УЕФА Лига на шампиони 1994/95

УЕФА Лига на шампиони 1993/94 — трета сезона на најсилното натпреварување на европските фудбалски клубови под името УЕФА Лига на шампиони и 40 сезона од основањето на натпреварувањето.

УЕФА Лига на шампиони 1994/95
Податоци за купот
Датуми10 август 1994 — 24 мај 1995.
Екипи16 (24 со квалификациите)
Финале
ШампиониХоландија Ајакс (4-ти титула)
Вице-шампионИталија Милан
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови140 (2.3 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Либерија Џорџ Веа (7)

Финалето било одиграно на 24 мај 1995 на стадионот Ернст Хапел во Виена, каде што Ајакс со резултат 1:0 издвоил победа над Милан, бранител на титулата од претходното првенство, со тоа освојувајќи го својот прв трофеј во УЕФА Лигата на шампионите а севкупно 4. трофеј во најсилното европско натпреварување.

ФорматУреди

Во споредба со претходното натпреварување во Лигата на шампионите, биле направени радикални промени во форматот на натпреварувањето, најмногу поради истекувањето на договорот помеѓу УЕФА и Европската радиодифузна унија околу пренесувањето на финалето, со тоа овозможувајќи општа измена на форматот кој би привлекол нови и побогати приватни телевизии.

Првата промена била заострување на критериумите за учество во Лигата на шампионите: освојувањето на титлата во националното првенство не давало автоматско право за учество на клубовите од сите држави членки на УЕФА, туку само за клубовите од најдобрите 24 рангирани федерации, додека прваците од останатите држави учесвувале во УЕФА купот.

По квалификациите, во кои 16 клубови се бореле за 8 места во главниот дел од натпреварувањето, почнувала Лигата на шампиони. Во првиот дел одигран наесен Лигата на шампионите се состоела од 16 клубови поделени во четири групи. Двата првопласирани клубови од секоја група продолжувале во елиминационата фаза, која се играла напролет.

КвалификацииУреди

Првите натпревари се одиграле на 10 август, а реванш натпреварите на 24 август 1994 година.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
АЕК Атина   3:0   Ренџерс 2:0 1:0
Авенир Беген   1:9   Галатасарај 1:5 0:4
Легија Варшава   0:5   Хајдук Сплит 0:1 0:4
Макаби Хаифа   2:5   Казино Салцбург 1:2 1:3
Пари Сен Жермен   5:1   Самсунг Вац 3:0 2:1
Силкеборг   1:3   Динамо Кијев 0:0 1:3
Спарта Прага   1:2   Гетеборг 1:0 0:2
Стеауа Букурешт   5:2   Сервет 4:1 1:1

Натпреварување по групиУреди

Натпреварувањето по групи се играло од 14 декември 1994 до 7 декември 1994.

Група АУреди

 
  БАР ГАЛ ГЕТ МУ
  Барселона 2:1 1:1 4:0
  Галатасарај 2:1 0:1 0:0
  Гетеборг 2:1 1:0 3:1
  Манчестер Јунајтед 2:2 4:0 4:2
 
Група А ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Гетеборг 6 4 1 1 10 7 +3 9
2.   Барселона 6 2 2 2 11 8 +3 6
3.   Манчестер Јунајтед 6 2 2 2 11 11 0 6
4.   Галатасарај 6 1 1 4 3 9 -6 3

Група БУреди

 
  БМ ДК ПСЖ СПА
  Баерн Минхен 1:0 0:1 2:2
  Динамо Киев 1:4 1:2 3:2
  Пари Сен Жермен 2:0 1:0 4:1
  Спартак Москва 1:1 1:0 1:2
 
Група Б ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Пари Сен Жермен 6 6 0 0 12 3 +9 12
2.   Баерн Минхен 6 2 2 2 8 7 +1 6
3.   Спартак Москва 6 1 2 3 8 12 -4 4
4.   Динамо Киев 6 1 0 5 5 11 -6 2

Група ЦУреди

 
  АНД БЕН ХАЈ СБ
  Андерлехт 1:1 0:0 0:0
  Бенфика 3:1 2:1 2:1
  Хајдук Сплит 2:1 0:0 1:4
  Стеауа Букурешт 1:1 1:1 0:1
 
Група Ц ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бенфика 6 3 3 0 9 5 +4 9
2.   Хајдук Сплит 6 2 2 2 5 7 -2 6
3.   Стеауа Букурешт 6 1 3 2 7 6 +1 5
4.   Андерлехт 6 0 4 2 4 7 -3 4

Група ДУреди

 
  АЕК АЈА КАС МИЛ
  АЕК Атина 1:2 1:3 0:0
  Ајакс 2:0 1:1 2:0
  Касино Салцбург 0:0 0:0 0:1
  Милан 2:1 0:2 3:0
 
Група Д ОН Поб. Н Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Ајакс 6 4 2 0 9 2 +7 10
2.   Милан 6 3 1 2 6 5 +1 51
3.   Касино Салцбург 6 1 3 2 4 6 -2 5
4.   АЕК Атина 6 0 2 4 3 9 -6 2

1 На Милан му биле одземени 2 бодови поради проблеми со навивачите во мечот од второто коло против Салцбург.

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари се одиграни на 1 март, а реванш натпреварите на 15 март 1995.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Баерн Минхен   2:2[1]   Гетеборг 0:0 2:2
Хајдук Сплит   0:3   Ајакс 0:0 0:3
Барселона   2:3   Пари Сен Жермен 1:1 1:2
Милан   2:0   Бенфика 2:0 0:0

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари се одиграни на 5 април, а реванш натпреварите на 19 април 1995.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Баерн Минхен   2:5   Ајакс 0:0 2:5
Пари Сен Жермен   0:3   Милан 0:1 0:2

ФиналеУреди

24 мај 1995.
Ајакс   1 – 0   Милан Стадион Ернст Хапел, Виена
Судија: Јон Крачијунеску (Романија)
Клајверт   85'

Најдобри стрелциУреди

Без головите од квалификациските натпревари
Поз. Играч Клуб Голови
1   Џорџ Веа   Пари Сен Жермен 7
2   Јари Литманен   Ајакс 6
3   Марко Симоне   Милан 4
4   Хосе Мари Бакеро   Барселона 3
  Ромарио   Барселона 3
  Христо Стоичков   Барселона 3
  Клаудио Каниџа   Бенфика 3
  Магнус Ерлингмарк   Гетеборг 3
  Кристијан Нерлингер   Баерн Минхен 3
  Мехмет Шол   Бајерн Минхен 3
  Виктор Леоненко   Динамо Кијев 3

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Екипа се квалификувала според правилото за повеќе постигнати голови на гости.

Надворешни врскиУреди