Савиња

река во Словенија

Савиња (словенечки: Savinja) — река во североисточна Словенија која тече низ Горната и Долнања Савињска Долина и градовите Цеље и Лашко. Почнува како главна река во Савињските Алпи и завршува како притока на Сава кај селото Зидани Мост. Долга е 101,75 км и има сливна површина од 1.847,7 км2.[2] Неретко знае да се поплавува и затоа се прават напори за заштита долж нејзиното поречие. По реката е наречен Савињскиот статистички регион, еден од современите региони на Словенија.

Савиња
Savinja
Celje Savinja 001.jpg
Савиња во Цеље пред да сврти јужно кон Лашко
Местоположба
ЗемјаСловенија
Физички особености
Извор 
 • местоводопад Ринка
 • надм. вис.1.310 м [1]
Устие 
 • место
Сава
 • координати
46°05′02″ N; 15°10′19″ E / 46.0838° СГШ; 15.1720° ИГД / 46.0838; 15.1720Координати: 46°05′02″ N; 15°10′19″ E / 46.0838° СГШ; 15.1720° ИГД / 46.0838; 15.1720
Должина101,8 [2]
Големина на сливот1.848 км2 [1]
Особености на сливот
ТечениеСаваДунавЦрно Море
Водопадот Ринка — извор на Савиња.

ИзворУреди

Реката почнува како поток од водопадот Ринка и тече низ Логарската Долина во уредено корито. Тука водотекот се влева во потокот Језера и заедно ја образуваат Савиња. Овој поток е прогласен за природно наследство, а Ринка за еден од најубавите водоапди во земјата и највисок од дваесетте водопади во долината, со најдобар поглед од Камничкото Седло.

ПритокиУреди

Главни притоки на Савиња се следниве:

Сплаварење во минатотоУреди

Сè до Втората светска војна сплавовите имале имале важна улога во животот на поречните места. На левиот брег на реката во Цеље стои статуа „Сплавар“, изработена од Борис Калин 1961 г. во спомен на ова.

СликиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Реки подолги од 25 км и нивните сливови, Завод за статистика на Словенија
  2. 2,0 2,1 Површински текови и воден биланс на Словенија, Министерство за животна средина и просторно планирање

Надворешни врскиУреди