УЕФА Лига на шампиони 1993/94

УЕФА Лига на шампиони 1993/94 — втора сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 39 сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 1993/94
Податоци за купот
Датуми18 август 1993 — 18 мај 1994
Екипи32 (42 со квалификациите)
Финале
ШампиониИталија Милан (5-ти титула)
Вице-шампионШпанија Барселона
Статистики за купот
Одиграни натпревари75
Постигнати голови214 (2.85 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Холандија Роналд Куман
Нов Зеланд Винтон Руфер (8 голови)

Финалето било одиграно на 18 мај 1994 на олимпискиот стадион во Атина, каде што Милан со резултат 4:0 издвоил победа над Барселона, со тоа освојувајќи го вкупно својот петти трофеј во ова натппреварување.

На бранителот на титулата од претходната сезона, Олимпик Марсеј не му било дозволено учеството поради скандалот околу наместените натпревари во националното првенство од претходната сезона. Клубот поради тоа бил исфрлен во втората лига, а исто така му била одземена и титулата од првата француска лига.

За разлика од претходната сезона, оваа сезона по натреварувањето во групи било одиграно и полуфинале, каде што победникот се одлучувал во еден меч.

КвалификацииУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Хелсинки   2:1   Норма Талин 1–1 1–0
Екранас   0:2   Флоријана 0:1 0:1
Б68 Тофтир   0:11   Кроација Загреб 0:5 0:6
Сконто   1:1
(11:10 пен.)
  Олимпија Љубљана 0:1 1:0
Кумбран Таун   4:4[1]   Корк Сити 3:2 1:2
Динамо Тбилиси   3:21   Линфилд 2:1 1:1
Авенир Беген   0:3   Розенборг 0:2 0:1
Партизани Тирана   0:3   Акранес 0:0 0:3
Омонија   2:3   Арау 2:1 0:2
Зимбру Кишињев   1:3   Беитар Јерусалим 1:1 0:2

1 Динамо Тбилиси го победил Линфилд во двомеч, но бил дисквалификуван од натпреварувањето поради подмитување на судија со 5,000 долари за реванш натпреварот.

Прво колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Порто   2:0   Флоријана 2:0 0:0
Акранес   1:3   Фејенорд 1:0 0:3
Монако   2:1   АЕК Атина 1:0 1:1
Стеауа Букурешт   4:4[1]   Кроација Загреб 1:2 3:2
Ренџерс   4:4[1]   Левски Софија 3:2 1:2
Вердер Бремен   6:3   Динамо Минск 5:2 1:1
Линфилд   3:4   Копенхаген 3:0 0:4 (прод.)
Арау   0:1   Милан 0:1 0:0
АИК   1:2   Спарта Прага 1:0 0:2
ФК Хелсинки   0:6   Андерлехт 0:3 0:3
Хонвед   3:5   Манчестер Јунајтед 2:3 1:2
Галатасарај   3:1   Корк Сити 2:1 1:0
Лех Познањ   7:2   Беитар Јерусалим 3:0 4:2
Сконто   0:9   Спартак Москва 0:5 0:4
Динамо Киев   4:5   Барселона 3:1 1:4
Розенборг   4:5   Австрија Виена 3:1 1:4

Второ колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Порто   1:0   Фејенорд 1:0 0:0
Монако   4:2   Стеауа Букурешт 4:1 0:1
Левски Софија   2:3   Вердер Бремен 2:2 0:1
Копенхаген   0:7   Милан 0:6 0:1
Спарта Прага   2:5   Андерлехт 0:1 2:4
Манчестер Јунајтед   3:3[1]   Галатасарај 3:3 0:0
Лех Познањ   2:7   Спартак Москва 1:5 1:2
Барселона   5:1   Австрија Виена 3:0 2:1

Натпреварување по групиУреди

Група АУреди

 
  БАР ГАЛ МОН СПА
  Барселона 3:0 2:0 5:1
  Галатасарај 0:0 0:2 1:2
  Монако 0:1 3:0 4:1
  Спартак Москва 2:2 0:0 0:0
 
Група А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Барселона 6 4 2 0 13 3 +10 10
2.   Монако 6 3 1 2 9 4 +5 7
3.   Спартак Москва 6 1 3 2 6 12 -6 5
4.   Галатасарај 6 0 2 4 1 10 -9 2

Група БУреди

 
  АНД МИЛ ПОР ВБ
  Андерлехт 0:0 1:0 1:2
  Милан 0:0 3:0 2:1
  Порто 2:0 0:0 3:2
  Вердер Бремен 5:3 1:1 0:5
 
Група Б Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Милан 6 2 4 0 6 2 +4 8
2.   Порто 6 3 1 2 10 6 +4 7
3.   Вердер Бремен 6 2 1 3 11 15 -4 5
4.   Андерлехт 6 1 2 3 5 9 -4 4

ПолуфиналеУреди

27 април 1994
Милан   3 – 0   Монако Сан Сиро, Милано
Публика: 78,650
Судија: Бернд Хејнеман (Германија)
Десеји   14'
Албертини   48'
Масаро   66'

27 април 1994
Барселона   3 – 0   Порто Камп Ноу, Барселона
Публика: 98,000
Судија: Вадим Жук (Белорусија)
Стоичков   10, 35'
Куман   72'

ФиналеУреди

18 мај 1994
Милан   4 – 0   Барселона Олимписки стадион, Атина
Публика: 70,000
Судија: Филип Дон (Енглеска)
Масаро   22, 45+2'
Савиќевиќ   47'
Десеји   58'

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Екипата се квалификувала по правилото за постигнати повеќе голови во гости.