Џонатан Монсалве

венецуелски велосипедист

Џонатан Монсалве (шпански: Jonathan Monsalve; р. 28 јуни 1989) — венецуелски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Вини Забу-КТМ.[1]

Џонатан Монсалве
Лични податоци
Цело имеЏонатан Монсалве
Роден28 јуни 1989 (1989-06-28) (32 г.)
 Венецуела
Податоци за клубот
Мом. клубВини Забу-КТМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2008–2009
2010
Хусеин Спорт Гобјерно Баринас
Г.С. Мастромарко
Професионални клубови
2011–2012
2013–
Андрони Џокатоли
Вини Фантини-Селе Италија
Последна промена
17 октомври 2014

ДостигнувањаУреди

2009
1.   Национално друмско првенство под 23 години
3. Краен пласман Вуелта ал Тахира
1. Бодовен пласман
1. Комбиниран пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 12
2. Копа Коли Бријантеи
9. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2010
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. Етапа 8 Џиробио
2. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 2
4. Трофео Франко Балестра
5. Гран Премио дела Либерационе
8. Краен пласман Вуелта ал Тахира
1. Етапа 7
8. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2011
1.   Краен пласман Тур де Лангкави
1.   Планински пласман
1. Етапа 5
2013
9. Краен пласман Вуелта а Венецуела
2014
1.   Планински пласман Џиро ди Трентино

НаводиУреди

  1. „Јелоу Флуо (YEL) – ИТА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 26 февруари 2014.

Надворешни врскиУреди