ЈАНАЕ IV — актуелна јужноафриканска истражувачка база на Антарктикот која се наоѓа на Веслескарвет, Земја на Кралицата Мод. Базата е дел од Јужноафриканската Национална Антарктичка Програма (ЈАНАП) и е управувана од Јужноафриканската Национална Антарктичка Експедиција.[4]

ЈАНАЕ IV
Антарктичка база
Јужноафриканската национална антарктичка експедиција IV
ЈАНАЕ IV на врвот на Велескарвет.
ЈАНАЕ IV на врвот на Велескарвет.
Земја ЈАР
АнтарктикВелескарвет
Земја на Кралицата Мод
Антарктик
Управувана одЈужноафриканска национална програма за Антарктик
Основана1997; пред 25 години (1997)
Надм. вис.[1]&10000000000000856000000856 м
Население
 • Вкупно
 • лето: 60
 • зима: 10
ВидЦела година
ПериодГодишен
СтатусОперативен
[2][3]

Другите две бази на ЈАНАП се наоѓаат на островите Гоф и Марион.

Местоположба уреди

Базата е сместена во регионот Земја на Кралицата Мод на Источен Антарктик, на врвот на карактеристичниот нунатак со рамен врв, Веслескарвет, на работ на планинскиот опсег Ахлман. Основата е приближно 80 километри од работ на континентот (исто така познат како линија за заземјување) и 160 километри од работ на ледениот гребен. Веслескарвет е целосно опкружен со глацијална ледена покривка.

Концепт уреди

Првите три истражувачки станици ЈАНАЕ биле сместени на Фимбуловиот Леден Гребен во близина на брегот и биле предмет на постепено закопување на снегот и евентуално дробење што се случува кај сите станици изградени на овој начин. Со визија за создавање на потрајна станица, ЈАНАЕ IV била завршена во 1997 година со користење на дизајн кој бил револуционерен во тоа време - структура подигната на потпорници која дозволува снегот да провее одоздола и на тој начин го ограничува таложењето.

Со изградбата на базата во близина на карпите на Веслескарвет, концептот бил дополнително унапреден: снегот што би се собирал од ветрот на базата и на крајот ќе напредува да ја покрие, наместо тоа се издувува на 250 метарските високи карпи. Благодарение на оваа одлика, станицата треба далеку да го надмине краткиот корисен век на нејзините претходници, а покачениот дизајн оттогаш се применува на поновите станици, како што се новата истражувачка станица Хали на Британското Антарктичко истражување и новата германска Нејмајер III.

Станицата има покрив со портокалова боја за подобра видливост од воздух. Долната страна на станицата порано била обоена во сина боја која теоретски била малку загреана од сонцето и придонесувала за намалување на таложењето мраз под станицата. Во 1999 година, јужноафриканскиот министер за животна средина и туризам одлучил дека оваа шема на бои премногу потсетува на старото знаме на Јужна Африка и наредил портокаловиот покрив да биде обоен во светло црвена боја.[5][6] На крајот, покривот останал портокалов, а сината долна страна исто така била обоена во портокалова боја.[7]

Основен распоред уреди

ЈАНАЕ IV се состои од три поврзани модули, долги 44 метри и широки 14 метри. Две помали блиски структури содржат сателитска антена што се користи за комуникации и бункери за дизел-гориво. Споени од крај до крај во ориентација север-југ, базните модули се надополнети на северниот крај со голема подигната област за слетување на хеликоптер со дел за подигнување што овозможува возилата да се носат во хангарот за одржување.

Ц-влокот, најсеверниот модул, содржи голем хангар, генераторска просторија, работилница, складиште за вода, постројка за преработка на отпадни води, продавници за опрема, канцеларии на машински и електроинженери, канцеларија за летање, гимназија и сауна. Во оваа област се сместени и неутронските монитори на Северозападниот универзитет [1].

Б-блокот, средниот модул, содржи кујна, трпезарија, два ТВ салони, бар, соба за игри, соба за пушачи, библиотека, перална и сместувачки единици.

А-блокот, јужниот модул, содржи радио соба и центар за комуникации, медицинска установа, темна соба, канцеларии за различни истражувачки проекти, канцеларија на лидерот, две лаборатории за физика, влажна лабораторија, простории за складирање, друга перална и сместувачки единици.

Модулите се поврзани со еднокатни врски кои служат и како влезови со скали до површината 4 метри под основата. Секоја врска содржи влезен ходник со две врати (создавање рудиментирана „воздушна брава“ за да се спречи прекумерно ладење при влегување и излегување од основата) како и соблекувална и електронски табли.

Објекти уреди

Основата генерира енергија користејќи три дизел генератори. Водата се создава со рачно фрлање на снег во топилница за снег, која потоа ги топи снегот и мразот и автоматски ја пумпа водата во резервоарите за чување. Отпадната вода и канализацијата се третираат во основата, а единствениот нуспроизвод е чистата вода која потоа се ослободува назад во околината. Сите отпадоци се сортираат, се дробат и се затвораат во празни барабани за гориво за враќање во Јужна Африка.

Иако основата е добро изолирана со нејзините дебели ѕидови и тројно застаклените прозорци, внатрешните области треба активно да се загреваат. Ова се постигнува со три средства. Прво, топлината што ја создаваат дизел генераторите се користи за загревање на водата за чешмите и тушевите, која потоа се циркулира низ основата. Второ, истата топлина на генераторот се користи за загревање на воздухот кој се пренесува преку системот за контрола на климата. Трето, мали електрични ѕидни и вентилаторски грејачи се достапни во сите внатрешни простории. Се прават напори внатрешната температура да се одржува на 18 °C (64 °F), иако некои области (како што е хангарот) се ладат многу под ова во зима.

ЈАНАЕ IV има напредни комуникациски способности користејќи и сателитски и радио системи. Постојаната сателитска врска со седиштето во Кејптаун обезбедува три телефонски линии и една линија за факс и пристап до интернет речиси широкопојасен. Членовите на тимот на Антарктикот уживаат брз интернет пристап кој им овозможува да се допишуваат со колегите и да останат во контакт со пријателите и семејството.

Персонал уреди

Базата е екипирана и одржувана во текот на целата година од тим научници и помошен персонал. Секој презимувачки тим пристигнува за време на летната експедиција и периодот на преземање на бродот за истражување и логистика SA Agulhas II, останува во базата во текот на австралната зима и се враќа во Јужна Африка на крајот на следната летна сезона - експедиција од приближно 16 месеци. Летната експедиција и тимот за повторно снабдување (со исклучок на екипажот на бродот) се состои од 80-100 лица и вклучува административен персонал, оператори на тешки возила, екипаж на хеликоптер, персонал за одржување, новиот тим за презимување и голем научен контингент. Во текот на краткото лето (обично од декември/јануари до февруари/март) базата мора да биде снабдена со храна, опрема и гориво, сите отпадни производи мора да се отстранат за транспорт назад во Јужна Африка, новиот тим за презимување мора да добие обука на лице место и мора да се завршат научните истражувања кои не можат да се преземат во зимските месеци (како што е продолжената теренска работа).

Тимот што презимува останува сам во базата и е изолиран помеѓу месеците март и декември. За да биде целосно самодоволен, тимот обично се состои од следниот персонал:

 • Електронски инженер кој работи како комуникациски техничар,
 • Машински инженер одговорен за базните системи
 • Електро инженер кој управува со производство и дистрибуција на електрична енергија
 • Двајца дизел механичари одговорни за одржување на дизел генераторите, тешките возила
 • Метеоролог кој врши и набљудувања и прогнози
 • Физичар/инженер за космички зраци одговорен за различни истражувачки проекти
 • Радарски физичар/инженер со висока честота одговорен за проектите на радарите на аурора
 • Трет научник одговорен за проектите на Меѓународната поларна година и други инсталации
 • Лекар

Водачот на експедицијата се избира од тимот за презимување пред заминувањето на експедицијата, а на негово место се избира заменик доколку се појави потреба. Водачот на експедицијата е одговорен за административни задачи и известува до седиштето на Јужноафриканската национална програма за Антарктик во Јужна Африка.

Истражување уреди

 
Балон кој лебди на небото

Причината за постоењето на ЈАНАЕ IV е да обезбеди постојана база во текот на целата година за научниците кои преземаат истражувачки проекти под покровителство на ЈАНАП. Истражувањата што се спроведуваат во текот на целата година се претежно во физичките науки, додека летните месеци дозволуваат истражување во поразновидни области како што се океанографијата, биологијата, геологијата и геоморфологијата. Неодамнешните проекти, исто така, се фокусирале на изворите на обновливи извори на енергија како што се соларната и особено производството на енергија од ветер. Во моментов не се преземаат никакви формални медицински истражувања.

Тековните истражувачки програми за физички науки вклучуваат антарктичко магнетосферско и јоносферско набљудување на земјата (АМИГО),[8] Експеримент со радар на јужната хемисфера [8] и Super Dual Auroral Radar Network ( SuperDARN), Антарктичко истражување на космичките зраци (ANOKS),[8] радио истражување со многу ниска честота (VLF) и разни проекти за меѓународна поларна година.[9][10]

Детални информации за истражувачките проекти може да се најдат во делот за истражување на мрежната страница на ЈАНАП[10]

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 „Unit for Space Physics: Neutron Monitor Data“. North-West University. Архивирано од изворникот на 2022-03-03. Посетено на 2 October 2010.
 2. „SANAE IV“. South African Department of Environmental Affairs and Tourism. Посетено на 2 February 2009.[мртва врска]
 3. „SANAE Teams“. South African National Antarctic Programme. Архивирано од изворникот на 27 October 2009. Посетено на 12 October 2010.
 4. „General Information“. South African National Antarctic Programme. Архивирано од изворникот на 26 January 2009. Посетено на 2 February 2009.
 5. „Laaste oranje-blanje-blou byt in die ys“. Beeld (Afrikaans). 24 March 2001. Архивирано од изворникот на 3 July 2011. Посетено на 4 October 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. Brümmer, Willemien (24 March 2001). „Sanae IV kry nuwe politieke baadjie“. Die Burger (Afrikaans).CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. https://sanae360.sanap.ac.za#
 8. 8,0 8,1 8,2 Cooper, John (June 2006). „ANTARCTICA AND ISLANDS - Background Research Paper produced for the South Africa Environment Outlook report on behalf of the Department of Environmental Affairs and Tourism“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 10 December 2015. Посетено на 5 October 2010.
 9. „Programmes“. SA Space Portal of the National Research Foundation of South Africa. Архивирано од изворникот на 10 October 2008. Посетено на 2009-02-02.
 10. 10,0 10,1 „SANAP Research“. South African National Antarctic Programme. Архивирано од изворникот на 27 October 2009. Посетено на 2009-02-02.

Надворешни врски уреди