Земја на Кралицата Мод

област на Антарктикот, претензија на Норвешка

Земја на Кралицата Мод (норвешки: Dronning Maud Land) — регион на Антарктикот со околу 2.700.000 км2[1] за кој Норвешка тврди дека е нејзина зависна територија.[2] Се граничи со Британската антарктичка територија за која се тврди дека на 20-тиот западен меридијан и со Австралиска Антарктичката Територија на 45-тиот источен меридијан. Дополнително, на 12 јуни 2015 година била припоена уште една мала површина.[3] Позиционирана на Источен Антарктик, сочинува околу една петтина од континентот и е именувана по норвешката кралица Мод Велшка (1869–1938).

Земја на Кралицата Мод

Dronning Maud Land  (норвешки)
Местоположба на Земја на Кралицата Мод (во црвено)
Местоположбата на  Земја на Кралицата Мод  (црвено, во Антарктик)
Суверена држава Норвешка
Припоена од Норвешка14 јануари 1939
Зависен статус21 јуни 1957
Антарктички договор23 јуни 1961
Проширен12 јуни 2015
Секторско тврдење20°W – 45°E
УправаЗависна под уставна монархија
Харалд V
• Управувана од
Министерство за правда и јавна безбедност
Површина
• Вкупна
2,700,000 км2
Надм. висина
2,000 м
Највисока точка
3,148 м
ISO 3166-кодAQ
НДД

Во 1930 година, Норвежанецот Јалмар Рисер-Ларсен станал првиот човек за кој се знае дека стапнал на територијата. На 14 јануари 1939 година, територијата била преземена од Норвешка. На 23 јуни 1961 година, земјата стана дел од Антарктичкиот договор, со што станала демилитаризирана зона. Територијата е една од двете барања на Антарктикот поднесени од Норвешка, а другата е островот Петар I. Тие се управувани од Одделот за поларни прашања на норвешкото Министерство за правда и јавна безбедност во Осло.

Поголемиот дел од територијата е покриена со ледената покривка на Источен Антарктик, а висок леден ѕид се протега низ нејзиниот брег. Во некои области подалеку во ледената покривка, планинските венци се пробиваат низ мразот, овозможувајќи им на птиците да се размножуваат и да расте ограничена флора. Регионот е поделен на, од запад кон исток, Брегот на Принцезата Марта, Брегот на Принцезата Астрид, Брегот на Принцезата Рагнхилда, Брегот на Принцот Харалд и Брегот на Принцот Олав:

бр. Брег Западна граница Источна граница
1 Брег на Принцезата Марта 20° 00′ W 05° 00′ E
2 Брег на Принцезата Астрид 05° 00′ E 20° 00′ E
3 Брег на Принцезата Рагнхилд 20° 00′ E 34° 00′ E
4 Брег на Принцот Харалд 34° 00′ E 40° 00′ E
5 Брег на Принцот Олав 40° 00′ E 44° 38′ E
Земја на Кралицата Мод 20° 00′ W 44° 38′ E

Водите покрај брегот се нарекуваат Море на Кралот Хокон VII.

Нема постојано население, иако има 12 активни истражувачки станици во кои се сместени најмногу околу 40 научници, бројките варираат во зависност од сезоната. Шест се зафатени во текот на целата година, додека останатите се сезонски летни станици. Главните аеродроми за интерконтинентални летови, соодветни  со Кејптаун, Јужна Африка, се аеродромот Трол, во близина на истражувачката станица Норвешки Трол и пистата на руската станица Новолазаревскаја.[4]

Географија

уреди
 
Дригалски планини, составен опсег на Орвиновите Планини

Земјата на Кралицата Мод се протега од границата со Коутс на запад до границата со Ендербиевата Земја на исток и е поделена на Брегот на Принцезата Марта, Принцезата Астрид, Принцезата Рагнхилд, Принцот Харалд и на Принцот Олав.[5] Се проценува дека територијата зафаќа околу 2.700.000 км2.[1] Границите на барањето, изнесени во 1939 година, не ги поправиле северните и јужните граници освен како „копнена плажа на Антарктикот... со земјата што се наоѓа надвор од оваа плажа и морето подалеку“.[6] [б 1] Морето што се протега покрај брегот помеѓу надолжните граници на земјата на кралицата Мод генерално се нарекува Море на кралот Хокон VII.[7]

На брегот нема земја без мраз, која се состои од 20 до 30 метри леден ѕид речиси низ целата територија.[8][9][10] Така е можно само да се спушти од брод на неколку места.[10] Околу 150 до 200 метри од брегот, карпести врвови ја пробиваат ледената капа, самата на средна висина од околу 2.000 метри надморска височина, со највисока точка од 3,148 метри во планините Мухлиг-Хофман.[8][9] Другите главни планински венци се Хајмефронтовиот Масив, Орвиновите Планини, Волтатовите Планини и Сор Рондане.[11]

Геолошки, во Земјата на кралицата Мод доминира прекамбриската гнајса, формирана пред создавањето на суперконтинентот Гондвана. Планините се состојат претежно од кристални и гранитни карпи, формирани  500 до 600 Ма во пан-африканската орогенеза за време на Гондвана.[12] Во најоддалечените западни делови на територијата има помлади седиментни и вулкански карпи. Истражувањето за дебелината на мразот открило дека без мразот, брегот би бил сличен на оние на Норвешка и Гренланд, со длабоки фјордови и острови.[8]

Историја

уреди

Рана активност

уреди

Земјата на кралицата Мод била првиот дел од Антарктикот што бил забележан, на 27 јануари 1820 година од Фабијан фон Белингсхаузен. Сепак, бил меѓу последните што биле истражени, бидејќи барало авиони во комбинација со бродови да преземат систематско истражување.[11] Раните норвешки истражувачки активности на Антарктикот целосно се потпирале на експедиции за ловење китови и пломби финансирани од сопственици на бродови, особено од Кристен Кристенсен и неговиот син Ларс. Првите две норвешки експедиции биле извршени со запечатување бродови во 1892-93 и 1893-94 година. Додека тие првенствено биле испратени за можности за истражување, запечатување и лов на китови, тие исто така вршеле и научни истражувања.[13] Понатамошни норвешки експедиции биле спроведени во првите децении на 20 век.[14]

Роалд Амундсен за Норвешка ја презел Антарктичката Висорамнина, како висорамнината на кралот Хокон VII кога неговата експедиција станала првата што стигнала до Јужниот пол на 14 декември 1911 година. Бил мапиран како кружна територија што го опфаќа платото околу Јужниот пол, вклучувајќи ја целата земја над географската ширина 85° јужен меридијан. Сепак, приближно истата област ја барале Британците како платото на кралот Едвард VII, што било во судир со норвешкото тврдење. Тврдењето на Амундсен никогаш не било официјално потврдено од норвешката влада.[15][16][17]

 
Јалмар Ризер-Ларсен, авијатичар и поларен истражувач кој истражувал голем дел од Земјата на кралицата Мод.

Името Земја на Кралица Мод првично било применето во јануари 1930 година на земјата помеѓу 37°И и 49°30′И, откриена од Јалмар Ризер-Ларсен и Фин Лицов-Холм за време на експедицијата на Ларс Кристенсен во Норвегија од 1929-30 година.[8][11] Името го добила по норвешката кралица Мод од Велс, сопруга на тогашниот крал Хокон VII.[9] Територијата била истражена понатаму за време на експедицијата во Норвегија од 1930–31 година.[8] Во текот на оваа сезона на китови, вкупно 265 китоловци, главно норвешки, работеле на брегот на Земјата на кралицата Мод.[18] Во истата сезона, Ризер-Ларсен ги открил Брегот на Принцот Олав, Брегот на Принцезата Марта и Брегот на Принцезата Рагнхилд од воздухот. Капетанот Х. Халворсен од китоловецот Севиља во исто време независно го открил Брегот на Принцезата Астрид. Шест години подоцна, за време на експедицијата на Кристенсен од 1936-1937 година, Виго Видерое прелетал и го открил Брегот на Принцот Харалд.[11] Преговорите со британската влада во 1938 година резултирале со тоа што западната граница на земјата на кралицата Мод била поставена на 20° западен меридијан.[8]

Претензијата на Норвешка била оспорена од Германија,[19] која во 1938 година ја испратила германската експедиција на Антарктикот, предводена од Алфред Ричер.[8][11] Бродот „Швабенланд“ стигнал до мразот кај Антарктикот на 19 јануари 1939 година [20] За време на експедицијата, површина од околу 350.000 км2 бил фотографиран од воздух од Ричер,[21]. Германија на крајот се обидела да ја преземе територијата што ја истражувал Ричер под името Нова Швабија,[11] но го изгубила секое право на земјата по нејзиниот пораз во Втората светска војна.[19]

На 14 јануари 1939 година, пет дена пред пристигнувањето на Германија, Земјата на кралицата Мод била анектирана од Норвешка,[9] со кралски декрет:[8]

Оној дел од копното крајбрежје на Антарктикот што се протега од границите на Фолкландските Острови на запад (границата на Коутс) до границите на Австралиска Антарктичката Територија на исток (45° источно), со копното кои се наоѓаат во овој брег и околните море, ќе бидат ставени под норвешки суверенитет.


Примарната основа за анексијата биле норвешките истражувања и потребата да се обезбеди пристап на норвешката индустрија за лов на китови во регионот.[9][22] Научните операции биле исто така основа, при што норвешките придонеси за меѓународната поларна наука се протегале до крајот на 19 век.[9] Дополнително, Норвешка била принудена да се бори со конкурентните побарувања направени од Обединетото Кралство и други земји во годините пред норвешкото барање, вклучително и новата закана од германските побарувања во Земјата на кралицата Мод.[22] Норвешкото барање понекогаш се нарекувало „Сектор Буве“, што произлегува од претходно припоениот остров Буве.[19] Во текот на 1946 и 1947 година, огромни области на Земјата на кралицата Мод биле фотографирани за време на експедицијата на Ричард Евелин Берд. Во 1948 година, Норвешка и Обединетото Кралство се согласиле да ја ограничат Земјата на кралицата Мод на должина од 20°W до 45°E, и дека брегот Брус и Коатс требале да се вклучат во норвешка територија.[8]

Подоцнежни случувања

уреди
 
Езерото Антерси во земјата на кралицата Мод. Поглед кон планината Бастеи.

Норвешко-британско-шведската антарктичка експедиција од 1949-52 година била првата меѓународна научна експедиција на Антарктикот. Експедицијата ги воспоставила своите зимски квартови во базата наречена Модхајм на 71° југ, 11° запад, и мапирала голем дел од западниот дел на територијата.[23][24] За време на Меѓународната геофизичка година (1957-1958), во текот на целата година биле воспоставени станици во Земјата на кралицата Мод од Норвешка, Советскиот Сојуз, Белгија и Јапонија. Норвешката експедиција продолжила со топографско картирање, додека останатите започнале со геофизички и геолошки истражувања. Норвешката станица и била позајмена на Јужна Африка по повлекувањето на норвешката експедиција во 1960 година. Јужна Африка подоцна ја изградила станицата SANAE, во близина на сега веќе непостоечката станица во Норвешка. Советскиот Сојуз, а подоцна и Русија, одржувале континуирани операции, иако се преселиле од станицата Лазарев до станицата Новолазаревскаја. Јапонија е сместена на својата станица Шова од 1957 година, освен за пауза од неколку години. Белгија ја затворила својата станица Крал Бодуен во 1961 година, иако имала ограничени операции во соработка со Холандија во 1964-66 година. Соединетите Американски Држави ја основале привремената станица Плато во 1966 година.[8]

Во 1948 година, на новосоздадениот Норвешки поларен институт му била доделена администрацијата на норвешките територии на Арктикот и Антарктикот, вклучувајќи ја и Земјата на Кралицата Мод.[14] Норвешка испратила две големи експедиции на територијата во 1940-тите и 1950-тите, но нејзините напори опаднале после тоа.[9] На 21 јуни 1957 година, територијата станала предмет на норвешкиот суверенитет како зависност (biland),[2] и Антарктичкиот договор официјално стапил на сила на 23 јуни 1961 година [25] Норвешката активност во текот на 1960-тите била ограничена на некои помали ко-експедиции со САД, сè додека постепено не се зајакнала по поголема експедиција во западната земја на кралицата Мод и источното Веделово Море од страна на Норвешкиот поларен институт во 1976-77 година.[8][9]

Основан во 1978 година,[26] Одделот за поларни работи на норвешкото Министерство за правда и полиција, со седиште во Осло, добил администрација на норвешките поларни области, вклучувајќи ја и оваа територија.[27] Од 1979 година, Норвешкиот поларен институт е дирекција под Министерството за животна средина.[28]

 
Главната истражувачка станица во Норвешка, Трол, во Земјата на кралицата Мод.

Во 1992 година, експедицијата на Ивар Толефсен ги направила првите искачувања на неколку планини.[8] Норвешка ја основала летната станица Трол во 1989-1990 година.[8][9] Во 2003 година, министерот за животна средина Борге Бренде станал првиот норвешки министер што ја посетил земјата на кралицата Мод, и тој набрзо одвоил средства за проширување на станицата Трол.[29] Трол бил надграден во 2005 година [8][9] како дел од стогодишнината од независноста на Норвешка.[29] Меѓу гостите биле и министерот за надворешни работи Јан Петерсен и министерот за животна средина Кнут Арилд Хареиде [29], а Трол бил официјално отворен од кралицата Соња, првата кралица што некогаш го посетила Антарктикот.[4][30] Во 2008 година, премиерот Јенс Столтенберг, придружуван од четириесет официјални лица, научници и новинари, станал првиот норвешки премиер што ја посетил Земјата на кралицата Мод. Тој лично именувал три планини околу станицата Трол каде што бил сместен, иако избрал да спие на отворено во шатор, наместо во кревет внатре. Тој изјавил дека целта на посетата е да се бара имотот на Норвешка на Антарктикот, како и да се дознае повеќе за истражувањето за климата во Трол, што според него е клучно за подобро разбирање на глобалните климатски промени.[4][30]

Во 2015 година, кралот Харалд V станал првиот владејачки монарх во светот што го посетил Антарктикот кога заминал во Земјата на кралицата Мод.[31]

правен статус

уреди
 
Локациите на Норвешка (жолтеникаво бела) и Земјата на кралицата Мод (црвени ленти).

Како и сите други територијални претензии на Антарктикот, норвешкото барање кон Земјата на кралицата Мод (заедно со неговото барање за островот Петар I) е предмет на Антарктичкиот договор. Договорот јасно покажува дека Антарктикот може да се користи само за мирни цели и ја гарантира слободата на научните активности. Промовира меѓународна научна соработка и забранува какви било активности поврзани со јадрено оружје. Иако територијалните претензии не се поништени со договорот, сите барања според член III од договорот се во сила суспендирани сè додека тој е во сила.[28][32][33] Норвешка, Австралија, Франција, Нов Зеланд и Обединетото Кралство меѓусебно ги признале меѓусебните претензии на Антарктикот.[34] Но, постои прашање за вистинските граници на барањето, бидејќи првичните норвешки разграничувања и кон Јужниот пол и кон морето биле оставени нејасни. Очигледно ова било за да се избегне прифаќање на употребата на „секторскиот принцип“ за претензиите на Советскиот Сојуз за Северноледениот Океан.[35] Во 2015 година, Норвешка делумно го поправила ова прашање со формално полагање на своето барање за областа помеѓу Земјата на кралицата Мод и Јужниот Пол.[3]

Норвешката администрација е контролирана од Одделот за поларни прашања на Министерството за правда и полиција, сместена во Осло.[36] Припојувањето на територијата е регулирано со Законот за зависност од 24 март 1933 година; Кралицата Мод била додадена на 21 јуни 1957 година. Тој утврдува дека норвешкото кривично право, приватното право и процесното право се применуваат на територијата, покрај другите закони кои експлицитно наведуваат дека тие важат на територијата. Понатаму, тој утврдува дека целата земја и припаѓа на државата и забранува и јадрени детонации и складирање на јадрен отпад.[37]

Од 5 мај 1995 година, норвешкиот закон бара од сите норвешки активности на Антарктикот да го следат меѓународното право за животна средина за Антарктикот. Норвешките граѓани кои планираат активности во Земјата на кралицата Мод мора да се пријават во Норвешкиот поларен институт, кој може да забрани каква било активност што не е во согласност. Оние кои ја посетуваат Земјата на кралицата Мод мора да ги следат законите за заштита на природата, третманот на отпад, загадување и осигурување за операции за пребарување и спасување.[38]

Фауна и флора

уреди
 
Снежен цевконосец е еден од видовите птици пронајдени во Земјата на кралицата Мод.

Постојат три типа на птици: антарктички цевконосец, снежнен цевконосец и јужен поларен поморник. Антарктичкиот цевконосец живее на морскиот мраз поголемиот дел од годината, со исклучок на сезоната на размножување (на Антарктикот, од ноември до февруари), кога се движи кон планините во внатрешноста.[39] Една карпеста област без мраз на Брегот на Принцезата Астрид наречена Свартамаренска Мланина е домаќин на најголемата позната колонија на Антарктикот во внатрешноста на морски птици кои се размножуваат, речиси 1 милион (250.000 пара).[9][39] Во оваа област се размножуваат и многу снежни цевконосци и јужнополарни скуди. Снежните цевконосци обично се распространети во помали колонии низ планинските области на земјата на кралицата Мод. За време на сезоната на размножување, јужнополарниот поморник се храни исклучиво со јајца, како и со млади и возрасни птици, од двата вида габи.[39]

Царскиот пингвин има некои од местата за размножување концентрирани во Земјата на Кралицата Мод.[40] Сите четири вистински антарктички фоки, имено, Веделовата фока, Леопардската фока, ракојадна фоката и Росовата фока, може да се најдат во морето на кралот Хокон VII кај Земјата на кралицата Мод.[41][42] Рос се наоѓа во најголем број во морето на кралот Хокон VII.[43]

Областите на нунатак имаат недостиг на флора, ограничена на лишаи, бриофити и алги. Таму не се наоѓаат цветни растенија. Норвешкиот поларен институт не регистрирал појава на загрозени или ретки растенија или животни во Земјата на кралицата Мод, познатите што на тој начин постојат кај здрави популации.[41]

Истражувачки станици

уреди
 
Станица SANAE IV

Кралицата Мод моментално е дом на 12 истражувачки станици: норвешките станици Трол и Тор; Руската станица Новолазаревскаја; САНАЕ IV од Јужна Африка; шведскиата Васа ; финската Абоа; германската Нојмаер-станица III и Конен; Индиската станица Маитри; јапонската станица Шова и станицата Фуџи; и белгиската принцеза Елизабет Бајс. Вкупното летно население на овие станици е приближно 494, но со значително помалку во зима.

Овие станици се поврзани со проектот Dronning Maud Land Air Network (DROMLAN), кој е кооперативен договор за транспорт помеѓу единаесет нации со истражувачки станици во Источен Антарктик. Авиони со долг дострел летаат помеѓу Кејп Таун, Јужна Африка и или аеродромот Трол, кој се наоѓа на истражувачката станица Трол, или пистата на станицата Новолазаревскаја. Од овие два главни аеродроми, помалите авиони можат да летаат понатаму до други дестинации на Антарктикот.[4]

Норвешката Трол станица служи како главен центар на мрежата DROMLAN преку аеродромот Трол.[4] Истражувањата во Трол вклучуваат мерења на воздухот и атмосферата,[44] следење на стакленички гасови и колонии на птици, како и метеоролошки и климатски истражувања.[29] Другата норвешка станица, Тор, е основана за истражување на птици во колонијата за размножување во планината Свартамарен.[39]

Активностите што ги спроведува руската станица Новолазаревскаја вклучуваат мониторинг на животната средина, геодезија /мапирање, геомагнетни и метеоролошки набљудувања, глациологија, биологија, јоносфера / Аурорални набљудувања, лимнологија, геологија, геофизика и сеизмологија.[45]

 
врска=//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/55/Holtedahlfjella Nord.jpg/220px-Holtedahlfjella Nord.jpg

Јужноафриканската станица САНАЕ IV, наследник на три поранешни станици, била завршена во 1997 година. Истражувањата во САНАЕ IV вклучуваат инвазивна биологија /екологија, геологија, геоморфологија и атмосферски науки. Нејзините капацитети вклучуваат мала болница и хангар со два хеликоптери.[46]

Шведската станица Васа и финската станица Абоа заедно ја сочинуваат базата Норденскиолд и соработуваат во истражувањето и логистиката. Спроведените истражувања вклучуваат геодезија/мапирање, глациологија, човечка биологија, метеоролошки набљудувања, геологија и геофизика.[47]

Германската Нојмаер-Станица III, завршена во 2009 година, наследила две поранешни станици кои биле затрупани од снег и мраз.[18] Спроведува геофизички, метеоролошки и сеизмолошки истражувања, како и мерења на хемијата на воздухот и мониторинг на атмосферскиот озон.[48] Другата германска станица, Конен, бил отворена како дел од голем проект за дупчење мраз.[49]

Станицата Маитри ја наследила станицата Дакшин Ганготри во 1989 година, првата индиска база на Антарктикот.[50] Истражувањата на Маитри се фокусираат на геологијата и проучувањето на суперконтинентот Гондвана, кога Индија и Антарктикот припаѓале на иста копнена маса. Вклучува и инженерско истражување со ниски температури што се релевантни за условите на Хималаите.[51]

Станицата Шова е главната истражувачка станица во Јапонија на Антарктикот. Таму се спроведува широк спектар на истражувања, вклучувајќи физика на горната атмосфера, метеорологија, сеизмологија, гравиметрија, геодезија/мапирање, океанографија, глациологија, геологија, морска и копнена биологија и медицински истражувања.[52] Другата јапонска станица, станицата „Фуџи“ била отворена како дел од големиот проект за формирање мраз.[11] Главно ги проучува климатските промени и спроведува длабоко дупчење и атмосферски набљудувања.[53]

Белгиската База на Зејата на Принцезата Елизабета е основана како проект за промовирање на поларните науки, како и за демонстрација на можноста за изградба на незагадувачка станица.[54] Истражувањето го спроведува меѓународен тим на научници, кои ја проучуваат климатологијата, глациологијата и микробиологијата.[55]

Популарна култура

уреди

Земјата на Кралицата Мод е претставена во видео играта од 2021 година Battlefield 2042 како поставка на мапата за повеќе играчи Breakaway.[56]

Норвешка поп група е позната како Dronning Mauds Land, што во превод значи Земја на кралицата Мод.[57]  

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Minifacts about Norway 2011: 2. Geography, climate and environment“. Statistics Norway. 2011. Посетено на 21 August 2011.
 2. 2,0 2,1 „Forutsetninger for Antarktistraktaten: Dronning Maud Lands statsrettslige stilling – "utviklingen" frem til 1957“. Norsk Polarhistorie (норвешки). Архивирано од изворникот на 2021-05-13. Посетено на 15 May 2011.
 3. 3,0 3,1 Rapp, Ole Magnus (21 September 2015). „Norge utvider Dronning Maud Land helt frem til Sydpolen“. Aftenposten (норвешки). Oslo, Norway. Посетено на 22 September 2015. …formålet med anneksjonen var å legge under seg det landet som til nå ligger herreløst og som ingen andre enn nordmenn har kartlagt og gransket. Norske myndigheter har derfor ikke motsatt seg at noen tolker det norske kravet slik at det går helt opp til og inkluderer polpunktet.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Rubin, 2008, p. 305.
 5. Празен навод (help)
 6. Utenriksdepartementet (12 June 2015). „Meld. St. 32 (2014–2015)“. Regjeringa.no. Посетено на 14 January 2019.
 7. Stonehouse, pp. 155–156.
 8. 8,00 8,01 8,02 8,03 8,04 8,05 8,06 8,07 8,08 8,09 8,10 8,11 8,12 8,13 Gjeldsvik, Tore. „Dronning Maud Land“. Store norske leksikon (норвешки). Посетено на 9 May 2011.
 9. 9,00 9,01 9,02 9,03 9,04 9,05 9,06 9,07 9,08 9,09 9,10 „Dronning Maud Land“ (норвешки). Norwegian Polar Institute. Архивирано од изворникот на 21 July 2012. Посетено на 10 May 2011.
 10. 10,0 10,1 Shirihai, Hadoram; Cox, John (2008). The complete guide to Antarctic wildlife: birds and marine mammals of the Antarctic continent and the Southern Ocean. Princeton University. стр. 517. ISBN 978-0691136660.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 11,5 11,6 Mills, 2003, p. 540.
 12. Elvevold, Synnøve (2005). „Geologi i Antarktis“ (PDF) (норвешки). Norwegian Polar Institute. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-07. Посетено на 18 July 2011. Наводот journal бара |journal= (help)
 13. Heldal, 2011, p. 10.
 14. 14,0 14,1 Heldal, 2011, p. 11.
 15. Joyner, 1992, p. 47.
 16. Hatherton, Trevor (1965). Antarctica. Taylor & Francis. The New Zealand Antarctic Society. стр. 21.
 17. „1911“. Norsk Polarhistorie (норвешки). Посетено на 11 July 2011.
 18. 18,0 18,1 Rubin, 2008, p. 304.
 19. 19,0 19,1 19,2 Widerøe, Turi (2008). „Annekteringen av Dronning Maud Land“. Norsk Polarhistorie (норвешки). Архивирано од изворникот на 24 September 2015. Посетено на 15 July 2011.
 20. Murphy, 2002, p. 192.
 21. Murphy, 2002, p. 204.
 22. 22,0 22,1 „Forutsetninger for Antarktistraktaten“. Norsk Polarhistorie (норвешки). Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 15 May 2011.
 23. Molle, Kris (2 December 2010). „Maudheim“. Polar Conservation Organisation. Архивирано од изворникот на 2011-10-05. Посетено на 22 July 2011.
 24. „Maudheim-ekspedisjonen (NBSX)“. Norsk Polarhistorie (норвешки). Архивирано од изворникот на 2012-03-21. Посетено на 22 July 2011.
 25. „Forutsetninger for Antarktistraktaten: Antarktistraktaten“. Norsk Polarhistorie (норвешки). Посетено на 15 May 2011.
 26. „Polar Affairs Department“. Norwegian Social Science Data Services. Архивирано од изворникот на 2012-06-03. Посетено на 12 July 2011.
 27. „Polar Affairs Department“. Norwegian Ministry of Justice and the Police. 16 June 2006. Посетено на 12 July 2011.
 28. 28,0 28,1 Molle, Kris (29 October 2010). „Norway and Antarctica“. Polar Conservation Organisation. Архивирано од изворникот на 2011-10-05. Посетено на 22 July 2011.
 29. 29,0 29,1 29,2 29,3 Jaklin, G. S. (2005). „Norge: Året rundt i Antarktis“ (PDF) (норвешки). Norwegian Polar Institute. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-07-21. Посетено на 18 July 2011. Наводот journal бара |journal= (help)
 30. 30,0 30,1 Jenssen, Elin Vinje (22 January 2008). „Stoltenberg named mountains in Antarctica“. Norwegian Polar Institute. Посетено на 15 May 2011.
 31. „King Harald visits Antarctic namesake“. The Local. 11 February 2015. Архивирано од изворникот на 15 February 2015. Посетено на 15 February 2015.
 32. „Antarktistraktaten“ (норвешки). Norwegian Polar Institute. Посетено на 18 July 2011.
 33. „The Antarctic Treaty (ATS)“. Ats.aq. Архивирано од изворникот на 2018-10-01. Посетено на 14 January 2019.
 34. National Research Council (U.S.) Polar Research Board (1986). Antarctic treaty system: an assessment. National Academies Press. стр. 370. ISBN 978-0-309-03640-5.
 35. Joyner, Christopher C. (1992). Antarctica and the Law of the Sea. Martinus Nijhoff Publishers. ISBN 978-0792318231. Посетено на 14 January 2019 – преку Google Books.
 36. „Polar Affairs Department“. Norwegian Ministry of the Environment. 16 June 2006. Посетено на 18 July 2011.
 37. „Lov om Bouvet-øya, Peter I's øy og Dronning Maud Land m.m. (bilandsloven)“. Lovdata (норвешки). 13 July 2011. Посетено на 18 July 2011.
 38. „Antarktis“. Norwegian Ministry of the Environment. Посетено на 19 May 2010.
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 Strøm, Hallvard. „Faktaark: Sjøfuglene i Antarktis“ (норвешки). Norwegian Polar Institute. Архивирано од изворникот на 28 September 2011. Посетено на 11 July 2011.
 40. Rubin, 2008, p. 120.
 41. 41,0 41,1 „Dronning Maud Land“ (норвешки). Miljøstatus i Norge. 6 September 2010. Архивирано од изворникот на 2011-09-28. Посетено на 15 July 2011.
 42. Joyner, 1992, p. 26.
 43. Stone, David (1995). Seals. International Union for Conservation of Nature. стр. 19. ISBN 978-2-8317-0049-6.
 44. „Antarktis: Troll får nye krefter“. Norwegian Institute for Air Research. Архивирано од изворникот на 7 July 2010. Посетено на 4 October 2010.
 45. Molle, Kris (2 December 2010). „Novolazarevskaya“. Polar Conservation Organisation. Архивирано од изворникот на 5 October 2011. Посетено на 21 August 2011.
 46. Rubin, 2008, pp. 304–305.
 47. Molle, Kris (2 November 2010). „Aboa“. Polar Conservation Organisation. Архивирано од изворникот на 5 October 2011. Посетено на 21 August 2011.
 48. Molle, Kris (2 December 2010). „Neumayer“. Polar Conservation Organisation. Архивирано од изворникот на 5 October 2011. Посетено на 21 August 2011.
 49. Mills, 2003, p. 259.
 50. Rubin, 2008, p. 306.
 51. McGonigal, 2009, p. 110.
 52. „Syowa“. Polar Conservation Organisation. 3 November 2010. Архивирано од изворникот на 5 October 2011. Посетено на 21 August 2011.
 53. Molle, Kris (3 November 2010). „Dome Fuji“. Polar Conservation Organisation. Архивирано од изворникот на 5 October 2011. Посетено на 21 August 2011.
 54. „Princess Elisabeth Antarctica“. Princess Elisabeth Antarctica. Посетено на 21 August 2011.
 55. Molle, Kris (2 November 2010). „Princess Elisabeth“. Polar Conservation Organisation. Архивирано од изворникот на 5 October 2011. Посетено на 21 August 2011.
 56. Arts, Electronic (2021-06-07). „Battlefield 2042 Maps – Electronic Arts“. Electronic Arts Inc. (англиски). Посетено на 2021-06-12.
 57. Dronning Mauds Land

Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.