Куп на шампиони 1989/90

Куп на шампиони 1989/90 — 35-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Куп на шампиони 1989/90
Податоци за купот
Датуми13 септември 1989 — 23 мај 1990
Екипи32
Финале
ШампиониИталија Милан (4-ти титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Одиграни натпревари61
Постигнати голови169 (2.77 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Франција Жан-Пјер Папен
Бразил Ромарио (6)

Финалето било одиграно на 23 мај 1990 година на стадионот Пратер во Виена, каде што Милан со резултат 1:0 издвоил победа над Бенфика, и со тоа успеал да го одбрани трофејот од претходната сезона и освојувајќи го својот четврти трофеј во Купот на шампионите.

Ова била петта последователна сезона без учество на англиски клубови, поради забраната за учество која ја добиле од страна на УЕФА поради Хејселската трагедија од 1985 година, така што Арсенал, освојувач на Англиската лига од претходната сезона, не можел да учествува.

Италија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Милан, освојувач на Купот од претходната сезона се натпреварувал и Интер, првак на Италија од претходната сезона.

Прво колоУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Малме   2:1   Интер Милано 1:0 1:1
Розенборг   0:5   Мехелен 0:0 0:5
Милан   5:0   Хелсинки 4:0 1:0
Спора Луксембург   0:9   Реал Мадрид 0:3 0:6
Ренџерс   1:3   Баерн Минхен 1:3 0:0
Слием Вондерерс   1:5   17 ноември Тирана 1:0 0:5
Стеауа Букурешт   5:0   Фрам 4:0 1:0
ПСВ Ајндховен   5:0   Луцерн 3:0 2:0
Спарта Прага   5:2   Фенербахче 3:1 2:1
Рух Хожов   2:6   ЦСКА Софија 1:1 1:5
Олимпик Марсеј   4:1   Брондби 3:0 1:1
Динамо Дрезден   4:5   АЕК Атина 1:0 3:5
Хонвед   2:21   Војводина 1:0 1:2
Дери Сити   1:6   Бенфика 1:2 0:4
Линфилд   1:3   Днепро Днепропетровск 1:2 0:1
Сваровски Тирол   9:2   Омонија 6:0 3:2

1 Хонвед се пласирал во осминафиналето по правилото за постигнати повеќе голови на гости.

ОсминафиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Малме   1:4   Мехелен 0:0 1:4
Милан   2:1   Реал Мадрид 2:0 0:1
Баерн Минхен   6:1   17 ноември Тирана 3:1 3:0
Стеауа Букурешт   2:5   ПСВ Ајндховен 1:0 1:5
Спарта Прага   2:5   ЦСКА Софија 2:2 0:3
Олимпик Марсеј   3:1   АЕК Атина 2:0 1:1
Хонвед   0:9   Бенфика 0:2 0:7
Днепро Днепропетровск   4:2   Сваровски Тирол 2:0 2:2

ЧетвртфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Мехелен   0:2   Милан 0:0 0:2 (прод.)
Баерн Минхен   3:1   ПСВ Ајндховен 2:1 1:0
ЦСКА Софија   1:4   Олимпик Марсеј 0:1 1:3
Бенфика   4:0   Днепро Днепропетровск 1:0 3:0

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Милан   2:21   Баерн Минхен 1:0 1:2 (прод.)
Олимпик Марсеј   2:22   Бенфика 2:1 0:1

1 Милан се пласирал во финалето по правилото за повеќе постигнати погодоци на гости.

2 Бенфика се пласирала во финалето по правилото за повеќе постигнати погодоци на гости.

ФиналеУреди

23 мај 1990
Милан   1–0   Бенфика стадион Пратер, Австрија
Гледачи: 57.500
Судија: Хелмут Кол (Австрија)
Рајкард   68'