Куп на шампиони 1988/89

Куп на шампиони 1988/89 — 34-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Куп на шампиони 1988/89
Податоци за купот
Датуми6 септември 1988 — 24 мај 1989
Екипи31
Финале
ШампиониИталија Милан (3-ти титула)
Вице-шампионРоманија Стеауа Букурешт
Статистики за купот
Одиграни натпревари59
Постигнати голови170 (2.88 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Марко ван Бастен (10 голови)

Финале било одиграно на 24 мај 1989 на стадионот Камп Ноу во Барселона, каде што Милан со резултат 4:0 издвоил победа над Стеауа Букурешт, со тоа освојувајќи го третиот трофеј во Купот на шампионите (претходните два ги освоил во 1962/63 и 1968/69).

Ова било четврта последователна сезона без настап на англиските клубови, поради трагедијата на стадионот Хејсел во 1985 година, така што Ливерпул, првак на Англија од претходната сезона, немал право на учество.

Прво колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Порто   3:2   Хелсинки 3:0 0:2
Горник Забже   7:1   Женес Еш 3:0 4:1
Реал Мадрид   4:0   Мос 3:0 1:0
Хонвед   1:4   Селтик 1:0 0:4
Динамо Берлин   3:5   Вердер Бремен 3:0 0:5
Витоша Софија   2:7   Милан 0:2 2:5
Дандалк   0:8   Црвена Ѕвезда 0:5 0:3
Хамрун Спартанс   2:3   17 ноември Тирана 2:1 0:2
Пезопорикос Ларнака   2:7   Гетеборг 1:2 1:5
Спарта Прага   3:7   Стеауа Букурешт 1:5 2:2
Спартак Москва   3:1   Гленторан 2:0 1:1
Клуб Брухе   2:21   Брондби 1:0 1:2
Валир   1:2   Монако 1:0 0:2
Лариса   3:3
(0:3 пен.)
  Ксамакс 2:1 1:2
Рапид Виена   2:3   Галатасарај 2:1 0:2

Забелешка: ПСВ Ајндховен како бранител на титулата директно се пласирал во осминафиналето.

1 Клуб Брухе се пласирал во осминафиналето по правилото за повеќе постигнати голови на гости.

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ПСВ Ајндховен   5:2   Порто 5:0 0:2
Горник Забже   2:4   Реал Мадрид 0:1 2:3
Селтик   0:1   Вердер Бремен 0:1 0:0
Милан   2:2
(4:2 пен.)
  Црвена Ѕвезда 1:1 1:11
17 ноември Тирана   0:4   Гетеборг 0:3 0:1
Стеауа Букурешт   5:1   Спартак Москва 3:0 2:1
Клуб Брухе   2:6   Монако 1:0 1:6
Ксамакс   3:5   Галатасарај 3:0 0:5

1 Реванш натпреварот во Белград бил повторно одигран. Првиот натпревар германскиот судија Дитер Паули го прекинал во 65 минута поради густа магла при резултат 1:0 за Црвена Ѕвезда. Натпреварот бил поништен и било одлучено да се одигра следниот ден.

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ПСВ Ајндховен   2:3   Реал Мадрид 1:1 1:2
Вердер Бремен   0:1   Милан 0:0 0:1
Гетеборг   2:5   Стеауа Букурешт 1:0 1:5
Монако   1:2   Галатасарај 0:1 1:1

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Реал Мадрид   1:6   Милан 1:1 0:5
Стеауа Букурешт   5:1   Галатасарај 4:0 1:1

ФиналеУреди

24 мај 1989
20:15
Стеауа Букурешт   0–4   Милан Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 97,000
Судија: Карл Хајнц Тритшлер (Германија)
Извештај Гулит   18'39'
Ван Бастен   27'47'