База „Претседател Едуардо Фреј Монталва“


База „Претседател Едуардо Фреј Монталва“ — најважната антарктичка база на Чиле. Се наоѓа на полуостровот Филдес, област без мраз, пред заливот Филдес, западно од Островот на Кралот Џорџ, Јужните Шетландски Острови. Сместена покрај станицата Ескудеро и на само 200 метри од руската станица Белингсхаузен, нејзините географски координати се 62°12′0″S 58°57′51″W / 62.20000° ЈГШ; 58.96417° ЗГД / -62.20000; -58.96417, на надморска височина од 10 метри. Основата се наоѓа во чилеанската комуна Антарктика, која е територија на Антарктикот за која има претензии Чиле [1] (Провинција Антарктика Чилена, Магаљанес и Чилеански Антарктик).

Аеродром „Родолфо Марш Мартин“
Општо
Аеродромски видавионска писта
Служи заБаза „Претседател Едуардо Фреј Монталва“
МестоположбаОстров на Крал Џорџ
Јужни Оркниски Острови
Антарктик
Карта
Местоположба наАеродром „Родолфо Марш Мартин“
Писта
Правец Должина Површина
ст м
11/29 4.238 1.292 Gravel

Во близина се и базите „Голем Ѕид“ (Кина), „Артигас“ (Уругвај), „Крал Сејонг“ (Република Кореја), „Карлини“ (Аргентина), „Командант Фераз“ (Бразил), „Арктовски“ (Полска) и „Мачу Пикчу“ ( Перу). Подалеку е базата „Капетан Артуро Прат“, исто така чилеанска, 50 км на запад.

Опис уреди

Има 1300 метри долга воздушна патека (Teniente Rodolfo Marsh Martin Aerodrome, ICAO Code SCRM),[2] со 50 интерконтинентални и 150 интраконтинентални летови секоја сезона, служејќи како превозно средство до многу блиски бази. Вклучува и станбена зона Вила Лас Естрељас која има болница, училиште, банка, мал супермаркет итн. Максималната популација во текот на летото е 150 луѓе, а просекот во зима е околу 80 луѓе.[3]

Почнала да работи во 1969 година како Метеоролошки центар „Едуардо Фреј“. Кога инсталациите биле проширени, таа била преименувана во База Родолфо Марш, со метеоролошкиот центар што го задржал своето првобитно име. Во текот на деценијата во 1990 година, сите инсталации го добиле името База „Претседател Едуардо Фреј Монталва“, при што воздушната патека го задржала името Родолфо Марш.[4]

Клима уреди

Како и крајбрежните области на Антарктичкиот Полуостров и подантарктичките острови јужно од 60º паралелата, областа има клима на тундра, која може да биде значително гранична „поларна клима под влијание на морето“, благодарение на температурите кои ретко паѓаат под −15 °C (5 °F) во зима (што е вообичаено во поголемиот дел од Антарктикот) и температури кои би можеле да се издигнат неколку степени над нулата во поголемиот дел од годината. Областа на базата и неговата близина (всушност целиот остров) доживува прилично обилни врнежи, со просечна стапка на врнежи од 405 мм годишно,[5] што го прави невообичаено на континентот на Антарктикот, бидејќи континентот е значително посув отколку островите на север.[5]

Климатски податоци за База „Претседател Едуардо Фреј Монталва“
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 13.0
(55.4)
9.2
(48.6)
8.3
(46.9)
5.9
(42.6)
4.6
(40.3)
4.2
(39.6)
5.0
(41)
3.8
(38.8)
4.4
(39.9)
4.4
(39.9)
6.0
(42.8)
8.2
(46.8)
13.0
(55.4)
Прос. висока °C (°F) 2.7
(36.9)
2.9
(37.2)
2.2
(36)
0.6
(33.1)
−0.8
(30.6)
−1.5
(29.3)
−0.9
(30.4)
−2.2
(28)
−1.3
(29.7)
−0.8
(30.6)
0.0
(32)
2.1
(35.8)
0.3
(32.5)
Сред. дневна °C (°F) 1.5
(34.7)
1.6
(34.9)
0.4
(32.7)
−1.7
(28.9)
−3.8
(25.2)
−5.5
(22.1)
−6.5
(20.3)
−6.5
(20.3)
−4.5
(23.9)
−2.6
(27.3)
−1.0
(30.2)
0.6
(33.1)
−2.3
(27.9)
Прос. ниска °C (°F) 0.3
(32.5)
0.6
(33.1)
−1.2
(29.8)
−4.8
(23.4)
−8.2
(17.2)
−9.4
(15.1)
−13.2
(8.2)
−11.3
(11.7)
−8.0
(17.6)
−5.6
(21.9)
−2.8
(27)
−0.3
(31.5)
−5.3
(22.5)
Најниска забележана °C (°F) −5.1
(22.8)
−5.8
(21.6)
−9.9
(14.2)
−16.8
(1.8)
−23.6
(−10.5)
−24.2
(−11.6)
−28.5
(−19.3)
−28.7
(−19.7)
−23.0
(−9.4)
−17.0
(1.4)
−10.7
(12.7)
−6.8
(19.8)
−28.7
(−19.7)
Прос. врнежи мм (ин) 53.8
(2.118)
52.3
(2.059)
52.5
(2.067)
46.6
(1.835)
31.0
(1.22)
29.2
(1.15)
32.2
(1.268)
34.5
(1.358)
42.0
(1.654)
47.7
(1.878)
41.0
(1.614)
30.1
(1.185)
492.9
(19.406)
Прос. релативна влажност (%) 91 89 89 89 88 90 89 88 89 90 89 81 89
Сред. бр. сончеви часови месечно 83.8 71.2 57.3 23.6 8.3 1.2 3.9 15.8 44.2 93.2 104.5 98.1 605.1
Извор: Метеоролошка управа на Чиле (податоци за температурата: 1970-2004, сите останати 1990-2000) [6]

Наводи уреди

  1. Antarctica
  2. Great Circle Mapper. „SCRM - Airport“. Gc.kls2.com. Посетено на 27 February 2012.
  3. (на шпански) Expedicion Antartica Архивирано на {{{2}}}.
  4. Chilean "EDUARDO FREI" Antarctic Base
  5. 5,0 5,1 Presidente Eduardo Frei Montalva - permanent station of Chile, Antarctica - Sunrise, sunset, dawn and dusk times for the whole year - Gaisma
  6. Cerda, Jorge; Zamora, Monica (2007). „CLIMATOLOGÍA DE LA PENINSULA ANTARTICA Y DE LA BASE PRESIDENTE EDUARDO FREI MONTALVA“ (PDF). Climatologica Antartica (шпански). Dirección Meteorológica de Chile. Архивирано од изворникот (PDF) на April 17, 2012. Посетено на May 10, 2013.

Надворешни врски уреди