База „Марамбио“ (шпански: Estación Marambio) — постојана, целогодишна аргентинска станица на Антарктикот именувана по вице-комодорот Густаво Аргентино Марамбио, пионер на антарктичката авијација. Сместена е на островот Марамбио, Греамова Земја, Антарктички Полуостров, околу 100 километри од крајбрежното цивилно село Есперанца.

База „Марамбио“
Estación Marambio
Антарктичка база
База „Марамбио“
База „Марамбио“
Прекар(и): шпански: Puerta de Entrada a la Antártida ("Влезна врата на Антарктикот")
Земја Аргентина
ПокраинаОгнена Земја
ДепартманАргентински Антарктик
РегионГреамова Земја
Антарктички Полуостров
Антарктик
РегионМарамбио (остров)
Отворенаоктомври 29 1969 (1969-10-29)
(1969–70 австралиска летна сезона)
Наречено поГуставо Аргентино Марамбио
Управа
 • ВидДирекција
 • ОрганАргентински антарктички институт
 • ОператорНационална дирекција на Антарктикот
Површина[1]
 • затворен простор2 ха (5 acres)
Надм. вис.&10000000000000196000000196 м
Население [1][2]
 • Лето: 200
 • Зима: 55
Часовен појасART (UTC-3)
ВидЦела година
ПериодГодишен
СтатусАктивни и оперативни
Објекти
 • Главна сала
 • Трпезарија
 • сала за рекреација
 • Ургентна куќа
 • Куќи за персонал
 • аеродром
 • Патнички терминал на авиокомпанија
 • Платформа за паркирање на авиони
 • Летска палуба
 • Потпора за летање на земја
 • Библиотека
 • Пошта
 • Капела
 • Болница
 • Перална
 • Кујна
 • Топилник за снег
 • Радио и сателитска станица
 • Главни и помошни електрани
 • Возен парк за влечни возила
 • Флота на персонал и товарни возила
 • Флота на машини за одржување на патишта
 • Гаража за возила
 • Работилница (машинска, столарска, водоводна, ковачка, електрична енергија)
 • Лабораторија (метеорологија, риометрија, палеонтологија, геологија, глациологија, геодезија)
 • Комора за замрзнување (2)
 • Низа за складирање гориво
 • Складишта и депозити
 • Водоводна и канализациона мрежа за пиење
 • Станица за третман на отпад
 • Противпожарен систем
 • CATV
 • Покриеност со мобилен телефон

Во времето на неговата изградба, базата претставувала првиот аеродром на Антарктикот и сèуште е една од најчесто користените поради неговата соодветност за слетување, поради што се нарекува „Влезна врата на Антарктикот“ (шпански: Puerta de Entrada a la Antártida).[3] Базата е исто така најважната станица на Аргентина на континентот.[3]

Од 2014 година е една од 13-те истражувачки станици на Антарктикот со кои управува Аргентина[4].

Историја уреди

Зголемената активност на Антарктикот што Аргентина ја развила од 1940 година ја создало потребата за воздухопловна писта што ќе може да функционира во текот на целата година. Летот на вице-комодорот Марио Луис Олеза до Јужниот Пол, новоизградената станица Мекмердо во САД и честите операции започнати од станицата Матиенцо ја покажале потребата да се обезбеди подобар транспорт и комуникации во секторот.

Аргентинските воздухопловни сили се обиделе да најдат соодветно место за изградба на аеродром. На 25 ноември 1968 година, два хеликоптери кои оперираат од мразокршачот АРА „Генерал Сан Мартин“ се спуштиле на островот Марамбио како дел од таквото истражување. Нивниот извештај за фаворизирање на местото бил одлучувачки: немало големи пречки што може да го нарушат маневрирањето на авионот, а неговото долго плато било практично без мраз.

 
Аргентинските воздухопловни сили со DHC-2 Beaver на Антарктикот

На 30 август 1969 година, тим на воздухопловните сили предводен од вице-комодор Олеза го окупирал островот, носејќи ги со себе елементите потребни за изградба на проектираната патека за слетување. Кога првично била отворена, пистата ориентирана кон 05/23 имала должина од 300 метри. Таа била првата на континентот.[5] Задачата траела три месеци работа и кулминирала кога De Havilland Canada DHC-2 Beaver, поставен со конвенционални тркала, полетал од станицата Матиенцо и слетал на новиот аеродром. Пред крајот на октомври пистата веќе достигнала 800 метри.[6]

 
Аргентински C-130 и контролна кула, аеродром Марамбио

Станицата е основана на 29 октомври 1969 година. Тој ден Fokker F-27 Friendship на аргентинските воздухопловни сили управуван од вице-комодорот Ервин Роберто Керн, го напуштил Рио Галегос и слетал директно на аеродромот Марамбио, со цивилни и воени власти.[3] Тоа бил првиот авион кој полетал на друг континент и слетал на Антарктикот користејќи конвенционална опрема за слетување: Антарктикот повеќе не претставувал изолирано место; Од тој ден па наваму, сите домашни и странски станици на Антарктикот се поврзувале со остатокот од светот во текот на целата година. Тоа бил најважниот настан на Антарктикот во деценијата.

До април 1970 година, пистата достигнала 1.200 метри должина.[5] На 11 април 1970 година, аргентинските воздухопловни сили почнале да го слетуваат својот Ц-130 Херкулес на Антарктикот кога ТЦ-61 командуван од комодорот Артуро Атос Гандолфи слетал во Марамбио, започнувајќи долгогодишна и непрекината традиција на снабдување со воздух на антарктичките аргентински станици од копното.[6] Претседателскиот авион на Fokker F28 Fellowship Т-01 станал првиот авион што слетал на Антарктикот кога паднал во Марамбио на 28 јули 1973 година, во 13:28 часот.[5]

Комерцијалниот патнички сообраќај од Ушуаја бил најавен за 2018 година [7]

Опис уреди

 
Главна зграда

Од 2014 година, базата има 27 згради со вкупна покриена површина што надминува 20.000 квадратни метри (220.000 sq ft; 2.0 ha). Може да биде домаќин на постојан екипаж од 45 луѓе и голем број научен персонал, со вкупно околу 200 луѓе, иако во просек е населен со 55 членови во зима и 150 во лето. Некои од капацитетите се: главни, трпезариски и рекреативни сали; итна куќа со капацитет од 28 кревети; згради за сместување на персоналот; платформа за паркирање на авиони; лет на палубата; патнички терминал; опрема за поддршка на летање на земјата; библиотека; канцеларија за пошта; теретана; католичка капела; перална; кујна; две комори за замрзнување; топење на снег; сателитска антена за телевизија и интернет; радио комуникациска станица; возила за влечење и превоз на персонал (вклучувајќи трактори, камиони и виљушкари); алати и возила за одржување на патиштата, машински, столарски, ковачки, водоводни и електроенергетски работилници; лабораторија со трафостаници за APT (Автоматски пренос на слика) приемник на сателитски снимки, мерење на озон и UV светлина, поставување и лансирање на балон и радиосонда, Меѓународен метеоролошки центар МБИ и други; неколку магацини и депозити; место за складирање гориво; мрежа за вода за пиење и канализација; модул за согорување и депонирање на отпад и противпожарен систем.

 
Музеј „Патрула Соберанија“, станица Марамбио

Станицата има и CATV и јавна и внатрешна услуга за мобилни телефони.. Медицинскиот апартман го посетуваат еден лекар и тројца болничари, а има три кревети и рендген, стоматологија, коронарна нега и телемедицина. Над 492.000 литри бензин на Антарктикот се користи секоја година за транспорт и за исхрана на 1.000 kW главна електрана со трите генератори на Caterpillar. Станицата има и пречистителна станица за отпадни води. Повеќето згради се поврзани заедно со издигнати метални патеки за да ги изолираат од снег и мраз.

Во 2010 година, аргентинската компанија CITEDEF дизајнирала и инсталирала ветерна турбина на станицата.

Аеродром уреди

Станицата е поддржана од аеродромот Марамбио .

Комуникации уреди

Станицата е поврзана со аргентинското копно и светот преку сателитска станица за надополнување со телефон, факс, телевизија и интернет. Тие, исто така, имаат DirecTV антена која ја обезбедува нивната услуга на целата станица. Аргентинската компанија за мобилни телефони Claro и шпанската Movistar имаат антена за локално покривање. Во рамките на станицата и помеѓу станиците, радиото е најкористеното средство за комуникација, главно преку HF, Vox /Data, аеронаутички VHF - AM и UHF - FM.

Пристапот до Интернет го обезбедува Speedy Argentina, овозможувајќи им на персоналот во станицата да биде трајно поврзан со мрежни услуги. Безжична локална мрежа и Вај-фај го покриваат целиот комплекс, станувајќи едно од најјужните места во светот со безжична мрежа. Телефонската услуга ја обезбедува Telefónica de Argentina по ниски национални тарифи.

Во септември 2006 година, на станицата била додадена и ГСМ мобилна телефонска мрежа, обезбедена од аргентинскиот мобилен оператор CTI Móvil (денес Кларо).[8]

Научни активности уреди

Научните истражувања се планираат и извршуваат од специјализирани одделенија, обично за време на летните кампањи:

 • Earth Sciences врши палеонтологија, стратиграфија, седиментологија, петрографија, криологија, глациологија [9][10] и геодезија .[11][12]
 • Истражувањата на атмосферските науки вклучуваат набљудувања на космичките зраци и јоносферата,[13] и мониторинг на стратосферскиот озон.[14] Озонската лабораторија LAMBI, управувана од станицата Atmospheric Sciences, започнала во 1994 година да добива записи за озон со апсорпција. Тоа е заедничка програма со INTA (Шпански национален институт за воздушна технологија )
 • Геофизиката го анализира составот, структурата и мобилноста на литосферата на Антарктикот со сеизмички, магнетни, магнетотелурични и гравиметриски истражувања. Истражува за тектонската динамика со цел да ја дефинира нејзината конфигурација од креда до денес. Исто така, спроведува палеоклиматски и палеоеколошки студии за да се утврдат релевантните трендови во текот на доцниот кенозоик .
 • Dynamics and Chemistry of Ice ги истражува промените во текот на последната деценија во избраните ледници на островите Рос и Вега. Исто така, ги испитува значајните промени во Ларсеновиот Леден Гребен и обезбедува суштински информации за дистрибуцијата на санта мраз на Антарктикот долж патеките на бродовите кои работат на Антарктикот.
 • Human Impact ги истражува процесите на животната средина во врска со можните пореметувања предизвикани од човечки активности над динамиката на копнениот екосистем во областа Марамбио. Програмата развива упатства за управување и мониторинг на животната средина.

Покрај тоа, базата е дом на различни тековни научни проекти:

 • Програмата за историска археологија Музеоантар се подложува на обновување, зачувување и реставрација на засолништата изградени од шведската антарктичка експедиција 1901–04 на островот Сноу Хил.
 • Во 2011 година, за време на мисијата „Марс во Марамбио“, научниците на НАСА пристигнале на станицата за да тестираат нов вселенски костум дизајниран за идно истражување на Марс.[15]
 • Во 2013 година Финскиот метеоролошки институт во соработка со Servicio Meteorológico Nacional и со аргентинските воздухопловни сили започнале нова континуирана програма за мерење на атмосферата во Марамбио. Набљудувањата опфаќаат стакленички гасови (најчесто CH4 и CO2) додека ги истражуваат физичките, хемиските и оптичките својства на честичките од аеросол и влезното и излезното УВ зрачење. Овој научен проект го направил Марамбио најсеопфатна станица за мерење на атмосферата на континентот Антарктик.[16]
 • Станицата е избрана за место на лансирање балони на францускиот проект Estrateole за проучување на озонската обвивка.

Клима уреди

И покрај релативно ниската географска широчина, станицата Марамбио се наоѓа во клима со ледена капа, иако многу помалку тешка отколку во внатрешноста на Антарктикот.

Сепак, климата е тешка со просечни температури кои ретко се искачуваат над 0 °C (32 °F) и присуството на силни ветрови.[17] Силните ветрови создаваат студ на ветерот што прави температурите да се поладни.[17] Особено, налетите до 220 км/ч може да се појави во текот на зимските месеци.[17] Поради делумното топење на снегот во лето поради високите дневни температури, животните, како и ограничениот растителен свет (мов, лишаи и кантарион) можат да напредуваат во потоплите месеци декември, јануари и февруари.

Просечните месечни температури се движат од −15.1 °C (4.8 °F) во јуни до −1.7 °C (28.9 °F) во декември.[17] Во текот на летото, просечното високо ниво е над нулата додека просечното ниско е −4.2 °C (24.4 °F) .[17] Сепак, температурите можат да достигнат и до 15 °C (59.0 °F) или да паднат под −15 °C (5.0 °F) во текот на летото.[17] Во зима, просечната висока е −11 °C (12 °F) додека просечната ниска е −19 °C (−2 °F) .[17] Повремено, температурите можат да достигнат и над нулата во текот на зимата.[17] Ова се случува кога топол воздух од североисток (се одликува со висока облачност и магла) или од северозапад се движи кон полуостровот.[17] Додека топлиот воздух ги преминува планините на полуостровот, тој се загрева додека се спушта, што доведува до топли и суви услови на начин сличен на ветерот Зонда.[17] Неговата највисока забележана температура била 17.4 °C (63.3 °F) на 23 март 2015 година. Ова било надминато на 9 февруари 2020 година кога температура од 20.75 °C (69.3 °F) била забележана на станицата.[18]

Во станицата често има магла.[17] Декември и јануари се најмагливи месеци, во просек од 16 до 19 дена со магла, додека јуни до септември се најмалку, во просек од 9 до 11 дена.[17] Станицата се одликува со висока облачност во текот на целата година во форма на стратус облаци.[17] Летото е најоблачното време, просечно 24 облачни денови, додека зимите се најмалку најоблачни, во просек од 10 до 11 облачни денови.[17]

Климатски податоци за База „Марамбио“ (1981–2010, 1971–денес)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 15.2
(59.4)
15.8
(60.4)
17.4
(63.3)
12.3
(54.1)
15.4
(59.7)
8.4
(47.1)
10.8
(51.4)
8.5
(47.3)
9.8
(49.6)
11.7
(53.1)
13.8
(56.8)
16.5
(61.7)
17.4
(63.3)
Прос. висока °C (°F) 1.6
(34.9)
0.7
(33.3)
−2.8
(27)
−6.6
(20.1)
−8.5
(16.7)
−10.5
(13.1)
−10.3
(13.5)
−8.9
(16)
−5.8
(21.6)
−3.8
(25.2)
−0.5
(31.1)
1.3
(34.3)
−4.5
(23.9)
Сред. дневна °C (°F) −0.8
(30.6)
−2.0
(28.4)
−6.1
(21)
−10.8
(12.6)
−12.8
(9)
−14.7
(5.5)
−14.7
(5.5)
−13.1
(8.4)
−10.1
(13.8)
−7.6
(18.3)
−3.6
(25.5)
−1.2
(29.8)
−8.1
(17.4)
Прос. ниска °C (°F) −2.9
(26.8)
−4.3
(24.3)
−9.1
(15.6)
−14.2
(6.4)
−16.6
(2.1)
−18.3
(−0.9)
−18.7
(−1.7)
−17.3
(0.9)
−14.1
(6.6)
−11.0
(12.2)
−6.5
(20.3)
−3.5
(25.7)
−11.4
(11.5)
Најниска забележана °C (°F) −9.5
(14.9)
−15.6
(3.9)
−24.6
(−12.3)
−31.5
(−24.7)
−34.5
(−30.1)
−37.6
(−35.7)
−36.8
(−34.2)
−38.3
(−36.9)
−34.0
(−29.2)
−26.8
(−16.2)
−21.3
(−6.3)
−11.2
(11.8)
−38.3
(−36.9)
Прос. врнежи мм (ин) 44.4
(1.748)
55.1
(2.169)
51.5
(2.028)
26.1
(1.028)
24.6
(0.969)
13.9
(0.547)
17.8
(0.701)
17.6
(0.693)
30.7
(1.209)
18.1
(0.713)
28.0
(1.102)
35.0
(1.378)
362.8
(14.285)
Прос. бр. снежни денови 16 13 13 12 9 8 8 7 8 10 13 15 132
Извор бр. 1: Национална метеоролошка служба на Аргентина (врнежи 2001–2010, снежни денови 1971–1990)[19][20][21]
Извор бр. 2: Meteo Climat[22]

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 „Estación Antártica Marambio“ (шпански). Fundación Marambio. Архивирано од изворникот на 20 January 2013.
 2. „Intercambio de información – Información Permanente“. Dirección Nacional del Antártico. Архивирано од изворникот на 17 May 2013.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Misión y Organización – Organismos y Unidades – Station Marambio“ (шпански). Argentine Air Force. Архивирано од изворникот на 3 December 2013.
 4. „Argentine Antarctic Stations“. Dirección Nacional del Antártico. Архивирано од изворникот на 20 June 2013.
 5. 5,0 5,1 5,2 „Marambio Station / Seymour Island“. French-Polar-Team. Архивирано од изворникот на 7 January 2014.
 6. 6,0 6,1 „Primer aterrizaje de un Hércules C-130 (TC-61) en Marambio“ (шпански). Fundación Marambio. Архивирано од изворникот на 29 May 2013.
 7. 14.
 8. „CTI, Nokia Deploy GSM Technology in Antarctic Base“. Cellular News. 7 September 2008. Архивирано од изворникот на 19 June 2013.
 9. „Exploring the Lifecycle of a Drifting Antarctic Iceberg“. National Snow and Ice Data Center. Архивирано од изворникот на 2014-04-19.
 10. Scambos, Ted. „Investigating Iceberg Evolution During Drift and Break-Up: A Proxy for Climate-Related Changes in Antarctic Ice Shelves“. National Snow and Ice Data Center.
 11. „Guidelines for Antarctic GPS monumentation - Edition 2“. Scientific Committee on Antarctic Research.
 12. Zakrajsek, AF; Peretti, A (1997). „Geodetic Monumentation in Antarctic Permafrost, Marambio (Seymour) Island“. Actas XIX Reunión Científica, Asociación Argentina de Geodesia y Geofísica.
 13. „Encyclopedia Astronautica – Marambio“. Astronautix. Архивирано од изворникот на 31 December 2013. Sounding rocket launch location known to have been used for 7 launches from 1975 to 1982, reaching up to 400 kilometers altitude
 14. „Studies on Atmospheric Ozone from Belgrano and Marambio Stations in Antarctica, and Ushuaia, Argentina“. Global Change Master Directory. NASA. Архивирано од изворникот на 2004-11-13.
 15. Henao, Luis Andrés (21 March 2011). „NASA tests Mars space suit in Argentine Antarctica“. Reuters.
 16. „The Finnish Meteorological Institute measures aerosols and greenhouse gases all year round in Antarctica“. Finnish Meteorological Institute. 11 March 2013. Архивирано од изворникот на 19 October 2013.
 17. 17,00 17,01 17,02 17,03 17,04 17,05 17,06 17,07 17,08 17,09 17,10 17,11 17,12 17,13 „Station Marambio“ (шпански). Servicio Meteorológico Nacional. Посетено на 13 November 2016.
 18. „Antarctic temperature rises above 20C for first time on record“. The Guardian. February 13, 2020.
 19. „Estadísticas Climatológicas Normales - período 1981-2010“ (шпански). Servicio Meteorológico Nacional. Посетено на January 18, 2018.
 20. „Servicios Climáticos – Información de Turismo – Station Marambio – Datos estadísticos (1971–1990)“ (шпански). National Meteorological Service of Argentina. Посетено на 4 February 2013.
 21. „Clima en la Argentina: Guia Climática por Station Marambio“. Caracterización: Estadísticas de largo plazo (шпански). Servicio Meteorológico Nacional. Архивирано од изворникот на 4 September 2017. Посетено на 5 November 2017.
 22. „Station Marambio“ (француски). Meteo Climat. Посетено на November 8, 2015.

Надворешни врски уреди