Кунлун AQ Летна   НР Кина 2009 Институт за поларни истражувања на Кина Купола А Активна 80°25′02″S 77°06′59″E / 80.417340° ЈГШ; 77.116449° ИГД / -80.417340; 77.116449
Лав-Раковица-Негоица AQ LAW Летна   Романија 1986 Романски поларен истражувачки институт Ларсеманови Ридови
Земја на Принцезата Елизабета
Активна 69°22′25″S 76°22′18″E / 69.373573° ЈГШ; 76.371594° ИГД / -69.373573; 76.371594
Лазарев AQ Постојана   СССР 1959 Руска Антарктичка Експедиција Лазарев Леден Гребен Затворена 1961
Напуштена
69°58′00″S 12°55′00″E / 69.966667° ЈГШ; 12.916667° ИГД / -69.966667; 12.916667
Лени AQ Летна   САД 1985 Американска антарктичка програма Адмиралов Брег Активна 62°10′42″S 58°26′46″W / 62.178439° ЈГШ; 58.446158° ЗГД / -62.178439; -58.446158
Ленинградскаја AQ Летна   Русија 1971 Руска Антарктичка Експедиција Oates Coast
Викториина Земја
Затворена 1991
69°30′05″S 159°23′31″E / 69.501333° ЈГШ; 159.391840° ИГД / -69.501333; 159.391840 -13
Мала Америка AQ Постојана   САД 1929 Воена морнарица на САД Росов Леден Гребен Lost
1987
78°12′S 162°12′W / 78.2° ЈГШ; 162.2° ЗГД / -78.2; -162.2 -22
Мал Рокфор AQ Летна   САД 1958 Воена морнарица на САД Земја на Мери Берд Затворена 1965
Напуштена
79°30′00″S 147°19′00″W / 79.5° ЈГШ; 147.316667° ЗГД / -79.5; -147.316667
Мачу Пикчу AQ Летна   Перу 1989 Перуански Антарктички Институт [22] Адмиралов Брег
Остров на Кралот Џорџ
Активна 62°05′29″S 58°28′12″W / 62.091497° ЈГШ; 58.469905° ЗГД / -62.091497; -58.469905
Мајтри AQ MTR Постојана   Индија 1989 Национален центар за поларно и океанско истражување Ширмахер (оаза) Активна 70°46′00″S 11°43′53″E / 70.766632° ЈГШ; 11.731516° ИГД / -70.766632; 11.731516
Малдонадо AQ Летна   Еквадор 1990 Еквадорски Антарктички Институт Остров Гринич Активна 62°26′57″S 59°44′29″W / 62.449056° ЈГШ; 59.741389° ЗГД / -62.449056; -59.741389
Марамбио AQ MRB Постојана   Аргентина 1969 Аргентински антарктички институт Марамбио (остров) Активна 64°14′28″S 56°37′36″W / 64.241014° ЈГШ; 56.626753° ЗГД / -64.241014; -56.626753 UTC−3 -8.1
Матиенцо AQ Летна   Аргентина 1961 Аргентински антарктички институт Греамова Земја Активна 64°58′32″S 60°04′17″W / 64.975659° ЈГШ; 60.071501° ЗГД / -64.975659; -60.071501 UTC−3 -11.6
Модхејм AQ Постојана   Норвешка
  Шведска
  Обединето Кралство
1949 Норвешко-британско-шведска антарктичка експедиција Земја на Кралицата Мод Затворена
1952
71°03′00″S 10°56′00″W / 71.05° ЈГШ; 10.933333° ЗГД / -71.05; -10.933333
Мосон AQ MAW Постојана   Австралија 1954 Австралиска Антарктичка Дивизија Мак. Робертсонова Земја Активна 67°36′12″S 62°52′27″E / 67.603232° ЈГШ; 62.874170° ИГД / -67.603232; 62.874170 UTC+6 -8.3
Мекмердо AQ MCM Постојана   САД 1956 Американска антарктичка програма Росов Остров Активна 77°50′47″S 166°40′06″E / 77.846323° ЈГШ; 166.668235° ИГД / -77.846323; 166.668235 UTC+12* -19.7
Мелхиор AQ Летна   Аргентина 1947 Аргентински антарктички институт Мелхиор (остров) Активна 64°19′32″S 62°58′34″W / 64.325688° ЈГШ; 62.976063° ЗГД / -64.325688; -62.976063 UTC−3 -3.6
Мендел AQ Летна   Чешка 2006 Masaryk University Росов Остров Активна 63°48′02″S 57°52′56″W / 63.800623° ЈГШ; 57.882178° ЗГД / -63.800623; -57.882178
Мир AQ Летна   СССР 1958
Meteo
Руска Антарктичка Експедиција Дригалски (остров) Затворена
1960
65°45′S 92°30′E / 65.75° ЈГШ; 92.5° ИГД / -65.75; 92.5
Мирни AQ MIR Постојана   Русија 1956 Руска Антарктичка Експедиција Дејвисово Море Активна 66°33′11″S 93°00′35″E / 66.553122° ЈГШ; 93.009724° ИГД / -66.553122; 93.009724 -11.3
Мизухо AQ Летна   Јапонија 1970 Национален институт за поларни истражувања Mizuho Plateau Active
occasionally
transhipment station
70°41′57″S 44°16′45″E / 70.699174° ЈГШ; 44.279057° ИГД / -70.699174; 44.279057 -31
Молодежнаја AQ Летна   Русија 1962
повторно отворена
во 2007
Руска Антарктичка Експедиција Источен Антарктик Затворена 1990
Active
Meteorology
[23]
67°39′55″S 45°50′18″E / 67.665348° ЈГШ; 45.838400° ИГД / -67.665348; 45.838400 -11.0
Нејмајер I AQ NEU Постојана   Германија 1981 Институт „Алфред Вегенер“ Брег на Принцезата Марта Затворена
1993
70°39′05″S 8°15′47″W / 70.651509° ЈГШ; 8.263172° ЗГД / -70.651509; -8.263172
Нејмајер II AQ NEU Постојана   Германија 1992 Институт „Алфред Вегенер“ Земја на Кралицата Мод Затворена
2009
70°38′16″S 8°15′42″W / 70.637847° ЈГШ; 8.261744° ЗГД / -70.637847; -8.261744
Нејмајер III AQ NEU Постојана   Германија 2009 Институт „Алфред Вегенер“ Атков Брег Активна 70°40′38″S 8°16′18″W / 70.677250° ЈГШ; 8.271600° ЗГД / -70.677250; -8.271600 UTC
Норвешка AQ Постојана   Норвешка 1957 Шеста норвешка експедиција на Антарктикот Фимбулски Леден Гребен Затворена 1960
Пренесена на
ЈАР
70°30′S 2°30′W / 70.5° ЈГШ; 2.5° ЗГД / -70.5; -2.5
Новолазаревскаја AQ NOV Постојана   Русија 1961 Руска Антарктичка Експедиција Земја на Кралицата Мод Активна 70°46′36″S 11°49′20″E / 70.776762° ЈГШ; 11.822356° ИГД / -70.776762; 11.822356 -10.3
Оазис
(преименувана <br /во Доброволски)
AQ Летна   СССР
  Полска
1956

1959
Руска Антарктичка Експедиција Бунгерови Ридови Активна 66°16′00″S 100°44′00″E / 66.266667° ЈГШ; 100.733333° ИГД / -66.266667; 100.733333
Оазис 2 AQ Летна   СССР 1987 Руска Антарктичка Експедиција Бунгерови Ридови Затворена
1995
66°16′28″S 100°45′00″E / 66.274514° ЈГШ; 100.749889° ИГД / -66.274514; 100.749889
Оркадас AQ ORC Постојана   Аргентина 1904 Аргентински антарктички институт Лори (остров)
Јужни Оркниски Острови
Активна 60°44′17″S 44°44′17″W / 60.738085° ЈГШ; 44.738130° ЗГД / -60.738085; -44.738130 UTC−3 -3.0
Палмер AQ PLM Постојана   САД 1968 Американска антарктичка програма Анверс (остров) Активна 64°46′27″S 64°03′10″W / 64.774230° ЈГШ; 64.052718° ЗГД / -64.774230; -64.052718 UTC−3 -2
Петрел AQ Летна   Аргентина 1952 Аргентински антарктички институт Данди (остров) Активна 63°28′41″S 56°13′44″W / 63.477947° ЈГШ; 56.228753° ЗГД / -63.477947; -56.228753 UTC−3 -6
Пионерскаја AQ Постојана   СССР 1956 Руска Антарктичка Експедиција Земја на Кралицата Марија Затворена
1959
69°44′00″S 95°31′00″E / 69.733333° ЈГШ; 95.516667° ИГД / -69.733333; 95.516667 -38
Плато AQ Постојана   САД 1965 Воена морнарица на САД
Национална научна фондација
Земја на Кралицата Мод Затворена
1969
79°15′03″S 40°33′38″E / 79.25082° ЈГШ; 40.56042° ИГД / -79.25082; 40.56042 -56.7
Победа AQ Летна   СССР 1960 Руска Антарктичка Експедиција Земја на Кралицата Марија Затворена
1960
64°39′S 98°54′E / 64.65° ЈГШ; 98.9° ИГД / -64.65; 98.9
Pole of inaccessibility   СССР 1958 Kemp Land Затворена
1958
82°06′00″S 54°58′00″E / 82.1° ЈГШ; 54.966667° ИГД / -82.1; 54.966667 -58.2
Пристаниште „Мартин“ AQ Постојана   Франција 1950 Француска Антарктичка Експедиција Маргериов ’Рт Затворена
1952
66°49′06″S 141°24′02″E / 66.818250° ЈГШ; 141.400694° ИГД / -66.818250; 141.400694
Примавера AQ Летна   Аргентина 1977 Аргентински антарктички институт Греамова Земја Активна 64°09′21″S 60°57′19″W / 64.155766° ЈГШ; 60.955183° ЗГД / -64.155766; -60.955183 UTC−3
Принцеза Елизабета AQ Летна   Белгија 2007 Меѓународна поларна фондација
Енергетска пасивна станица.
Земја на Кралицата Мод повторно отворена
на 23 ноември 2017[24]
71°57′00″S 23°20′49″E / 71.949944° ЈГШ; 23.347079° ИГД / -71.949944; 23.347079
Прогрес AQ PRO Постојана   Русија
  СССР
1988 Руска Антарктичка Експедиција Придсов Брег Активна 69°22′25″S 76°22′18″E / 69.373575° ЈГШ; 76.371678° ИГД / -69.373575; 76.371678 -9.4
Рисопатрон AQ Летна   Чиле 1954 Чилеански антарктички институт Робертов Остров Активна 62°22′42″S 59°42′03″W / 62.378333° ЈГШ; 59.700833° ЗГД / -62.378333; -59.700833
Ротера
(поранешна Станица Р)
[25]
AQ ROT Постојана   Обединето Кралство 1975 Британско антарктичко истражување Аделаида (остров) Активна 67°34′06″S 68°07′33″W / 67.568417° ЈГШ; 68.125796° ЗГД / -67.568417; -68.125796
Рускаја AQ Летна [б 1][26]   Русија
  СССР
1980
повторно отворена во 2007
Руска Антарктичка Експедиција Земја на Мери Берд Затворена 1990
Активна
74°46′00″S 136°48′10″W / 74.766755° ЈГШ; 136.802882° ЗГД / -74.766755; -136.802882 UTC−6
[27]
Салјут AQ Летна   СССР 1978 Руска Антарктичка Експедиција Земја на Кралицата Марија Затворена
1978
65°32′00″S 96°30′00″E / 65.533333° ЈГШ; 96.5° ИГД / -65.533333; 96.5
Свети Мартин AQ SMT Постојана   Аргентина 1951 Аргентински антарктички институт Бери (остров) Активна 68°07′48″S 67°06′05″W / 68.130043° ЈГШ; 67.101311° ЗГД / -68.130043; -67.101311 UTC−3 -4.6
ЈАНАЕ I AQ SNA Постојана   ЈАР 1960 Јужноафриканска Национална Антарктичка Програма Фимбулски Леден Гребен Затворена 1963
Напуштена
70°18′00″S 2°22′00″W / 70.3° ЈГШ; 2.366667° ЗГД / -70.3; -2.366667
ЈАНАЕ II AQ SNA Постојана   ЈАР 1971 Јужноафриканска Национална Антарктичка Програма Фимбулски Леден Гребен Затворена 1979
Напуштена
70°18′00″S 2°22′00″W / 70.3° ЈГШ; 2.366667° ЗГД / -70.3; -2.366667
ЈАНАЕ III AQ SNA Постојана   ЈАР 1979 Јужноафриканска Национална Антарктичка Програма Фимбулски Леден Гребен Затворена 1997
Напуштена
70°18′00″S 2°22′00″W / 70.3° ЈГШ; 2.366667° ЗГД / -70.3; -2.366667
ЈАНАЕ IV AQ SNA Постојана   ЈАР 1997 Јужноафриканска Национална Антарктичка Програма Веслескарвет
Земја на Кралицата Мод
Активна 71°40′22″S 2°50′26″W / 71.672650° ЈГШ; 2.840575° ЗГД / -71.672650; -2.840575 UTC+2
Сарије Мараис AQ Летна   ЈАР 1982 Јужноафриканска Национална Антарктичка Програма Ахлман Риџ Затворена 1999
Демонтирана 2001
Геологија
Биологија
72°01′35″S 2°48′18″W / 72.026389° ЈГШ; 2.805° ЗГД / -72.026389; -2.805
Скотова база AQ SBA Постојана   Нов Зеланд 1957 Антарктика Нов Зеланд Росов Остров Активна 77°50′57″S 166°46′06″E / 77.849132° ЈГШ; 166.768196° ИГД / -77.849132; 166.768196 UTC+12 -19.6
Ширеф AQ Летна   САД 1996 Национална управа за океани и атмосфера Ширефов ’Рт Активна 62°28′13″S 60°46′16″W / 62.470271° ЈГШ; 60.770998° ЗГД / -62.470271; -60.770998
Сигни
(ex Station H)
[28]
AQ SGN Постојана
1947-1995
Летна
од 1996
  Обединето Кралство 1947 Британско антарктичко истражување Сигни (остров)
Јужни Оркниски Острови
Активна 60°42′29″S 45°35′42″W / 60.708137° ЈГШ; 45.594888° ЗГД / -60.708137; -45.594888 -3
Страна 2 AQ Летна   САД 1957 Law Dome Затворена 1966
Напуштена
глациологија
66°30′07″S 113°12′09″E / 66.501944° ЈГШ; 113.2025° ИГД / -66.501944; 113.2025
Шова AQ SYW Постојана   Јапонија 1957 Национален институт за поларни истражувања Источен Онгулов Остров Активна 69°00′25″S 39°35′01″E / 69.00695736° ЈГШ; 39.58374400° ИГД / -69.00695736; 39.58374400 UTC+3 -10.5
Сајпл AQ Летна   САД 1973 СТАР лабораторија на Универзитетот Стенфорд Елсвортова Земја Затворена
1988
75°55′00″S 83°55′00″W / 75.916667° ЈГШ; 83.916667° ЗГД / -75.916667; -83.916667
Собрал AQ Постојана   Аргентина 1965 Аргентински антарктички институт Филхнер-Ронеов Леден Гребен Затворена
1968
81°04′45″S 40°31′12″W / 81.07917° ЈГШ; 40.52000° ЗГД / -81.07917; -40.52000
Содружество AQ Летна   СССР 1971 Руска Антарктичка Експедиција Ејмериев Леден Гребен Затворена
1974
69°43′00″S 73°44′00″E / 69.716667° ЈГШ; 73.733333° ИГД / -69.716667; 73.733333
Јужен мраз AQ Постојана   Обединето Кралство 1957 Трансантарктичка експедиција на Комонвелтот Земја на Едит Роне Затворена 1958
Напуштена
82°05′00″S 30°00′00″W / 82.083333° ЈГШ; 30.0° ЗГД / -82.083333; -30.0
Советскаја AQ Постојана   СССР 1958 Институт за истражување на Арктикот и Антарктикот Земја на Вилхелм II Затворена
1959
Напуштена
77°58′00″S 89°16′00″E / 77.966667° ЈГШ; 89.266667° ИГД / -77.966667; 89.266667
Сојуз AQ Постојана   СССР 1982 Руска Антарктичка Експедиција Принцчарлсоци Планини Затворена
1989
70°34′36″S 68°47′30″E / 70.576667° ЈГШ; 68.791667° ИГД / -70.576667; 68.791667 UTC+5
Климент Охридски AQ Летна   Бугарија 1988 Бугарски Антарктички Институт Емонов Залив
Livingston Island
Активна 62°38′29″S 60°21′53″W / 62.641389° ЈГШ; 60.364722° ЗГД / -62.641389; -60.364722 UTC−3
Станица А[29] AQ Летна   Обединето Кралство 1944 United Kingdom Antarctic Heritage Trust Гудиер (остров) Активна 64°49′31″S 63°29′37″W / 64.825276° ЈГШ; 63.493688° ЗГД / -64.825276; -63.493688
Станица Б[30] AQ Постојана   Обединето Кралство 1944 Експедиција на Фолкландските Острови Дисепшан (остров) Затворена
1969
62°58′38″S 60°33′50″W / 62.977231° ЈГШ; 60.563809° ЗГД / -62.977231; -60.563809
Станица Ц[31] AQ Летна   Обединето Кралство 1946 Британско антарктичко истражување Гедов ’Рт Затворена 1947
Напуштена
60°41′16″S 44°34′24″W / 60.687642° ЈГШ; 44.573196° ЗГД / -60.687642; -44.573196
Станица Д[32] AQ Постојана   Обединето Кралство 1945 Британско антарктичко истражување Hope Bay Затворена
1964
63°24′09″S 56°59′27″W / 63.402478° ЈГШ; 56.990707° ЗГД / -63.402478; -56.990707
Станица Е[33] AQ Постојана   Обединето Кралство 1946 Британско антарктичко истражување Стонингтон (остров) Затворена
1975
68°11′08″S 66°59′41″W / 68.185678° ЈГШ; 66.994815° ЗГД / -68.185678; -66.994815
Станица Ф[34] AQ Постојана   Обединето Кралство 1947 Британско антарктичко истражување Галиндез (остров) Затворена
1996
65°14′45″S 64°15′28″W / 65.245791° ЈГШ; 64.257786° ЗГД / -65.245791; -64.257786 -3.3
Станица Г[35] AQ Постојана   Обединето Кралство 1947 Британско антарктичко истражување Адмиралов Брег Затворена
1961
62°05′14″S 58°23′39″W / 62.087217° ЈГШ; 58.394049° ЗГД / -62.087217; -58.394049
Станица Ј[36] AQ Постојана   Обединето Кралство 1957 Британско антарктичко истражување Prospect Point Затворена 1959
отстранета 2004
65°59′55″S 65°19′06″W / 65.998516° ЈГШ; 65.318273° ЗГД / -65.998516; -65.318273
Станица Н[37] AQ Постојана   Обединето Кралство 1955 Британско антарктичко истражување Анверс (остров) Затворена 1958
Срушена
1991
64°45′36″S 64°04′48″W / 64.760032° ЈГШ; 64.079991° ЗГД / -64.760032; -64.079991
Станица О[38] AQ Постојана   Обединето Кралство 1956 Британско антарктичко истражување Данцо (остров) Затворена 1959
Demolished
2004
64°44′00″S 62°36′00″W / 64.733333° ЈГШ; 62.600000° ЗГД / -64.733333; -62.600000
Станица П[39] AQ Летна   Обединето Кралство 1957 Британско антарктичко истражување Матеев Залив Затворена
1958
62°38′58″S 60°35′25″W / 62.649306° ЈГШ; 60.590278° ЗГД / -62.649306; -60.590278
Станица Т[40] AQ Постојана   Обединето Кралство 1961 Британско антарктичко истражување Аделаида (остров) Затворена
1977
67°45′40″S 68°54′52″W / 67.761201° ЈГШ; 68.914365° ЗГД / -67.761201; -68.914365
Станица В[41] AQ Постојана   Обединето Кралство 1953 Британско антарктичко истражување Вју Поинт Затворена
1963
63°33′16″S 57°22′42″W / 63.554392° ЈГШ; 57.378279° ЗГД / -63.554392; -57.378279
Station W[42] AQ Постојана   Обединето Кралство 1956 Британско антарктичко истражување Detaille Island Затворена
1959
66°52′01″S 66°47′53″W / 66.867006° ЈГШ; 66.797971° ЗГД / -66.867006; -66.797971
Станица Ј[43] AQ Постојана   Обединето Кралство 1955
повторно отворена 1969
Британско антарктичко истражување Хорсшу Затворена
1960
1969
67°48′30″S 67°17′39″W / 67.808285° ЈГШ; 67.294266° ЗГД / -67.808285; -67.294266
Свеа AQ Летна   Шведска 1988 Шведски секретаријат за поларни истражувања Земја на Кралицата Мод Активна 74°35′00″S 11°13′00″W / 74.583333° ЈГШ; 11.216667° ЗГД / -74.583333; -11.216667
Тајшан[44] AQ Летна   НР Кина 2014 Институт за поларни истражувања на Кина Земја на Принцезата Елизабета Активна 73°51′50″S 76°58′29″E / 73.863883° ЈГШ; 76.974717° ИГД / -73.863883; 76.974717
Тор AQ TOR Летна   Норвешка 1993 Норвешки Поларен Институт Земја на Кралицата Мод Активна 71°53′22″S 5°09′34″E / 71.889477° ЈГШ; 5.159545° ИГД / -71.889477; 5.159545
Трол AQ TRL Постојана   Норвешка 1990 Норвешки Поларен Институт Земја на Кралицата Мод Активна 72°00′42″S 2°32′06″E / 72.011662° ЈГШ; 2.535138° ИГД / -72.011662; 2.535138
Јунион Ледник AQ Летна   Чиле 2014 Чилеанска Армија
Чилеански воздухопловни сили
Чилеанска морнарица
Чилеански антарктички институт
Јунион Ледник Активна 79°46′10″S 82°54′26″W / 79.76944° ЈГШ; 82.90722° ЗГД / -79.76944; -82.90722 (Joint Scientific Polar Station "Union Glacier" (Chile))
Ванда AQ Постојана до 1974
Летна од 1976
  Нов Зеланд 1969 Антарктика Нов Зеланд Викториина Земја Активна 77°31′00″S 161°40′00″E / 77.516667° ЈГШ; 161.666667° ИГД / -77.516667; 161.666667 -19.7
Вечернјаја[45] AQ Летна   Белорусија 2007 Национална академија на науките на Белорусија Планина Вечернјаја Активна 67°39′33″S 46°09′29″E / 67.659123° ЈГШ; 46.158125° ИГД / -67.659123; 46.158125
Вернадски
(поранешна Станицва Ф)
AQ VKY Постојана   Украина

  Обединето Кралство
1994 Национален антарктички научен центар на Украина Галиндез (остров) Активна 65°14′45″S 64°15′28″W / 65.245791° ЈГШ; 64.257786° ЗГД / -65.245791; -64.257786 UTC−3 -3.3
Восток AQ VOS Постојана   Русија
  СССР
1957 Руска Антарктичка Експедиција Ледена покривка на Антарктикот Активна 78°27′50″S 106°50′15″E / 78.463889° ЈГШ; 106.83757° ИГД / -78.463889; 106.83757 UTC+6 -55.2
Восток 1 AQ VOS Постојана   СССР 1957 Руската академија на науките Источен Антарктик Затворена 1957
Напуштена
72°08′00″S 96°35′00″E / 72.133333° ЈГШ; 96.583333° ИГД / -72.133333; 96.583333
Васа AQ WSA Летна   Шведска 1989 Шведски секретаријат за поларни истражувања Земја на Кралицата Мод Активна 73°02′24″S 13°23′55″W / 73.039901° ЈГШ; 13.398584° ЗГД / -73.039901; -13.398584
Ведел 1 AQ Летна   Русија
  САД
1992 Руска Антарктичка Експедиција
Национална научна фондација
Weddell Sea Затворена
1992
71°48′00″S 51°43′00″W / 71.8° ЈГШ; 51.716667° ЗГД / -71.8; -51.716667
Светски Парк AQ Постојана international 1987 Гринпис Евансов ’Рт Демонтирана
1992
77°38′20″S 166°24′50″E / 77.6389° ЈГШ; 166.4139° ИГД / -77.6389; 166.4139
Јелчо AQ Летна   Чиле 1962
повторно отворена 2015
Чилеански антарктички институт Јужен залив
Думеров Остров
Активна 64°52′33″S 63°35′01″W / 64.87591° ЈГШ; 63.583721° ЗГД / -64.87591; -63.583721
Џунгшан AQ ZGN Постојана   НР Кина 1989 Институт за поларни истражувања на Кина Ларсеманови Ридови
Prydz Bay
Активна 69°22′25″S 76°22′18″E / 69.373587° ЈГШ; 76.371652° ИГД / -69.373587; 76.371652
Зукели AQ MZU Летна[46]   Италија 1986 Национална Антарктичка Истражувачка Програма
ЕНЕА
CNR
Залив „Тера Нова“ Активна 74°41′39″S 164°06′50″E / 74.694206° ЈГШ; 164.113869° ИГД / -74.694206; 164.113869 UTC+12*
[47]
Мими во тек на годината
Восток во тек на годината
Прогрес во тек на годината
Новолазаревскаја во тек на годината
Белингсхаузен во тек на годината
Молодежнаја шест сезонски теренски бази
Дружнаја 4 шест сезонски теренски бази
Сојуз шест сезонски теренски бази
Рускаја шест сезонски теренски бази [б 2][26]
Ленингадскаја шест сезонски теренски бази
* Observes daylight saving time.
 1. Планирано било во 2020 година сезонската теренска база „Рускаја“ да се трансформира во уште една целогодишна оперативна станица.
 2. Планирано било во 2020 година сезонската теренска база „Рускаја“ да се трансформира во уште една целогодишна оперативна станица.
Име на
станица
LOCODE Вид Земја Година
на основање
Администрирана од Местоположба Статус Координати Часовен појас
Алфред Фор TF Постојана   Франција 1963 Посесион активна
Метеорологија
Сеизмологија
Биологија
46°25′56″S 51°51′30″E / 46.432333° ЈГШ; 51.858217° ИГД / -46.432333; 51.858217
Берд
(поранешна Станица BI)[48]
GS Постојана   Обединето Кралство 1957 Британско антарктичко истражување Берд (остров) Активна
Истражување на птици и фоки
54°00′30″S 38°03′04″W / 54.008329° ЈГШ; 38.051132° ЗГД / -54.008329; -38.051132
Кемпбел NZ Постојана   Нов Зеланд 1946 MetService Кемпбел (остров) активна
Метеорологија
52°33′04″S 169°09′04″E / 52.550973° ЈГШ; 169.150981° ИГД / -52.550973; 169.150981
Гоф SH TDC Постојана   ЈАР 1956 Метеоролошка служба на Јужна Африка Гоф (остров) активна
Метеорологија
40°20′58″S 9°52′49″W / 40.349307° ЈГШ; 9.880331° ЗГД / -40.349307; -9.880331
Крал Едвард Поинт

(ex Station M)[49]
GS Постојана   Обединето Кралство 1950 Британско антарктичко истражување Крал Едвард Поинт Активен
Поддршка на одржлив риболов
54°17′00″S 36°29′36″W / 54.283335° ЈГШ; 36.493196° ЗГД / -54.283335; -36.493196
Маквори AUS Постојана   Австралија 1948 Австралиска Антарктичка Дивизија Маквори (остров) Активна
Метеорологија
Биологија
54°18′S 158°34′E / 54.30° ЈГШ; 158.57° ИГД / -54.30; 158.57
Марион ZA Постојана   ЈАР 1948 Јужноафриканска Национална Антарктичка Програма Принц Едвард (остров) Активна
Метеорологија
Биологија
46°52′32″S 37°51′31″E / 46.875460° ЈГШ; 37.858540° ИГД / -46.875460; 37.858540
Port-aux-Français TF PFR Постојана   Франција 1963 Кергелен (остров) Активна
Метеорологија
Биологија
49°20′55″S 70°13′10″E / 49.348667° ЈГШ; 70.219306° ИГД / -49.348667; 70.219306

Наводи

уреди
 1. Silja Vöneky; Sange Addison-Agyei (May 2011). „Oxford Public International Law“. Max Planck Encyclopedia of Public International Law.
 2. 4.0 Antarctica - Past and Present
 3. 3,0 3,1 Rudmose Brown, R. N.; Pirie, J. H.; Mossman, R. C. (2002). The Voyage of the Scotia. Edinburgh: Mercat Press. стр. 34–57. ISBN 1-84183-044-5.
 4. Rudmose Brown.
 5. „Voyage of the Scotia 1902–04: The Antarctic“. Glasgow Digital Library. Посетено на 2008-06-30.
 6. Speak, Peter (2003). William Speirs Bruce: Polar Explorer and Scottish Nationalist. Edinburgh: NMS Publishing. стр. 85. ISBN 1-901663-71-X.
 7. Escude, Carlos; Cisneros, Andres. „Historia General de las Relaciones Exteriores de la Republica Argentina“ (шпански). Архивирано од изворникот на May 4, 2012. Посетено на July 6, 2012.
 8. Moneta, Jose Manuel (1954). Cuatro Años en las Orcadas del Sur (9. изд.). Ediciones Peuser.
 9. „HMS Carnarvon Castle 1943“.
 10. „Spirit of Scott 2012: Britain's polar interests lie under a cloud“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 2022-01-12.
 11. Antarctica and the Arctic: the complete encyclopedia, Volume 1, by David McGonigal, Lynn Woodworth, page 98
 12. 12,0 12,1 „New Zealand“. Antarctic Treaty. Архивирано од изворникот на 5 March 2014. Посетено на 25 September 2017.
 13. „Antarctic Treaty“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2022-09-23.
 14. „Dumont d'Urville“. Institute Polaire Français. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 27 September 2017.
 15. Dubrovin, L.I.; Petrov, V.N. (1971). Scientific Stations in Antarctica 1882-1963 [Nauchnye Stanstii V Antarktike 1882-1963] (PDF) (англиски). Gidrometeorologicheskoe Izdatel'stvo. New Delhi: Indian National Scientific Documentation Center. стр. 327–329.
 16. „Fossil Bluff Station KG“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 12 August 2018.
 17. BAE Gabriel de Castilla Архивирано на 31 март 2010 г.
 18. „Giacomo Bove Station“. Worldwide Antarctic Program. Посетено на 8 October 2018.
 19. Истражувачка станица will not winter in 2018 Британско антарктичко истражување
 20. „Halley VI Antarctic Истражувачка станица“. Archello.com.
 21. Halley Истражувачка станица relocation Британско антарктичко истражување
 22. „La Antartida“. Архивирано од изворникот на 2014-05-12. Посетено на 2014-05-11.
 23. „The National State Teleradiocomany“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2006-03-19.
 24. Waking the Princess International Polar Foundation
 25. „Rothera Station R“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 12 August 2018.
 26. 26,0 26,1 Joint Standing Committee on the National Capital and External Territories; The Embassy of the Russian Federation. „Submission 21“. www.aph.gov.au (англиски). Посетено на 10 June 2022.
 27. „French Polar Team - R1 Russkaya Station / Antarctica“. Архивирано од изворникот на 2017-08-28. Посетено на 2011-10-04.
 28. „Signy Station H“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 12 August 2018.
 29. „Port Lockroy Diaries“. United Kingdom Antarctic Heritage Trust. Архивирано од изворникот на 2018-12-20. Посетено на 20 December 2018.
 30. „Дисепшан (остров) Station B“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 31. „Sandefjord Bay Station C“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 32. „Hope Bay Station D“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 33. „Stonington Island Station E“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 34. „Faraday Station F“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 35. „Admiralty Bay Station G“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 36. „Prospect Point Station J“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 37. „Anvers Island Station N“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 38. „Danco Island Station O“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 39. „Livingstone Island Station P“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 40. „Adelaide Station T“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 41. „View Point Station V“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 42. „Detaille Island Station W“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 43. „Horseshoe Island Station Y“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 28 November 2017.
 44. „中国正式建成南极泰山科考站“.
 45. Varetto, Gianni (August 24, 2017). „Belarusian Antarctic Research Vechernyaya Station (WAP BLR-New)“. Worldwide Antarctic Program.
 46. „Stazione Mario Zucchelli“. Italiantartide. Посетено на 18 January 2020.
 47. „Current Local Time in Mario Zucchelli Station, Antarctica“. timeanddate.com. Посетено на 20 May 2016.
 48. „Bird Island Station BI“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 12 August 2018.
 49. „King Edward Pont Station M“. Британско антарктичко истражување. Посетено на 12 August 2018.

Надворешни врски

уреди