Грац

град во Австрија, седиште на Штаерска

Грац (германски: Graz) или Градец (словенечки: Gradec) — главен град на Штаерска и втор најголем град во Австрија по Виена. Според податоците од 1 јули 2015 година, бројот на жители во Грац изнесува 310,391.[4]

Грац
Грб на Грац
ДржаваАвстрија
ПокраинаШтаерска
Управа
 • ГрадоначалникЕлке Кар (KPÖ)[1]
Површина[2]
 • Вкупна127,57 км2 (4,926 ми2)
Надм. вис.&10000000000000353000000353 м
Население (01-01-2020)[3]
 • Вкупно294,630
 • Густина0,023/км2 (0,060/ми2)
ДемонимGrazer
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски кодA-801x, A-802x, A-803x, A-804x, A-805x
Мреж. местоwww.graz.at

Градот има долга традиција на „универзитетски град“, со шест универзитети и преку 44.000 студенти. Старото градско јадро на Грац се смета за едно од најзачуваните во Средна Европа

Географија

уреди

Грац се наоѓа по течението на реката Мура во југоисточна Австрија. Оддалечен е околу 200 км југозападно од Виена. Најблискиот поголем град до Грац е Марибор во Словенија, кој е оддалечен околу 50 км. Грац е главен и најголем град на Штаерска.

Култура

уреди

Во текот на 2003 г. Грац бил европска престолнина на културата.

Музеи

уреди
 
Кунстхаус

Грац е град со богата култура и мноштво музеи. Еден од најзначајните е Кунстхаус (Kunsthaus Graz). Изграден е во 2003 година и оттогаш е главно архитектонско обележје на градот. Музејот му служи на современото уметничко творештво од последните четири децении. 

Меѓународни односи

уреди

Збратимени градови

уреди
Други форми на соработка и меѓуградски пријателства, слични со концептот на збратимени градови: 

Наводи

уреди
 1. Arora, Steffen (13 November 2021). „KPÖ-geführte Linkskoalition stellt ihr "Programm für Graz" vor“. Der Standard (германски). Посетено на 17 November 2021.
 2. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
 3. „Zahlen + Fakten“. Посетено на June 23, 2020.
 4. „Anwesende Bevölkerung nach Wohnsitz und Gechlecht pro Bezirk – Stand 1. April 2010“ (PDF) (германски). Graz: Stadt Graz – Präsidialamt. Посетено на 7 May 2010.
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 „Twin Towns – Graz Online – English Version“. www.graz.at. Архивирано од изворникот на 2010-01-31. Посетено на 5 January 2010.
 6. „Coventry – Twin towns and cities“. Coventry City Council. Архивирано од изворникот на 14 April 2013. Посетено на 6 August 2013.
 7. Griffin, Mary (2 August 2011). „Coventry's twin towns“. Coventry Telegraph. Посетено на 6 August 2013.
 8. „Städtepartnerschaften und Internationales“. Büro für Städtepartnerschaften und internationale Beziehungen (германски). Архивирано од изворникот на 2013-07-23. Посетено на 26 July 2013.
 9. Groningen – Partner Cities. 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Архивирано од изворникот на 2007-09-26. Посетено на 8 December 2008.
 10. „Medmestno in mednarodno sodelovanje“. Mestna občina Ljubljana (Ljubljana City) (словенечки). Архивирано од изворникот на 2013-06-26. Посетено на 27 July 2013.
 11. „Međunarodna suradnja Grada Pule“. Grad Pula (хрватски и италијански). Архивирано од изворникот на 5 May 2012. Посетено на 28 July 2013.
 12. „Stadt Graz: Sister Cities“. Архивирано од изворникот на 2010-10-12. Посетено на 1 December 2008.
 13. (Norwegian)Trondheims offisielle nettsted – Vennskapsbyer Архивирано на 21 февруари 2012 г.