Oпштина Будва — една од 23-те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 122 км2 и население од 19,218. Седиште е градот Будва во кој живеат 13,338 жители.

Општина Будва
Opština Budva
Општина
Грб на Општина Будва
Грб
Локација на картата
Локација на картата
Координати: 42°17′31″N 18°53′22.2″E / 42.29194° СГШ; 18.889500° ИГД / 42.29194; 18.889500Координати: 42°17′31″N 18°53′22.2″E / 42.29194° СГШ; 18.889500° ИГД / 42.29194; 18.889500
ДржаваЦрна Гора
Површина
 • Вкупна122 км2 (47 ми2)
Население
 • Вкупно19.218
Поштенски број85312
Повикувачки број+382 33
Мреж. местоbudva.me