Шабацград во Србија.

Šabac
Шабац
Град
Улица "Господар Јеврем"
Улица "Господар Јеврем"
Знаме на ŠabacГрб на Šabac
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 44°45′N 19°42′E / 44.750° СГШ; 19.700° ИГД / 44.750; 19.700
ДржаваСрбија
ОкругМачвански
Населени места52
Управа
 • ГрадоначалникНебојша Зеленовиќ
Површина
 • Општина795 км2 (307 ми2)
Население (2011)
 • Град70.164
 • Општина115.347
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број15000
Повикувачки број+381 15
ТаблициŠA
Мреж. местоsabac.org

Население

уреди

Според пописот од 2011 година во градот Шабац живееле 115,884 жители.

Етничка група Население %
Срби 110,642 95.48%
Роми 1,902 1.64%
Муслимани 393 0.34%
Хрвати 165 0.14%
Југословени 123 0.11%
Други 2,659 2.29%
Вкупно 115,884