Купола А или Купола Аргус е највисоката ледена купола на Антарктичката Висорамнина, кој се наоѓа 1.200 км во внатрешноста. Се смета дека е најстудено природно место на Земјата, со температури кои се верува дека достигнуваат −90 to −98 °C (−130 to −144 °F). Се наоѓа во близина на центарот на Источен Антарктик, приближно на половина пат помеѓу огромната ледничка позиција на Ледникот Ламберт и географскиот Јужниот Пол, во рамките на Австралиско барање[1].

Купола А
Купола Аргус
Купола А на интерактивна карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.4093 м
Истакнатост1639 м
Заведена какоУлтра
Координати80°22′S 77°21′E / 80.367° ЈГШ; 77.350° ИГД / -80.367; 77.350Координати: 80°22′S 77°21′E / 80.367° ЈГШ; 77.350° ИГД / -80.367; 77.350
Друго имеКупола Аргус
Географија
МестоАнтарктик

Опис Уреди

Куполата Аргус се наоѓа на масивната Ледена покривка на источниот Антарктик и е највисоката ледена одлика на Антарктикот. Dome A е возвишена ледена проминенција, највисокиот покрив на Антарктичката Висорамнина, а височината визуелно не се забележува. Под оваа огромна купола, под најмалку 2.400 метри ледена покривка, се наоѓа Планинскиот венец Гамбурцев, со големина колку европските Алпи.

Името „Купола Аргус“ е дадено од Институтот за истражување на поларните Скот Скот од грчката митологија. Аргус кој што го изградил бродот Арго, во кој Јесон и Аргонаутите патувале по Колхида во потрага по Златно руно.

Оваа локација е една од најсушните локации на Земјата и добива 1 to 3 cм (0.4 ин to 1.2 ин) снег годишно. Поради ова, како и мирното време, оваа локација е одлична локација за добивање ледено јадро примероци за истражување на минатите клими. Температурите во Dome Скоро секоја зима паѓаат под −80 °C (−112 °F).

Истражување Уреди

Деталите за морфологијата на оваа одлика беа утврдени со воздушната радио ехо програма SPRI-NSF-TUD помеѓу 1967 и 1979 година.

Во јануари 2005 година, тим од кинеската национална истражувачка експедиција на Антарктикот (CHINARE) помина 1,228 kм (4,029,000 ст) од Zhongshan Station до Dome A и ја лоцираше највисоката точка на ледената покривка (4,093 м (13,428 ст) надморска височина) со GPS истражување на 80°22′S 77°21′E / 80.367° ЈГШ; 77.350° ИГД / -80.367; 77.350 на јануари 18. Оваа точка е блиску до едниот крај на издолжениот гребен (околу 60 kм (200,000 ст) долг и 10 kм (33,000 ст)), кој е главен мраз подели и има висинска разлика по должина од само неколку метри. Автоматска метеоролошка станица (AWS) беше распоредена на Dome A, а втората станица беше инсталирана приближно на половина пат помеѓу врвот и брегот на местото наречено Eagle (76°25′S 77°01′E / 76.417° ЈГШ; 77.017° ИГД / -76.417; 77.017, 2830 m надморска височина). Овие AWS се управувани како дел од тековната соработка помеѓу Кина и Австралија и вклучуваат трет AWS (LGB69) на 70°50′S 77°04′E / 70.833° ЈГШ; 77.067° ИГД / -70.833; 77.067, 1,854 м (6,083 ст) надморска височина, која работи од јануари 2002 година. Станицата во Dome A се напојува од соларни ќелии и дизел-гориво и бара годишно сервисирање и полнење гориво.

Екстремни температури Уреди

Најстудената температура на воздухот забележана од топломерот во Dome A од јануари 2005 година беше −825 °C (−1,453 °F) во јули 2005 година. Ова можеби е надминато со непотврдено отчитување на −827 °C (−1,457 °F) во јуни 2019 година. најниска површинска температура измерена досега на површината на Земјата ({ {convert|−93.2|C}}) е снимен со сателит на 10 август 2010 година, помеѓу Купола Аргус и Купола F.Анализата на сателитски податоци и атмосферски модели покажува дека Купола F, кој се наоѓа 144 kм (472,000 ст) југоисточно од Купола А, е потенцијално уште подобра локација за побарајте ги најниските температури на Земјата.

Опсерваторија Уреди

Поларниот истражувачки институт на Кина распореди роботска опсерваторија наречена PLATO (ПЛАТО Опсерваторија) на куполата во јануари 2008 година.ПЛАТО беше проектиран и изграден од Универзитетот на Нов Јужен Велс, Сиднеј, Австралија за да обезбеди платформа од која може да се спроведат астрономски набљудувања и тестирање на локацијата. Различни институции од Австралија, САД, Кина и Обединетото Кралство обезбедија инструменти кои беа распоредени со ПЛАТО, овие инструменти ги вклучуваа веб-камерите CSTAR, Gattini, PreHEAT, Snodar, Nigel и ПЛАТО.

Институтот за далечински апликации, Кинеската академија на науките воспостави систем за набљудување базиран на безжична мрежа наречена Dome A-WSN на куполата во јануари 2008 година.

Кунлун станица, третата кинеска станица на Антарктикот, беше поставена на куполата на 27 јануари 2009 година. Досега Антарктикот Кунлун Станицата е погодна како летна станица, но има планови да се развие дополнително и да се изгради аеродром во близина за да се олесни сервисирањето, бидејќи не е достапно со хеликоптер

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди